21 עובדות מרתקות שכנראה לא ידעתם על החלומות שלכם

אם מעניין אתכם לגלות כמה זמן נמשך חלום , כמה חלומות אתם חולמים בלילה ממוצע ועוד המון עובדות מעניינות על חלומות הגעתם למקום הנכון.

החלומות המגוונים והמסקרנים שהמוח שלנו מייצר בזמן שאנחנו ישנים, הם תופעה מופלאה ומלאת סימני שאלה, שמעסיקה את בני האדם מזה אלפי שנים. גם אם אתם לא תמיד זוכרים זה קרה, כולנו חולמים מגוון רחב של חלומות בכל לילה, כשההערכה הגסה של המדע קובעת כי 25% מזמן השינה שלנו מוקדש לחלומות. גם בעלי חיים חולמים, ואם יש לכם כלב או חתול וצפיתם בהם ישנים, ודאי זיהיתם כיצד הם רצים בשדות או תופסים עכברים בשנתם.

אז מה הוא בעצם חלום?

על פי ההגדרה, מדובר בחוויה סובייקטיבית של מראות דמיוניים ותחושות במהלך השינה הכוללת מספר מאפיינים בולטים, בהם חוסר מודעות לכך שמדובר בחלום, אי יכולת לשלוט בחלום ולכוון את השתלשלות האירועים בו, וחוסר הפעלה של מנגנון הביקורת והשיפוט. עכשיו אחרי ששרדתם את ההגדרה המילונית, אפשר לדבר תכלס. אם חלומות מעניינים אתכם, הנה כמה עובדות מרתקות עליהם שסביר להניח שלא הכרתם.

קרדיט: pixabay.com

כמה בעצם אנחנו זוכרים מהחלום?

בגדול, אנחנו שוכחים 90% מהחלומות שחלמנו במהלך השינה. תוך 5 דקות מרגע ההתעוררות אנחנו שוכחים 50% מהחלום, ולא משנה אם היינו בשיאו ברגע שפקחנו את העיניים. לאחר 10 דקות מהרגע בו התעוררנו 90% מהחלום נשכח.

נחירות וחלומות לא הולכים טוב ביחד

נחירות במהלך השינה היא בעיה שכיחה של מיליוני בני אדם. מרבית האנשים שנוחרים מתוך שינה באופן כרוני סובלים מהפרעה בתנועת עפעפיים מהירה (REM). במהלך שינת ה-REM בני אדם חווים נשימה לא סדירה, עלייה בלחץ הדם, שיתוק של הגוף ורצפים של חלומות. אולם, אותם אנשים שנוחרים לא יזכרו את החלומות שלהם בשיעור גבוה יותר מאשר אנשים שאינם נוחרים.

המסקנה: אם אתם רוצים לקום בבוקר ולזכור את החלומות שלכם אולי כדי שתטפלו בבעיית הנחירות, זה בטוח גם יגרום לבן/בת הזוג שלכם לשמוע ולישון טוב יותר, כך שכולם יוצאים מנצחים.

גם אנשים עיוורים חולמים

אנשים שהתעוורו לאחר הלידה יכולים לראות בחלומות שלהם צורות ודמויות. אנשים שנולדו עיוורים אינם רואים דמויות וצורות אך עם זאת חווית החלום עוצמתית לא פחות ומתבטאת באמצעות חושים אחרים כמו חוש השמיעה, הריח וכמו כן מלווה ברגשות חזקים.

כולם חולמים

כולנו חולמים. גם אם אתם חושבים שאתם לא חולמים, אתם פשוט שוכחים את החלומות שלכם בזמן ההתעוררות.

סמלים בחלומות

החלומות מוצגים בצורה משמעותית עמוקה. לא משנה איזה סמל מוצג בחלום, המשמעות שלו אינה הצורה המופשטת שלו.”החלום הוא מילוי משאלה” (זיגמונד פרויד, פירוש החלום). לפי הגישה הפרוידיאנית החלום משמש כמנגנון נפשי להתגוננות מפני תסכולים, תאוות ויצרים המודחקים בחיי היום יום. באמצעות מערכת של סמלים החלום מגן עלינו מפני חשיפה ישירה של המודע העלולה להזיק לנפש ומראה לנו את הדרך הנכונה.

