פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

הסטטיסטיקה מאחורי העמודים החדשים והמזויפים של "סטטוסים מצייצים"

שבוע בדיוק חלף מאז חסמה פייסבוק את העמוד "סטטוסים מצייצים" לאחר שנחשף כי בני הזוג אבי ועדין לן, המנהלים את העמוד מזה חמש שנים, פרסמו סטטוסים בתשלום בעמוד. תחילה, נראה היה כאילו מדובר באזהרת "נו נו נו" של פייסבוק למפעילי העמוד וכי בתוך ימים ספורים הוא יחזור לאוויר, אך בעקבות סטטוס חריף שפרסם לן נגד מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי תאני שפתח חזית חדשה במערכה, הודיעה פייסבוק כי נכון לרגע זה, העמוד לא צפוי לשוב עוד ובנוסף, הגבילה את הפרופילים האישיים של בני הזוג לן.

למרות השמחה לאיד של חלק קטן מהגולשים, "סטטוסים מצייצים" (אנחנו עדין מתקשים להוסיף לו את צמד האותיות ז"ל), שצבר מעל 700 אלף אוהדים עד הרגע בו הוסר מפייסבוק, הותיר אחריו חלל גדול בפיד של גולשי פייסבוק רבים בישראל ובעיקר גרם לצמיחתם של עשרות הונאות פייסבוק בדמות עמודים חדשים ומזויפים שמתיימרים להיות "סטטוסים מצייצים החדש המקורי" וגורפים עשרות אלפי לייקים של גולשים תמימים.

הנה קצת מספרים: בתקופה של 7 ימים בלבד מאז נעלם "מצייצים המקורי" קמו לא פחות מ-30 עמודי פייסבוק העונים לשם "סטטוסים מצייצים" ונראים בדיוק אותו הדבר. כמובן, ראשוני ה"גאונים" שקפצו על העגלה והקימו עמודים מזויפים שכאלה גרפו את מרבית הלייקים (מעל 30 אלף לעמוד הראשון שנפתח), אך גם אלה שבאו אחריהם הצליחו לעשות עבודה לא רעה באיסוף הלייקים.

21 עמודים משתמשים בלוגו המקורי של מצייצים, 7 אחרים, כמו זה למשל,  ניסו להתחכם עם לוגוא מעט שונה, ו-2 מנהלי עמודים נוספים אפילו לא טרחו להעלות תמונת קאבר ותמונה ראשית לעמוד. עוד פרט משעשע: ב-4 מהלוגואים, הצליחה איכשהו הציפור המקורית לשנות כיוון ולהפנות את ראשה שמאלה במקום ימינה.

מצייצים 2

בסה"כ, נרשמו 141,424 לייקים ב-28 העמודים, ממוצע של מעל 5000 לייקים לעמוד, קצת יותר מחמישית מכמות הלייקים המקורית של מצייצים. מה באשר לתוכן? העמודים הללו מציעים בעיקר תוכן גרוע שממש לא מתקרב ברמת הגיוון והמקוריות שלו לזה של "מצייצים" המקורי.  את רשימת כל העמודים תוכלו למצוא כאן.

אגב, הטריק הפופולארי ביותר לאיסוף הלייקים בעמודים שנבדקו היא כמובן התמונה הבאה של אבי לן, בה הוא מכריז לכאורה כי "סטטוסים מצייצים" חזר לאוויר, אלא שהתמונה הזו בכלל צולמה לפני מספר חדשים לאחר שהעמוד הופל על ידי האקרים פלסטינים וממש לא רלוונטית לעניין. הגולשים כמובן לא יודעי םזאת ובטוחים שמדובר בדף חדש מבית מצייצים. בשורה התחתונה, אם אתם נתקלים בה, דעו כי מדובר בעמוד מזויף.

יש הרבה שאלות לא פתורות בכל הפרשה הזאת, אבל אם נתמקד בעניין לשמו התכנסנו, אנחנו בעיקר תוהים מדוע פייסבוק לא סוגרת את העמודים הללו הנושאים את שמו של האויב הגדול שלהם? ובכן, שאלה מצוינת, שהתשובה אליה היא כנראה העובדה שפייסבוק מנסה לעשות שרירים על חשבון מצייצים למען יראו ויראו או שהעמודים הללו ממש לא מפריעים לה בנוף של אינסוף העמודים המזויפים והפיקטיביים שממילא מציפים אותה. בנוסף זיוף, מרמה וגניבה הם כנראה עבירות הרבה פחות חמורות מאשר פרסום סטטוסים בתשלום מתוך רצון להתפרנס, לפחות על פי הרושם המתקבל.

הנה כמה דוגאמות נוספות וגרועות במיוחד לעמודים המתחזים:

מזויפים 1

מזויפים 2

מזויפים 3

מזויפים 4

מזויפים 5

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...