פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

תרגיל קורא המחשבות: אדם מפתיע עוברי אורח ברחוב עם פרטי מידע אישיים עליהם

דמיינו לעצמכם את הסיטואציה הבאה: אדם זר ניגש אליכם ברחוב, פונה אליכם בשם שלכם ומתחיל לספר לכם מידע עליכם שאין שום סיכוי שהיה יודע אם לא היה מכיר אתכם. מלחיץ לא? ובכן, בעידן הרשתות החברתיות, מסתבר ש’קריאת מחשבות’ היא לא פעולה מורכבת במיוחד, וזה בדיוק מה שקרה לקבוצת אנשים שהשתתפו בלי ידיעתם בניסוי חברתי משעשע מצד אחד וקריפי ומעוררת תהיות מהותיות מצד שני.

אל תחמיצו: קורא המחשבות חושף את הסוד

איש המתיחות בעל ערוץ היוטיוב הפופולארי ג’ק וייל יצא לרחוב, ובאמצעות אפליקציית טוויטר המאתרת ציוצים של גולשים שנמצאים בקרבת מקום, הצליח לדלות מידע על אנשים אקראיים ברחוב, לבקר בחשבון האינסטגרם שלהם, ואז ניגש אליהם וסיפר כי הוא קורא מחשבות, והחל ללהטט בפרטי המידע שאסף בקלות ברשתות החברתיות.


כצפוי, התגובה הבולטת של אותם אנשים הייתה תדהמה בזמן שוייל מספר להם מה שמם, איך קוראים לחיית המחמד שלהם, מה אכלו בארוחת הצהריים, ואפילו מאחל מזל טוב לשתי בנות שחגגו יום הולדת ממש לאחרונה.

מעבר לכך שמדובר בסרטון דיי מצחיק, אין ספק שמאחוריו עומד מסר חשוב ומעורר מחשבה: האם העידן הנוכחי בו אנשים רבים משתפים כמעט את כל חייהם ברשתות החברתיות, יכול לשמש נגדינו כשאנשים עם כוונות רעות יחליטו לעקוב אחרינו? חד משמעית, התשובה היא כן.

אגב, אם הזיכרון שלכם חד, אתם ודאי זוכרים סרטון דומה ששוחרר לרשת לפני כשנה ובו בוצע ניסוי דומה ולא פחות מטורף. אם פספסתם, אתם מוזמנים לצפות בו ממש כאן.

אז בפעם הבאה, לפני שאתם לוחצים “פרסם” או צייץ” בפייסבוק ובטוויטר, עצרו רגע לחשוב: האם באמת ראוי לחלוק את המידע הזה עם כל העולם?

ניסוי חברתי סייקיק 2

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...