מרגיז ומקומם: דיי לתופעת משפטי השדה בפייסבוק

אתמול בערב, במהלך שיטוטיי ברשת נתקלתי בתמונה שפרסמה גולשת פייסבוק בשם רות כהן, על קיר העמוד של “סטטוסים מצייצים”. בכיתוב המלווה לתמונה נכתב כך:

“הבוקר, נסעתי כדרכי ברכבת לתל אביב. חייל שישב לבדו במושב זוגי טען בפני נוסעים שביקשו לשבת שהוא שומר מקום, כך זה נמשך למשך 4 תחנות לפחות ובזמן שאין מקומות ישיבה אחרים. ואז נעמדה לידו אישה מבוגרת שביקשה לשבת, הוא כמובן טען שהוא שומר, אבל היא התעקשה. הנוסעים אמרו לו בנימוס שזה לא יפה ושייתן לה לשבת, אבל הוא התעלם תוך שהוא מדבר בטלפון, שלב הצעקות לא אחר לבוא, ואפילו אמרו לו שזו הייתה יכולה להיות אמא שלו, אז הוא התחיל לצעוק ולאיים לכל עבר.

כשהגיעה החברה שלו הכל עלה מדרגה, היא בדיוק כמוהו, כשהציעו לה לשבת על המדרגות ליד ולתת לגברת לשבת היא ענתה: “שהיא תמצא מקום, לי שמרו”, “טוב זוזי הוא שמר לי ואני רוצה לשבת” ועוד ועוד… אני מפיצה את הסיפור הזה כי נגעלתי מעומקי נשמתי למראה האישה המבוגרת נכנעת למצב והולכת לשבת על המדרגות בזמן שהשניים הללו יושבים לידה על המושב. כשקמו לרדת מהרכבת תג השם על החולצה צעק לי למצוא את שניהם בפייסבוק, שמו ע’ והחברה שלו מ’. נא להפיץ את הישראלי המכוער לצערנו הפעם בלבוש מדים, אולי זה ירתיע”

כמובן, לא עבר יותר מידי זמן עד שהתמונה הזו הפכה לויראלית והחלה מתפשטת ברחבי הרשת, כשעד לרגע זה זכתה לקרוב ל100 שיתופים ומעל 200 לייקים. כבר כתבנו כאן בעבר על תופעת משפטי השדה הפומביים הנערכים בפייסבוק. הקלות בה ניתן ללכלך ולהוציא דיבתו של בנאדם אחר, גם אם חס וחלילה עשה מעשה לא מכובד או טעה בשיקול דעתו פשוט מקוממת. למרבה ההפתעה, חלק גדול מהגולשים, שברך כלל נהנים לנהל משפטי רשת פומביים ולתקוף את הנאשם האומלל, דווקא יצאו כנגד הסטטוס הזה, והתבטאו בצורה חריפה נגד מי שהעלתה את התמונה וכתבה אותו. אגב, חלק מהגולשים שמו לב לעובדה שהפרופיל שהעלה את התמונה (רות כהן), נפתח רק אתמול והעלו ספקות בנוגע לאמינותו.

אבל לא כל הגולשים יצאו נגד פרסום התמונה. כצפוי חלקם והמשיכו את הקו של כותבת הסטטוס במגוון גידופים, וטיפים מחנכים כאלה ואחרים לזוג הסורר, ויש שאפילו הלכו רחוק יותר והתבטאו בבוטות כלפי חברתו של “הנאשם” תוך שהם מפרסמים תמונות פרטיות שלה מתוך פרופיל הפייסבוק שלה.

המעשה שעשו (אם אכן כך היה) החייל וחברתו, הוא מעשה לא מכובד, ואנחנו לחלוטין לא מצדיקים אותו. אולם, המחשבה על כך שיום  אחד זה יכול להיות הפרצוף שלי או שלכם שם בתמונה, אחרי שבלי לשים לב עשינו מעשה שהרגיז מישהו אחר, מוציאה אותי מדעתי. כולי תקווה שב”סטטוסים מצייצים” יבינו שהסטטוס הזה אינו ראוי לפרסום מעבר לפרסום שכבר קיבל, ולא יפרסמו אותו על הקיר שלהם. אגב, הגולשת שהעלתה את התמונה, רות כהן, פתחה את פרופיל הפייסבוק שלה רק אתמול, ככל הנראה במיוחד כדי להציף את המקרה הזה. אני מניח שרות לא אוהבת להיחשף ברבים ומעדיפה לשמור על הפרטיות שלה, ולכן לא פתחה עד היום פרופיל וגם לא העלתה אף תמונה שלה. אירוני משהו בהתחשב בכך שלא היססה לרגע לפני שחשפה את שמותיהם של שני המעורבים בתקרית. נקודה למחשבה.

לייק לפטריה בפייסבוק