טטריס

טטריס זה אחד המשחקים המוכרים והממכרים ביותר שיש ועכשיו אתם יכולים ליהנות ממנו גם באתר הפטריה.

אם מתחשק לכם משחק שיעזור לכם לשפר את מהירות התגובה ועל הדרך יעביר לכם את הזמן בכיף מוזמנים ליהנות ממשחק טטריס קלאסי מגניב וחדש שהטמענו באתר לאחרונה. תהנו!

כמה עובדות שבטוח לא ידעתם על טטריס

המשחק הומצא בשנת 1984 על ידי מהנדס מחשבים רוסי בשם אלכסיי פז'יטנוב

מקור השם טטריס

שמו של המשחק זה שילוב של המספר ארבע בשפה היוונית (טטרה) ביחד עם שמו של ענף הספורט שהיה אהוב ביותר על ממציא המשחק אלכסיי פז'יטנוב – טניס. איכשהו הוא החליט שטטרה + טניס = טטריס. וככה הגיע לעולם השם של המשחק הקלאסי שכולנו מכירים כיום.

המנגינה של המשחק

מנגינת גרסת הגיים בוי של המשחק היא שיר עם רוסי בשם "קורובייניקי" (מוזמנים ללחוץ על הלינק ולשמוע את מנגינת המשחק המקורית). השיר מתאר סיפור אהבה בין נערה לרוכל.

פז'יטנוב בהתחלה היה נגד הוספת השיר למשחק כי הוא חשש שהמשחק יזוהה עם רוסיה. לבסוף הוא נבחר כמנגינת רקע למשחק בגלל הקצב העולה והמתגבר שבו, שמזכיר את העלייה במהירות נפילת הלבנים במשחק ככל שמתקדמים בו.

הצלחת המשחק

ישר עם יציאתו של המשחק לשוק המשחקים בשנת 1985 הוא הפך להצלחה מסחררת וחסרת תקדים. הוא מכר כ-170 מיליון עותקים, כאשר 100 מיליון מתוכם הן הורדות בתשלום לטלפונים חכמים, עובדה שהופכת אותו למשחק הווידאו השני הכי נמכר ביותר (הראשון זה מיינקראפט עם מספר מפלצתי של 176 מיליון עותקים).

אפקט טטריס

תופתעו לגלות שיש תופעה פסיכולוגית אמיתית שנקראת אפקט טטריס, שקשורה באופן ישיר למשחק.

האפקט הזה מתרחש כשאנשים מקדישים את כל תשומת הלב שלהם למשחק מסוים עד שאלמנטים של המשחק חודרים למחשבות/חלומות שלהם גם בזמן שהם מנותקים מהמשחק ועושים משהו אחר לגמרי.

התופעה התפרסמה בשנות השמונים כשמשחק הטטריס גרם למיליוני אנשים להתמכר למשחק אבל לא מדובר באפקט שקורה רק לאנשים שמשחקים בטטריס, התופעה יכולה להתרחש בעצם עם כל משחק שגורם למשתמש לבלות בו שעות על גבי שעות בריכוז מוחלט.

עוד בפטריה

שחמט אונליין – בואו להוכיח לנו מי כאן אלוף השחמט
משחק זיכרון מאתגר לילדים (ומבוגרים)
101 שאלות טריוויה שיבחנו עד כמה אתם חזקים בידע כללי
טטריס 1
טטריס | Credit: Pixabay

טטריס הפך לתופעה כלל עולמית וכבש את לבם של מיליוני אנשים מכמה סיבות

פשטות ונגישות: טטריס הוא משחק עם מכניקה פשוטה. על השחקנים מוטלת המשימה לארגן צורות גיאומטריות נופלות הנקראות "טטרומינוס" כדי ליצור קווים אופקיים שלמים, אשר לאחר מכן נעלמים. הפשטות של המשחק הפכה אותו קל להבנה ונגיש לאנשים מכל הגילאים ומכל רקע המשחקים.

משחק ממכר: המשחק של טטריס ממכר מאוד. ככל שהמשחק מתקדם, המהירות עולה, ויוצרת תחושת דחיפות ואתגר. שחקנים עוסקים כל הזמן בקבלת החלטות מהירות ומציאת המיקומים הטובים ביותר עבור הטטרומינוס הנופלים. האופי הממכר של טטריס גרם לשחקנים לחזור לעוד, בשאיפה להשיג ניקוד גבוה יותר ולנצח את השיאים הקודמים שלהם.

פנייה אוניברסלית: טטריס מתעלה על מחסומי שפה ותרבות. המשחק שלו מסתמך על חשיבה מרחבית בסיסית, שהיא מיומנות קוגניטיבית אוניברסלית. האלמנטים החזותיים והשמיעתיים של המשחק פשוטים ולא מסיחים את הדעת, מה שהופך אותו למושך לאנשים מרקעים וקבוצות גיל שונות.

ניידות וזמינות: טטריס צבר פופולריות עצומה באמצעות הגרסאות הניידות השונות שלו. בתחילה זה זכה למשיכה ב-Game Boy, ולאחר מכן התרחב לפלטפורמות אחרות כמו מחשבים אישיים, קונסולות, טלפונים ניידים ואפילו ממש כאן באתר הפטריה. היכולת לשחק טטריס תוך כדי תנועה תרמה לאימוץ הנרחב ולפופולריות שלו.

אלמנטים תחרותיים וחברתיים: טטריס הציג מצב מרובה משתתפים תחרותיים, המאפשרים לשחקנים לאתגר את חבריהם או להתחרות מול שחקנים אחרים ברחבי העולם במטרה להשיג את הניקוד הגבוה ביותר. ההיבט התחרותי הוסיף שכבה חדשה של ריגוש ומעורבות למשחק, ועודד שחקנים לשפר את כישוריהם ולהשתתף בטורנירים או בלוחות המובילים באינטרנט.

מורשת מתמשכת: טטריס עמד במבחן הזמן. זה היה אחד ממשחקי הווידאו המוקדמים ביותר שהגיעו להכרה עולמית ונשאר פופולרי גם לאחר כמה עשורים. הפשטות והמשחק הנצחי שלו ממשיכים להדהד בקרב השחקנים, מה שהופך אותו לקלאסיקה נוסטלגית ומתמשכת.

בסך הכל, השילוב של פשטות, משחק ממכר, משיכה אוניברסלית, ניידות, תכונות תחרותיות והמורשת המתמשכת שלו תרמו כולם להפוך את טטריס לתופעה כלל עולמית ולמשחק אהוב על מיליוני אנשים.

לייק לפטריה בפייסבוק