בעקבות מחאת הצופים: פרסומת התינוק של מיני כריות נפסלה לשידור

בימים האחרונים עלתה לשידור פרסומת טלויזיה חדשה למותג “כריות מיני” של תלמה בערוצים המסחריים 2 ו-10. הפרסומת, המציגה תינוק מדבר המסביר מדוע בנות המין הנשי כל כך אוהבות אותו, הצליחה לעורר זעם רב בקרב הצופים, והיום, מספר ימים לאחר עלייתה לאויר, הורתה הרשות השניה לטלויזיה ולרדיו להוריד לאלתר את הפרסומת עוד היום, החל מהשעה 16.

כאמור, הסרטון של תלמה (באומן בר ריבנאי) מציג תינוק מתוק למדי המדבר כמו אדם מבוגר’ מציג את עצמו כ”מיני כריות” ומסביר כיצד למרות היותו קטן, בנות המין הנשי פשוט מתות עליו כי הוא מפוצץ בקרם. הפרסומת אמנם נעשתה בהומור, אך מכילה רמיזות מיניות שאינן משתמעות לשתי פנים וכוללת סצנה בה התינוק מלקק את שפתיו נוטפות קרם השוקולד, ובעקבותיו דוגמנית שמלקקת את שפתיה בחושניות תוך שהיא מביטה בו.

עוד בפטריה:
>> מודעת הפרסומת הראשונה שהיא גם מטען לסמארטפון
>> קמפיין מוזר: כלבים עם בעלים בלתי נראים


אני חייב להודות שגם אני, בפעם הראשונה בה נחשפתי לפרסומת הזאת לפני כיומיים, התמלאתי גועל. יותר מידי מרכיבים בפרסומת הזאת מתחברים יחד לסרטון שיוצר בצופה תחושת סלידה, אי נוחות ואפילו דחייה מסויימת. החל מתנועות השפתיים הנוראיות של התינוק שעשויות בצורה מזעזעת, דרך האוירה הכאילו סקסית בסגנון סרט פורנו ועד ליקוק השפתיים הבוטה, שום דבר לא מתחבר. גם אם נניח לרגע כי מדובר ברצון להצחיק ולהעברת מסר באמצעות הומור כפי שטוענים בתלמה, מדובר לדעתי בחוש הומור לא ממש משעשע, שלא ברור האם השימוש בו באופן הזה היה הכרחי, וכיצד הוא תורם להעברת המסר.

כבר ראיתי פרסומות שונות ומשונות, פרובוקטיביות יותר ופחות ומכל המינים והסוגים. אפשר לבקר את השימוש בילדים לסרטון בעל אופי מיני, על חוסר טאקט ועל הרבה דברים אחרים אבל זה לא בהכרח העניין. בשורה התחתונה, גם אחרי צפייה עשירית בפרסומת, אני פשוט לא מבין מה מצחיק פה.

כריות תלמה מיני תינוק

למרות שיהיו מי שיחלקו על דעתי ויחשבו כי מדובר בסרטון לגיטימי וראוי לחלוטין, רבים מהגולשים בחרו להביע את הביקורת והסלידה שלהם מהפרסומת של תלמה, ומילאו את קיר הפייסבוק של תלמה בתגובות נזעמות:

 תלמה תגובות 1תלמה תגובות 2תלמה תגובות 3תלמה תגובות 4

באתר מזבלה רוח הדברים הייתה דומה, אך שם ניתן היה למצוא גם תגובות של גולשים שלא ממש מבינים על מה המהומה, וחושבים שמדובר בפרסומת לא רעה בכלל:

תלמה תגובות 5תלמה תגובות 6

תגובת הרשות השניה: “הצגת הילד כאובייקט מיני תוך שילוב גינונים הלקוחים מעולם המבוגרים באופן מיני הינה פסולה ואינה ראויה. הדבר עומד בניגוד לכללי האתיקה בפרסומות של הרשות השנייה. כללי הרשות קובעים לגבי השתתפות קטינים בפרסומות כי ‘לא ישדר בעל זיכיון תשדיר פרסומת שבו מופיעים קטינים בהופעה שאיננה ראויה לקטינים או תשדיר כאמור שיש בו  משום פגיעה בקטינים, או תשדיר שיש בו משום פגיעה בכבודם של קטינים, בכבוד האדם, בטעם הטוב וברגשות הציבור”

 בחברת תלמה מסרו לאתר Ynet את התגובה הבאה:
“מטרת הסרטון היא להעביר מסר בחיוך ובהומור. התינוק בסרטון בא לבטא גרסה מוקטנת של המוצר כריות ולא מעבר לכך. בכל מקרה, אם מישהו נפגע  מהסרטון אנו מתנצלים על כך”.

לייק לפטריה בפייסבוק