איך יגיבו נשים כשיתבקשו לבחור אם הן “יפות” או “ממוצעות” בכניסה למקומות ציבוריים?

לאורך השנים האחרונות, פרסמה חברת מוצרי הטיפוח Dove לא מעט קמפיינים וסרטונים נהדרים אשר יוצאים נגד תרבות הפוטושופ ואידיאלי היופי השקרים שמוכרות לנו חברת הפרסום והאופנה, כשהבולט ביניהם היה “מבחן הקלסתרון” המעולה במסגרתו התבקשו נשים לתאר את המראה החיצוני שלהם במפגש עם צייר קלסתרונים ולאחר מכן עומתו עם התוצאות בסרטון שזכה לעשרות מיליוני צפיות ותגובות אוהדות במיוחד.

אולם, בניגוד לקמפיינים הקודמים והמוצלחים שלהם, הפעם נראה שבמותג הסבונים והטיפוח לקחו את העניין רחוק מדי, ועוררו ביקורת וזעם רב בקרב הגולשים והגולשות.

[xyz-ips snippet=”youtubeembed”]

במסגרת סרטון חדש שפרסמה החברה שלשום, הוצבו מעל שתי דלתות הכניסה למקומות מרכזיים ברחבי ערים שונות בעולם שני שלטים, על אחד מהם נכתבה המילה “Beautiful” ועל השני המילה “Average”. הנשים שביקשו להיכנס לבית הקפה, תחנת הרכבת ולשאר המקומות בהן הוצבו השלטים, נאלצו להכריע האם הן מגדירות את עצמן כ”יפות” או “ממוצעות” ובהתאם לכך לבחור דרך איזו דלת יחליטו להיכנס.

קמפיין דאב 3

כפי שאתם ודאי מנחשים, מרבית הנשים המוצגות בסרטון בחרו לעבור דווקא דרך הדלת הממוצעת, בלי קשר למראה החיצוני שלהן. בהמשך, מנסות חלק מהנשים להסביר למצלמה ולעצמן מדוע בחרו להיכנס דווקא דרך הדלת הזו, מתקשות למצוא תשובה הגיונית ובסופו של דבר מכות על חטא ומודות שהיו צריכות לבחור בדלת השנייה, כשברקע מופיע המסר Choose beautiful#.

קמפיין דאב 4

אז נכון, הרעיון הכללי הוא חמוד ויצירתי, אבל טומן בחובו לא מעט אלמנטים בעייתיים שמעיבים על הקמפיין הזה, החל משתי ההגדרות השטחיות שבחרה דאב לקטלג באמצעותן נשים, דרך הניסוי המוזר שמעמת נשים, באמצע שגרת היום שלהן, עם שאלה פולשנית שלא ציפו לה, ועד לתהיות חשובות כמו: האם אישה שאינה יפהפייה היא ממוצעת? האם יש רע בלהיות ממוצע? האם המטרה היא לא לגרום לכל אישה באשר היא להרגיש בנוח עם עצמה בלי קשר למראה החיצוני שלה? האם אישה חייבת להיות יפה בעיניי הסביבה כדי להיות חזקה, משפיעה או שלמה עם עצמה? וכו’.

בדאב אמנם ביססו את הקמפיין הזה על הנתון הסטטיסטי שלהם על פיו 96% מהנשים לא חושבות שהן יפות, אך בכל זאת, למרות הכוונות הטובות שלהם, הצליחו להחמיץ לגמרי הפעם וליצור קמפיין בעייתי ומתסיס, כזה שמפספס לחלוטין את המטרה ורק מקבע את תפיסת היופי הנשית השקרית והשטחית, זו שגורמת להמון נשים בעולם להרגיש לא בנוח עם עצמן.

מה דעתכם? מוזמנים לשתף אותנו בתגובות.

>> מדוע נשים מפחדות ממצלמות?

לייק לפטריה בפייסבוק