פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

15 עובדות מעניינות במיוחד על חלומות (תמונות)

לחלום זאת אחת הפעולות המסתוריות והמעניינות ביותר שאנו חווים במהלך חיינו. חלומות הם עתיקים כמו האנושות, אם לא יותר. בדיקה זריזה בויקיפדיה לימדה אותנו שהספרות המוקדמת ביותר בה מוזכרים חלומות כוללת את עלילות גלגמש, האודיסיאה של הומרוס, התנ"ך ועוד.

אבל מה אנחנו באמת יודעים על חלומות? הנה 15 עובדות מעניינות במיוחד על חלומות, מקווים שתהנו, אתם מוזמנים לכתוב לנו בסיום הפוסט את סיפורי החלומות שלכם.

אנחנו שוכחים 90% מהחלום שחלמנו במהלך השינה.

בתוך 5 דקות מרגע ההתעוררות שוכחים 50% מהחלום, לאחר 10 דקות 90% נשכח.

1

גם אנשים עיוורים חולמים.

אנשים שהתעוורו לאחר הלידה יכולים לראות בחלומות שלהם צורות ודמויות. אנשים שנולדו עיוורים אינם רואים דמויות וצורות אך עם זאת חווית החלום עוצמתית לא פחות ומתבטא בחושים אחרים כמו חוש השמיעה, הריח וכמו כן מלווה ברגשות עצמתים.

2

כולם חולמים.

כולנו חולמים. גם אם אתם חושבים שאתם לא חולמים, אתם פשוט שוכחים את החלומות שלכם בזמן ההתעוררות.

3

בחלומות שלנו אנחנו רואים רק פרצופים של אנשים שאנחנו כבר מכירים.

המוח שלנו לא ממציא פרצופים. בחלומות אנחנו רואים פרצופים אמיתיים של אנשים שראינו במהלך חיינו גם אם אנחנו לא ממש הכרנו אותם או זוכרים אותם במדויק. כולנו הספקנו לראות מאות ואלפי פרצופים בחיינו, כך שיש לנו מאגר עצום של דמויות בהן המוח יכול להשתמש במהלך החלום.

4

לא כולם חולמים בצבע.

כ 12% מכלל האוכלוסיה חולמים בשחור לבן. השאר חולמים בצבעים מלאים. מחקרים החל משנת 1915 ועד ל1950 הראו שרוב  החלומות היו בשחור לבן. המגמה הזאת המשיכה עד לשנות ה 60 ואז החלה להשתנות לטובת החלומות בצבעים. כיום רק כ 4.4% מהחלומות שנחלמים על ידי בני 25 ומטה הם בשחור לבן. ישנם מחקרים שאומרים ששינוי המגמה הזה מרוב של חלומות בשחור לבן לרוב של חלומות בצבע, קשור גם למעבר שעשינו מטלוויזיה בשחור לבן לטלוויזיה הצבעים.

5

סמלים בחלומות.

החלומות מוצגים בצורה משמעותית עמוקה. לא משנה איזה סמל מוצג בחלום, המשמעות שלו אינה הצורה המופשטת שלו."החלום הוא מילוי משאלה" (זיגמונד פרויד, פירוש החלום). לפי הגישה הפרוידיאנית החלום משמש כמנגנון נפשי להתגוננות מפני תסכולים, תאוות ויצרים המודחקים בחיי היום יום. באמצעות מערכת של סמלים החלום מגן עלינו מפני חשיפה ישירה של המודע העלולה להזיק לנפש ומראה לנו את הדרך הנכונה.

6

רגשות.

הרגש הנפוץ ביותר בזמן חלום הוא חרדה. כמו כן רגשות שליליים הם נפוצים יותר מאלו החיוביים.

7

אפשר לחלום במהלך לילה אחד בין ארבעה לשבעה חלומות.

8

גם חיות מחמד חולמות.

מחקרים נערכו על מספר רב של חיות הראו פעילות מוחית בזמן שינה שהעידה על מצב של חלום.

9

במהלך השינה הגוף שלנו משותק.

תנועת עפעפיים מהירה (REM) זהו שלב שנמשך 20% – 25% מכל השינה, בסביבות 90-120 דקות. במהלך השלב הזה הגוף בעצם משותק על ידי מכניזם של המוח וזאת על מנת למנוע מאיתנו לבצע במציאות את התנועות שלנו בחלום. לעיתים יכול לקרות שהשיתוק הזה מתפוגג קצת לאחר ששלב ההתעוררות החל. במצב זה אנחנו כבר ערים אך מרגישים שאנחנו לא יכולים לזוז. ספוקי.

10

איחוד החלום עם המציאות

על אף שבזמן השינה אנחנו מנותקים מהסביבה, החלום שלנו יכול להיות מושפע מדברים שמתרחשים בקרבתנו. כמו לדוגמה מצב בו אדם חולם כשהוא נמצא בקונצרט או הופעת רוק בזמן שבחדר לידו חברו משמיע מוזיקה או מנגן על כלי נגינה כלשהו. החלום גם מושפע מהגורמים הסביבתיים הקרובים אלינו.

11

גברים ונשים חולמים בצורה שונה.

למרבה ההפתעה גברים נוטים לחלום יותר על גברים. בסביבות 70% מהדמויות בחלומות של גברים הם גברים אחרים. מצד שני, חלומות של נשים מכילים מספר כמעט שווה של גברים ונשים. בנוסף, גברים חווים רגשות אגרסיביים יותר בחלומות שלהם מאשר נשים.

12

חלום נבואי.

סקרים שעשו בנושא חלומות נבואיים מראים כי 20% מכלל האוכלוסייה מאמינים שחוו חלום נבואי מסוג זה או אחר במהלך חייהם. כ 70% עברו חוויה של דֵזַ'ה וו (תופעה שבה אדם מרגיש כאילו התנסה כבר בעבר במצב המתקיים בהווה). כמו כן מעל 70% מהאוכלוסייה שנבדקה מאמינים שחלומות נבואיים זה דבר אמיתי.

13

חלימה מודעת.

ידועה גם בשם חלימה צלולה או חלום צלול, היא תופעה המתרחשת כאשר אדם מודע לכך שהוא נמצא בחלום כאשר הוא ישן. תודעה זו מאפשרת לאותו אדם לשלוט על פעולותיו ב"מרחב החלום". חולמים צלולים, המכונים "אונירונאוטים", מדווחים כי במהלך חלומות צלולים הם מסוגלים להתחשב בכל הנסיבות הקשורות לזמן העירנות, ואף לנהוג בחלום מתוך רצונם, כל זאת כאשר הם נמצאים במרחב חלומי הנתפס כאמיתי להפליא. אדם הנמצא במצב של חלימה מודעת ולו שליטה מלאה יכול להפוך את מרחב החלום לכל מציאות מדומה שבה יחפוץ.

14

 ניתן להגיע לא-ו-ר-ג-ז-מ-ה במהלך חלום.

15

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...