לא שומרת על הכוס שלי (דעה)

פורסם במקור על ידי אור סופר באתר Onlife

כדי להעלות את המודעות לסם האונס, יזם מגזין טיים אאוט ישראל קמפיין מבורך בשיתוף עם 30 ברים מהמובילים בת”א, שיחליפו את כוסות המשקה בכוסות קונוס שלא ניתן להניח אותן. ליוזמה החשובה התווספו גם שלטי חוצות ומודעות בעיתונים שנראות ממש כך:

תשמרי על הכוס שלך

תשמרי על הכוס שלך.

זה הסלוגן הנבחר של משרד הפרסום זניט מדיה לקמפיין החשוב הזה. עוד משחק מילים משעשע. איזה יופי, כתוב כוס, דהיינו כלי קיבול למשקה, כשבעצם מתכוונים לכוס, עוד אחת מהמילים הרבות שהומצאו במטרה לתאר את איבר המין הנשי. ומה בעצם אומר לנו הקמפיין? אם תשמרי על הכוס, תצליחי לשמור גם על הכוס וכל מה שכולנו זקוקים לו הוא שתשמרי עליו. כי אנחנו דואגים לך. כלומר, לא בדיוק לך, אלא לו. לשלמותו, לטוהרתו, לבריאותו, לתפקודו התקין. יכולנו לכתוב “שמרי על עצמך” או נקודתי יותר- “שמרי על גופך” אבל אנחנו לא רואים שום בעיה בלהפוך אותך מ”אישה” עם גוף, מוח, רגשות ורצונות ל”כוס”. וחוץ מזה, זה רק משחק מילים מגניב. מה, אין לך חוש הומור?

אז זהו, שיש לי חוש הומור והוא אפילו די מפותח. ובכל זאת, זה לא מצחיק אותי.

לא מצחיק אותי שהאחריות לאונס שוב מוטלת על כתפיי, לא מצחיק אותי ששוב דורשים ממני לשמור על עצמי מנזקי הוד גבריותם במקום לדרוש מהם לא להזיק להוד נשיותי. לא מצחיק אותי שאומרים לי איך לא להיאנס במקום שיגידו להם פשוט לא לאנוס. המסר הוא שוב אותו המסר- נשים, שימו לב, העולם הוא גדול, מפחיד, רע ומסוכן עבורכן וכדאי לכן לשמור על עצמכן (כשעצמך הוא כוס, כן?). הגיע הזמן לנסות מסר חדש- גברים, שימו לב, העולם הוא גדול, מפחיד, רע ומסוכן בגללכם וכדאי לכם לשנות את האמת המרה הזו.

נקודת המוצא של הקמפיין הזה היא שאין מה לעשות, יש גברים רעים. הם עשויים להגניב לכן סם אונס למשקה, זה מצב נתון שאי אפשר לשנותו ובגלל שאי אפשר לשנותו, כל שנותר לכן לעשות הוא לשים לב למשקה שלכן. נקודת המוצא הזו תואמת לחלוטין את תפיסת העולם הרווחת לפיה אם נגביל נשים באמצעות חוקים ו/או הסברה, התקיפות המיניות ייעלמו מהעולם או לפחות יצטמצמו. אותה תפיסה גם גורסת כי אם הקרבן לא “שמר על עצמו”, אזי יש לו חלק באשמה.

יש גברים רעים, אז תתלבשי “כמן בן אדם”. אם חצי מהציצי שלך בחוץ, אל תתפלאי אם ינסו לגעת בו בכוח. יש גברים רעים אז אל תלכי ברחוב חשוך לבד. אם “עשית קיצור” בדרך הביתה, אל תתפלאי אם יהיו אנשים שינצלו את הקיצור הזה. יש גברים רעים אז אל תשכבי עם כמה גברים בתקופה קצרה יחסית. אם את מקיימת יחסי מין עם הרבה גברים אז אל תתפלאי אם מישהו לא יקשיב כשתאמרי “לא”.

מה שעצוב בהגבלות האלה (ועוד רבות אחרות) הוא שהן לא ממש משנות. אין באמת דרך בה תוכלי להגן על עצמך במאת האחוזים. התקיפה המינית יכולה למצוא את דרכה אלייך גם אם היית “ממש בסדר”. ועדיין כשהיא תגיע, הדבר הראשון שתעשי הוא לשאול את עצמך מה עשית לא בסדר שזה קרה לך.

סרטן השד 1
חפינה תמורת תרומה: עוד קמפיין שניסה לעשות טוב אבל החטיא בגדול

מודעות פרסומת מהסוג הזה רק מחדדות את תחושת האשמה שממילא מוטבעת בנו מינקותנו. אם רק לא נעלה על רכב עם גבר זר, אם רק לא נלבש מיני, אם רק לא נשדר שאנחנו בעניין, אם רק נתקשר לחברה טובה לפני דייט, אם רק ננעל את הדלת בשלושה מנעולים כשאנחנו לבד, אם רק לא נעלה אליו הביתה, אם רק לא נאמין לו, אם רק נסתכל על הכוס שלנו לפני שאנחנו שותות ממנה.

נשים כל הזמן עסוקות בניסיון אובססיבי להקטין את הסיכוי להיפגע. נשים מנסות כל הזמן. אולי תנסו גם אתם?

אור סופר

אתר תוכן ואקטואליה לנשים. קחיק למעבר לאתר.
קליק למעבר לאתר.
אתר Onlife
Latest posts by אתר Onlife (see all)

לייק לפטריה בפייסבוק