שחמט אונליין – בואו להוכיח לנו מי כאן אלוף השחמט

אם אתם אוהבים שחמט הגעתם למקום הנכון. מוזמנים לגלול למטה ולהתחיל משחק שחמט אונליין שמתאים לשחקנים ברמות שונות.

חושבים שאתם חזקים בשחמט? מוזמנים לחדד את היכולות שלכם במשחק שחמט אונליין של הפטריה.

 

אם אתם מעוניינים להפעיל את המסך על מסך מלא עליכם ללחוץ על הכפתור של הרחבת המסך (מצ”ב צילום מסך)

שחמט 1

אם אתם מעוניים לבחור רמת קושי גבוהה / נמוכה יותר עליכם לסמן את מספר הכוכבים (כמו שמתואר בצילום המסך)

שחמט 2

ניתן כמובן לבחור התמודדות מול מחשב ו/או משחק שחמט מול חבר

שחמט 3

אם יש לכם בעיה במשחק מוזמנים לפנות אלינו למייל הפטריה [email protected]

פתיחות בשחמט + טיפים לשחקן שחמט מתחיל

הפתיחה שלכם במשחק שחמט (משמע סדרת המהלכים / מסעים הראשונים שאתם מבצעים) יכולים להשפיע דרמטית על המשך המשחק שלכם. ישנן מגוון פתיחות מקובלות, אשר מומחים של שחמט בדקו אותן שוב ושוב לאורך השנים והגיעו למסקנה שהן יכולות לתת יתרון ותועלת להמשך המשחק של השחקן שמבצע אותן. כמו כן ישנם מהלכי פתיחה שאתם מבצעים שיכולים לתת יתרון נגדי ליריב שלכם.

כמו שאתם בטח יכולים להניח, ככל שתכירו יותר סוגים של פתיחות, הגנות, הקרבות, תכסיסים ותחבולות אתם תוכלו להגיב בצורה טובה יותר למהלכים של היריב שלכם. העניין הוא שיש המון סוגים של פתיחות מקובלות וסוגי הגנות שחמט שונות.

לפני שנדבר על הפתיחות עצמן חשוב להבין כמה עקרונות בסיסיים של פתיחות שחמט מקובלות, שישפרו את המשחק שלכם. העקרונות שנסביר בנקודות הבאות הם בעצם קווים מנחים שצריך לנסות לקיים אותם, אך חשוב לציין שלא צריך לעשות שום דבר בכוח. שחמט זה משחק דינאמי ולכן אם אתם רואים שהיריב שלכם עשה טעות קריטית או לחילופין עשה מהלך ממש שונה ממה שציפיתם שווה לשקול לשנות את תכנון המשחק שלכם.

להשתלט על מרכז הלוח

עליכם לשאוף בתחילת המשחק להשתלט על מרכז הלוח בצורה חכמה עם החיילים שלכם. מרכז הלוח זה המקום שממנו אפשר לבצע הרבה פעולות התקפה אפקטיביות וככל שתעבירו כוחות למרכז הלוח בצורה אינטיליגנטית וחכמה אתם תיצרו לכם יותר הזדמניות בהמשך המשחק.

היערכות לפני התקפה

בהמשך לסעיף הקודם מומלץ לסדר את הכוחות שלכם בצורה טובה במרכז הלוח ורק אז אחרי שנערכתם למתקפה להוציא אותה לפועל. אם תתחילו לתקוף כשלא פרסתם את הכוחות שלכם אתם סביר להניח תמצאו את עצמכם בבעיה גדולה מהר מאוד.

שימוש במלכה

המלכה היא הכלי הכי חזק שלכם. עליכם להשתמש בו בצורה חכמה ולא לשלוף אותו ישר על ההתחלה. אם אתם תוציאו אותה לאיים על היריב שלכם לפני שפרסתם את שאר הקצינים (פרשים, רצים, צריחים) אתם עלולים לאבד אותה בתחילת המשחק, דבר שיקשה מאוד על המשך הדרך.