כמה חלומות חולמים בלילה
קרדיט: pixabay.com

רגשות

הרגש הנפוץ ביותר בזמן חלום הוא חרדה. כמו כן רגשות שליליים הם נפוצים יותר מאלו החיוביים.

כמה זמן נמשך חלום וגם כמה חלומות אנחנו חולמים בכל לילה?

בסך הכל אנו מבלים כשליש מחיינו בשינה. מדי לילה יופיעו במהלך השינה בממוצע בין ארבעה לשבעה חלומות, שמשכם הכולל הוא כשעה וחצי.

גם בעלי חיים חולמים חלומות

מחקרים שנערכו על מספר רב של חיות הראו פעילות מוחית בזמן שינה שהעידה על מצב של חלום.

במהלך השינה הגוף שלנו משותק

תנועת עפעפיים מהירה (REM) היא שלב שנמשך לפרק זמן של 20-25 אחוזים מכלל השינה, בסביבות 90-120 דקות. במהלך השלב הזה הגוף בעצם משותק על ידי מכניזם של המוח וזאת על מנת למנוע מאיתנו לבצע במציאות את התנועות שלנו בחלום. לעיתים יכול לקרות שהשיתוק הזה מתפוגג מעט לאחר ששלב ההתעוררות החל. במצב זה אנחנו כבר ערים אך מרגישים שאנחנו לא יכולים לזוז. ספוקי.

עובדות מפחידות על חלומות
קרדיט: pixabay.com

איחוד החלום עם המציאות

על אף שבזמן השינה אנחנו מנותקים מהסביבה, החלום שלנו יכול להיות מושפע מדברים שמתרחשים בקרבתנו. כמו לדוגמה מצב בו אדם חולם שהוא נמצא בקונצרט או הופעת רוק בזמן שבחדר לידו חברו משמיע מוזיקה או מנגן על כלי נגינה כלשהו. החלום גם מושפע מהגורמים הסביבתיים הקרובים אלינו.

גברים ונשים חולמים בצורה שונה

למרבה ההפתעה גברים נוטים לחלום יותר על גברים. בסביבות 70% מהדמויות בחלומות של גברים הם גברים אחרים. מצד שני, חלומות של נשים מכילים מספר כמעט שווה של גברים ונשים. בנוסף, גברים חווים רגשות אגרסיביים יותר בחלומות שלהם מאשר נשים.

חלום נבואי

סקרים שבוצעו בנושא חלומות נבואיים מראים כי 20% מכלל האוכלוסייה מאמינים שחוו חלום נבואי מסוג זה או אחר במהלך חייהם. כ 70% עברו חוויה של דֵזַ’ה וו (תופעה שבה אדם מרגיש כאילו התנסה כבר בעבר במצב המתקיים בהווה). כמו כן מעל 70% מהאוכלוסייה שנבדקה מאמינים שחלומות נבואיים הם דבר אמיתי.

חלימה מודעת

ידועה גם בשם חלימה צלולה או חלום צלול, היא תופעה המתרחשת כאשר אדם מודע לכך שהוא נמצא בחלום כאשר הוא ישן. תודעה זו מאפשרת לאותו אדם לשלוט על פעולותיו ב”מרחב החלום”. חולמים צלולים, המכונים “אונירונאוטים”, מדווחים כי במהלך חלומות צלולים הם מסוגלים להתחשב בכל הנסיבות הקשורות לזמן העירנות, ואף לנהוג בחלום מתוך רצונם, כל זאת כאשר הם נמצאים במרחב חלומי הנתפס כאמיתי להפליא. אדם הנמצא במצב של חלימה מודעת ולו שליטה מלאה יכול להפוך את מרחב החלום לכל מציאות מדומה שבה יחפוץ.

למה לא זוכרים חלומות
קרדיט: pixabay.com

אנחנו חולמים עוד ברחם

את חשיבות החלום ניתן לראות כבר מגיל הינקות: תינוקות מבלים עד 70% משעות היממה בשינה, 50% מהזמן הזה הם חולמים. בהתחשב בכך ששנות החיים הראשונות מוקדשות להתפתחות מואצת ביותר של יכולות הזיכרון והלמידה, נראה שלשנת החלום תפקיד חשוב בהתפתחות המוח.

