צחוקים מהרכבת: אמת בפרסום זו בקשה גדולה מידי?

השבוע פרסמנו באתר כתבה המסקרת את פרסומת האינטרנט החדשה של רכבת ישראל, כחלק מהקמפיין “תל אביב באר שבע ב 55 דקות בלבד”. בכתבה ביקרנו את העובדה שהסרטון מציג את רכבת ישראל כמקום שליו ופסטורלי, בו העולם עוצר מלכת והציפורים מצייצות מעל למושבי הנוסעים, זאת כמובן, בניגוד מוחלט למציאות הכאוס השוררת ברכבת ברוב הזמן. ‘שוך המעוך’, גולש אחראי ומודאג, שיתף את אתר “חורים ברשת” בתהיותיו לגבי הפרסומים הרבים על שדרוג הקוים ברכבת, ועל כמה באמת יש כאן אמת בפרסום. וכך הוא כותב:

“בימים האחרונים מלאה התקשורת בדיווחים מרנינים על סיום שדרוג הקו מב”ש לת”א ובעקבות השדרוג נחתך זמן הנסיעה ל-55 דקות בלבד! יחצ”ני הרכבת מספרים לכל מיקרופון פנוי כי התדירות גדלה וכי הרכבת תעבוד 24 שעות ביממה. גן עדן. מלא התרגשות נכנסתי לאתר הרכבת כדי לבדוק כיצד ממשים את הפלא. באתר קידמה אותי שקופית המציינת שוב “ת”א- ב”ש 55 דקות!” ( העילגות במקור) ובתחתית הפרסומית, קישור ללוח הזמנים.

“בשמחה רבה הורדתי את לוח הזמנים ובחנתי אותו. די מהר ראיתי ש הדרך מבאר שבע לתל אביב אורכת שעה ו-14 דקות שהם 74 דקות.אתה קטנוני, תגידו לי בוודאי: הרי אתה מודד מב”ש מרכז לת”א מרכז. נכון, כזה אני. אבל אלה התחנות שבהן עולים ויורדים רוב הנוסעים. לא עצרתי כאן ובדקתי מה זמן הנסיעה מב”ש צפון לת”א ההגנה – והפלא ופלא מדובר בזמן בין 59 דקות לשעה”.

שוך ממשיך וכותב ש”הפתרון ההגיוני היחיד להצהרת ה-55 דקות היא שברכבת ישראל מודדים את הזמן מרגע היציאה מהתחום המוניציפלי של ב”ש (שכונת רמות) ועד להגעה לתחום המוניציפלי של ת”א (פארק איילון). לסיכום, מסתבר ששנים של סגירת קווים מתוכננת ולא מתוכננת, לעיתים למשך שבועות. הביאו לקיצור זמן הנסיעה בערך בחמש דקות. ועל זה מתפארים ברכבת. והכי עצוב זה שאף כתב/עורך/מפיק בכל ערוצי הרדיו, הטלביזיה והעיתונים לא עלה על הפרט הקטן הזה וכולם משתתפים בהצגה של רכבת ישראל”.

שחר וייסמן, מדוברות הרכבת מוסר בתגובה לנאמר:

שחר וייסמן מדוברות הרכבת מסר:

א. זמן הנסיעה, בין תחנות באר שבע מרכז ות”א מרכז לפני הפעלת הקו המשודרג, עמד על שעה ו-26 דק’.

ב. לאחר הפעלת הקו המשודרג, עומד זמן הנסיעה בקו הישיר על שעה ו-12 דק’, קיצור שלכרבע שעה.

ג. החל מיום ראשון, עם הפעלת הקו המשודרג הוכפלו כמות הרכבות בקו זה בשעות השיא, ובמהלך השבועות הקרובים, תוכפל כמות הרכבות גם בשעות השפל.

ד. מלבד קיצור משך זמן הנסיעה, תחל רכבת ישראל במהלך השבועות הקרובים להפעיל את הקו לאורך כל שעות היממה ולספק שירות של רכבות לילה (עולל עצירה בטרמינל בנתב”ג)

ה. במהלך העבודות שבוצעו יומם וליל במשך שנים (ואילצו גם סגירות קווים מתוכננות, במקרים הכרחיים), נעשו 2 פעולות: יישור תוואי המסילה והכפלת המסילה. יישור התוואי מאפשר להעביר רכבות במהירות גבוהה יותר והכפלת המסילה (ממסילה בודדת ששימשה רכבות לצפון ולדרום – ל2 מסילות) מאפשרת הגדלת תדירות הרכבות ומתן שירות טוב ואמין יותר. משמע, אם בעבר, בשל העברת רכבות לשני הכיוונים, על מסילה בודדת כל איחור של רכבת השפיע על מספר רב של רכבות – הרי שהוספת המסילה השנייה מאפשרתגמישות תפעולית רבה יותר ואמינות גבוהה יותר בכל הנוגע ללוחות הזמנים.

לייק לפטריה בפייסבוק