לא להקריב כלים ללא תמורה הולמת

הכלים שלכם חשובים, גם לרגלי הפשוט יש ערך במשחק והוא יכול להשפיע עליו בהמשך הדרך ולכן אל תקריבו שום כלי ללא שיקול דעת. ואם אתם מוכנים להקריב את אחד הכלים, תעשו זאת רק אם יש לכם ביטחון שהתמורה מהיריב תהיה בעלת ערך להתפתחות המשחק עבור המקריב. תעשו לעצמכם כלל, אין מתנות חינם, אם היריב שלכם הוריד לכם כלי אתם לוקחים לו כלי בחזרה.

לשמור על המלך

מצד אחד זה סוג של מובן מאליו לשמור על המלך, כי אם לא שומרים עליו אז מקבלים שחמט מהיריב שלנו. אבל הכוונה בסעיף הזה היא קודם כל לזכור לבצע הצרחה כמה שיותר מוקדם, עדיפות במהלכי הפתיחה כשאתם פורסים את הכוחות שלכם.

שימו לב לתמונה המצורפת למטה שמדגימה איך כדאי לפרוס את הכוחות שלכם על פי ההמלצות שנתנו למעלה, משמע לרכז את החיילים והקצינים שלכם במרכז הלוח, לבצע הצרחה עם המלך ולא להזיז יותר מדי בהתחלה את המלכה שלכם.

פרסית כוחות לדוגמה

ועכשיו נעבור למשהו קצת יותר קליל…

10 עובדות שכנראה לא ידעתם על שחמט

המלכה לא תמיד היתה הכלי הכי חזק בשחמט, היכולת שלה לזוז על גבי לוח השחמט השתנתה דרמטית לאורך ההיסטוריה של המשחק. בעבר היא בכלל נחשבה ליועץ של המלך והיא יכלה לנוע ריבוע אחד באלכסון, לאחר מכן איפשרו לה לנוע שני ריבועים באלכסון ורק שנים רבות לאחר המצאת המשחק היא קיבלה את היכולות שאנחנו מכירים כיום, שנותנות לה את הכוח לנוע בחופשיות על לוח השחמט.

המשחק הכי ארוך שתועד בטורניר שחמט רשמי, מבחינת מהלכים, נערך בשנת 1989 בבלגרד (סרביה) בין איוון ניקוליק לגוגוראן ארסוביץ’. המשחק נמשך 269 מהלכים וארך 20 שעות ו-15 דקות.

מחשבי שחמט הם כיום חלק חשוב בעולם השחמט. השחמטאי המפורסם ואלוף העולם לשעבר, גארי קספרוב, שנחשב לאחד השחקנים הכי חזקים בתולדות השחמט, הפסיד למחשב “כחול עמוק” בשנת 1997, בתחרות בת שישה משחקים (שני ניצחונות, הפסד ושלושה משחקים שהסתיימו בתיקו) וזה בא כהלם אמיתי לכל עולם השחמט.

עד לפני כמה שנים, אם משחק שחמט בתחרות רשמית היה מתארך יתר על המידה, בלי שיש הכרעה (מט, פט, שח נצחי), הייתה אפשרות לעצור את המשחק ולהמשיך אותו ביום אחר. הנוהל הזה היה נקרא “מסע במעטפה”, השחקן אשר היה תורו לנוע, רשם את המהלך המתוכנן הבא שלו והכניס אותו למעטפה סגורה. המעטפה נשמרה בידיים של שופט התחרות ונפתחה רק במועד חידוש המשחק. השחקן שרשם את המהלך והכניס אותו למעטפה לא היה יכול לשנות את המהלך ועם חידוש המשחק היה חייב אותו.

בשנת 2016, השחמטאי הרב-אמן טימור גרייב שיחק 48 משחקי שחמט במקביל עם כיסוי עיניים (במה שנקרא “שחמט עיוור”). כך שבר את השיא בכמות משחקים במקביל בעיניים מכוסות, אשר נקבע ב1947. כל המשחקים התנהלו בסבב, כך שגרייב ביצע מהלך ומיד עבר ללוח המשחק הבא בתור. ככה הוא המשיך למשך 19 שעות עד תום כלל המשחקים. הוא  זכה ב80% מהמשחקים.

