יופי אמיתי: תעלול הפוטושופ של Dove

בשביל להבין באמת מה עומד מאחורי הקמפיין שיופיע ממש עוד מעט, צריך להבין את המקום ממנו הוא מגיע. מיתוס היופי – מושג המגדיר את אידיאל ליופי הנשי, ובכל חברה המיתוס שונה, גם אם רק במעט.

בחברה המערבית מיתוס היופי של התקופה האחרונה מתאפיין בעיקר בכלי הקסם, פוטושופ. הכלי הזה מאפשר למעצבים גראפיים ליצור מודל יופי חדש, טרי, מעניין ובעיקר – בלתי מושג. התמונות של הנשים שאנחנו כל כך רגילים לראות בפרסומות כמעט תמיד עוברות ריטוש, בשביל שיהיו מושלמות ולא “סתם” יפות. הבעיה מתחילה כשנערות (בעיקר) מנסות לחקות את המודל הזה, דבר שלעיתים מסתיים באנורקסיה, הפרעות אכילה, בעיות תדמית נוראיות, בטחון עצמי נמוך ושאר תסמינים מערביים.

Dove, יצרנית הסבונים והקרמים העולמית, החליטה לפני כמעט עשור לשים לעצמה למטרה את עניין דימוי הגוף המעוות שיוצרות הפרסומות והחליטה להלחם בתופעה בצורה סופר יצירתית. במקום לצאת נגד התופעה בכל מני סלוגנים שחוקים וקמפיינים מאוסים, היא יצאה בקמפיין מבריק אי שם בשנת 2004, שמציג בצורה הכי גסה, ברורה וחדה את המשמעות של השימוש בפוטושופ – שם הקמפיין? Real Beauty (יופי אמיתי).

דאב קמפיין 2

מאז ועד היום הספיקה דאב להפוך למנהיגת המאבק נגד השימוש במניפולציות (המונח המקצועי) בכדי ליצור שלמות. במשך 9 שנים מייצרת דאב קמפיינים מטורפים, אימג’ים מבריקים וסרטונים מצמררים על תעשיית הפוטושופ, מיתוס היופי והבעיות שנוצרות מזה. לאחרונה, כניראה הגיעה ההבנה שהקהל מתחיל למצות את הרעיון וכניראה הגיעה השאלה הנוראית מצדו: “כן ו…?”.

התשובה לשאלה הזאת אינה החלפת הקמפיין, אלא דווקא צעד אמיץ של החלפת הקהל. לא עוד צרכנים תמימים וחסרי ישע, מעכשיו המטרה היא המניפולטורים עצמם! או מבחינת דאב, המעצבים הגראפיים, הארט דיירקטורים ויתר תפקידי עיצוב במשרדי הפרסום.

דאב קמפיין

דאב יצרה פוטושופ אקשן (Photoshop action): הסבר קצר – אוסף פעולות בפוטושופ שניתן להקליט ולאחר מכן, בלחיצת כפתור אחת ניתן ליישם את כל הפעולות בסדר בהן הוקלטו. את הפעולה הזאת ניתן להעביר בין משתמשים בצורה של קובץ שנפתח ישירות בפוטושופ.

הפוטושוט אקשן הזה היה למעשה הקלטת פעולות שמבצעות מניפולציה על תמונה של אישה, והופכות אותה מאישה “רגילה” לאישה “מושלמת”. לאחר מכן, הם הפכו את סדר הפעולות, והתוצאה – תמונת אישה שניראה כאילו נלקחה מפרסומת, שבלחיצת כפתור, הופכת להיות אישה רגילה תוך הצגת הפעולות שגרמו לה להפוך ל”מושלמת”.

את הקובץ הפיצה החברה באתרים שידוע שמעצבים נוטים לבקר בהם, והסוותה את הקובץ כפילטר שמטרתו להוסיף גוון מבריק לתמונה. המעצבים קפצו על ההזמדנות להשתמש בכלי נפלא וחינמי, ולהפתעתם הדבר שהופיע מולם הוא תמונה של אישה נאה (++) וברגע שהפעילו את קובץ ה-Action, האישה חזרה לממדיה הטבעיים שלפני הריטוש. (לא לגמרי מבינים? פשוט תראו את הסרטון):


דאב הייתה, וכניראה תשאר, אחד המותגים היותר יצירתיים שקיימים היום. דאב מאמצת כל פעם מחדש את הכלים החדשים שהרשת מציעה ומציגה יכולת מבריקה של חשיבה והבנה של קהל המטרה תוך שמירה על מסר אחד ויחיד – Real Beauty.

מייסד ומנהל חברת Bloop , מנהל מדיה חברתית ועוסק באסטרטגיה והקמת קמפיינים במדיה החברתית. קליק לפרופיל של עומר בפייסבוק.
עומר להט

לייק לפטריה בפייסבוק