למעשה, אנחנו חולמים עוד טרם לידתנו. הודות לעשרות מחקרים ולהתפתחות מכשירי האולטרסאונד אנחנו יודעים היום כי בשבוע ה-32 להריון, שבו מגיע העובר לשלב הסופי של התפתחותו, הוא מבלה בשינה כ-90% משעות היממה, בשלוש תבניות שונות: שינה עמוקה, שנת חלום ומצבי ביניים. בזמן שנת החלום נעים גלגלי העיניים של העובר קדימה ואחורה, בדומה לתזוזות העיניים אצל מבוגרים ישנים. מכאן הסיקו החוקרים שגם עוברים חולמים.

חלומות מונעים פסיכוזה

המחקרים האחרונים שנעשו בנושא השינה הראו כי תלמידים שהעירו אותם בתחילת החלום, אך עדיין ניתנו להם 8 שעות שינה, חוו כולם קשיים בריכוז, עצבנות, הזיות וסימני פסיכוזה לאחר 3 ימים. כשהפסיקו להעיר אותם בתחילת החלומות, החלו התלמידים לפצות על הזמן האבוד וישנו מספר רב יותר של שעות.

אנחנו חולמים רק על מה שאנחנו מכירים 

החלומות שלנו מלאים באנשים זרים שלוקחים בהם חלק מסוים, אך האם ידעתם שהמוח שלנו לא ממציא את אותם הפרצופים? מדובר בפרצופים אמיתיים, של אנשים אמיתיים שראיתם במהלך חייכם אך אתם לא זוכרים אותם. האיש הרע בחלום האחרון שלכם יכול להיות האדם שתדלק את הרכב של ההורים שלכם כשהייתם ילדים. כולנו נחשפנו למאות אלפי פרצופים במהלך חיינו, כך שיש לנו מאגר בלתי נגמר של דמויות שמשמש את מוחנו במהלך החלומות.

לא כולם חולמים בצבעים 

כ-12 אחוזים מהאנשים שראייתם תקינה, חולמים בשחור ולבן. כל השאר חולמים בצבע. לא ידוע האם חלום הקשור במוות או אלימות מייצר אמוציות רבות יותר אצל בני אדם שחולמים בשחור לבן או אצל כאלה שחולמים בצבע.

כמה זמן זה חלום
קרדיט: pixabay.com

נגמלי עישון חולמים חלומות עשירים יותר

אנשים שעישנו סיגריות במשך זמן רב והפסיקו, דיווחו כי הם חווים חלומות מלאי חיים הרבה יותר מבעבר. בנוסף, ע”פ מחקרים התגלה שבקרב 293 מעשנים שנבדקו במשך 1 עד 4 שבועות, שליש מהם דיווחו שהיה להם לפחות חלום אחד על עישון.

ברוב החלומות הם עישנו והרגישו רגשות שליליים במיוחד, כגון פאניקה וחרטה. חלומות על עישון הם כתוצאה מנסיגת הטבק ולראיה 97% מהנבדקים טענו כי לא חלמו מעולם על עישון בזמן שעישנו.

חלומות של הולכי ירח

סהרורים הם אנשים שהולכים בשנתם, והם סובלים משנת חלומות עמוקה מידי: הם יוצאים במהלך הלילה להרפתקאות בהשראת החלומות שלהם. אחד המקרים הידועים הוא של לי האדווין, אח רחמן במקצועו, שבחלומותיו הוא בכלל צייר’ ומתוך שינה הוא מצייר פורטרטים הזויים, שאין לו מושג איך נוצרו על ידו.

הרע הטוב והמכוער

מסיבה לא ברורה, יש יותר חלומות רעים מחלומות טובים. שלושת הרגשות המדווחים ביותר בהקשר לחלומות הם כעס, עצב ופחד.

מומחה לקידום אורגני ויוצר תוכן ותיק בעולמות טכנולוגיה, צרכנות, סקירות והשוואות מוצרים, פנאי ובידור.
במידה ועלתה לכם שאלה בנוגע לתוכן שקראתם בכתבה מוזמנים לפנות אלינו למייל [email protected] ונשמח לעזור לכם.

לייק לפטריה בפייסבוק