אם תעברו בכיכר העיר מָארוֹסטִיקָה (Marostica), בצפון איטליה, אתם תבחינו בחומה מרשימה שנבנתה למרגלות הר, בכיכר העיר המוקף במבצר,ישנו לוח שחמט גדול, ובו מתקיים מופע שחמט אנושי מרהיב מדי שנתיים. האגדה מספרת שבשנת 1454 התאהבו שני לוחמים בבתו של מושל העיירה, תדאו פריזיו.
על מנת להכריע מי מבין שני הלוחמים יזכה בליבה של ביתו, המושל החליט על קרב ללא שפיכות דמים, במשחק שחמט שהזוכה יזכה בליבה של בתו והמפסיד מקבל את אחותה. ‌וכך, אחת לשנתיים, מתקיים ברחבת הכיכר, פיאצה דל קסטלו, משחק שחמט אנושי, המונה כ 600 משתתפים הלבושים ברוח תקופת הביניים, עם שחקנים חיים לבושים שחור ולבן, משפחת המושל, בתו ליאונורה ובתו אולדרדה, שני הלוחמים, סוסים, אבירים, סכינים ואש ונלחמים על ליבה של ליאונורה. למי שמעדיף לראות מהבית, מצורף סרטון להמחשה.


 

אוהבים שחמט? אולי אגרוף? מה לגבי שניהם? ישנו ספורט די פופלארי באירופה והודו (וארה״ב בהדרגה) הנקרא שחמט איגרוף. השחקנים מתאגרפים סיבוב ואז משחקים שח סיבוב. כל הסיבובים קצרים מאוד והכל נעשה בתצורה מהירה, כשלבסוף ניתן לנצח את המשחק בעזרת נוקאאוט או שחמט.

מקור המילה שחמט, בא מהשפה הפרסית ומשמעו שאה מת, כלומר, המלך מת.

הסיפור הבא בהחלט מוכיח שמשחק שחמט יכול להציל חיים, אוסיפ ברנשטיין, יהודי-אוקראיני צרפתי, נולד ברוסיה למשפחת סוחרים יהודית אמידה. אוסיפ היה רב אמן במשחק השחמט ובין היתר גם עורך דין מצליח שהתמחה בתחום הפיננסי. לאחר מלחמת העולם הראשונה, כאשר התחוללה ברוסיה המהפכה הבולשביקית ברח ברנשטיין לצרפת. הוא נעצר באודסה על ידי המשטרה החשאית של הבולשביקים והועמד בפני כיתת יורים בגלל שהיה יועץ משפטי לבנקאים.

בזמן שכיתת היורים התארגנה לביצוע גזר הדין שלו מפקדם ביקש לראות את רשימת המוצאים להורג. כשגילה את שמו של ברנשטיין הוא שאל האם הוא השחמטאי המפורסם. כאשר ברנשטיין ענה שהוא אכן השחמטאי המפורסם הקצין לא התרשם והכריז על משחק שחמט בינו לבין האסיר, כאשר אם ברנשטיין יפסיד או שהמשחק ייגמר בתיקו הוא יוצא להורג. ברנשטיין ניצח במהירות ושוחרר. מוזמנים לקרוא עוד על הסיפור הזה בערך הויקיפדיה של אוסיפ ברנשטיין.

עוד בפטריה

20 השאלות הכי קשות ובלתי אפשריות שתפגשו בחיים שלכם
בואו לשחק אונליין בטטריס קלאסי ומאתגר במיוחד
101 שאלות טריוויה שיבחנו עד כמה אתם חזקים בידע כללי
20 סדרות נטפליקס מומלצות שאסור לכם לפספס
מומחה לקידום אורגני ויוצר תוכן ותיק בעולמות טכנולוגיה, צרכנות, סקירות והשוואות מוצרים, פנאי ובידור.
במידה ועלתה לכם שאלה בנוגע לתוכן שקראתם בכתבה מוזמנים לפנות אלינו למייל [email protected] ונשמח לעזור לכם.

לייק לפטריה בפייסבוק