פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

הפנים הצהובות של אמנון לוי: מי היא אשת התקשורת הבכירה שנאנסה?

הערב, ישודר בערוץ 10 תכנית סיום העונה של "פנים אמיתיות", תכנית התחקירים של אמנון לוי. במהלך השבוע האחרון אי אפשר היה שלא להיחשף לפרומו המשונה המקדם בכל הפסקת פרסומות את התחקיר האחרון של לוי, ומנסה לגרות את סקרנותם של הצופים הפוטנציאלים באמצעות השאלה הרת הגורל: "מי היא אשת התקשורת שנאנסה על ידי כוכב ספורט?" שאלה שהוצגה היום כמודעת פרסום בגודל חצי עמוד בכותרת של "ידיעות אחרונות".


הפרומו המדובר מציג את לוי כשהוא יושב מול אותה 'אשת תקשורת מפורסמת' אשר פניה הוצללו כך שלא ניתן יהיה לזהות אותה, בזמן שהיא מספרת לו על אשר אירע באותו לילה נוראי. עד כאן, נשמע כמו פרומו מבטיח די שגרתי, אלא שאי אפשר להתעלם מפרט אחד חשוב – הדרך בה בחרו במערכת התכנית ובערוץ 10 לקדם את החשיפה המיוחדת הזאת היא מאוד מאוד מעוותת.

לכאורה, כל המרכיבים לרייטינג טוב כאן: אשת תקשורת מפורסמת, סיפור מזעזע על אונס בהשפעת סם האונס, ראיון בלעדי ותיאורים עסיסיים. אגב, ויש גם את כוכב הספורט הזה, לא חשוב שמות, שלכאורה אנס או ביצע מעשים מגונים באותה אשת תקשורת. אבל הוא באימון עכשיו, אז אל תפריעו לו, ובבקשה אל תנסו לנחש מה שמו, זה הרי ממש לא רלוונטי לסיפור.

אשת התקשורת אמנון לוי
הפרסום היום בעמודי החדשות של 'ידיעות אחרונות'. צילום: מיכל יפה, סלונה

הנסיון של אמנון לוי להתמקד בשאלה "מי היא אשת התקשורת המפורסמת" כדי למשוך קהל לצפות בתחקיר שלו, הוא מהלך חסר טאקט וחסר רגישות לחלוטין, שמעניק לתחקיר שלו מעמד זול של סיפור רכילות צהוב, כאילו מדובר היה בידיעה של מדור רכילות זניח. במקום להתמקד באנס עצמו, ולשאול  מי היא אותה דמות מעולם הספורט שביצעה את המעשה הנתעב הזה, בוחר אמנון לו להתנהג כאחרון כתבי הרכילות  ומנסה להזמין אותנו לצפות ב"חשיפה מדהימה" שמרגישה יותר כמו "מלחשים שדמות מפורסמת נאנסה".

הפרומו הבעייתי, הצליח לעורר דיון גם ברשתות החברתיות, כשגולשים רבים הביעו את דעתם עליו בשלל תגובות והודעות בעמוד הפייסבוק של התכנית.

רק לפני כשבועיים סערה המדינה בעקבות קמפיין "תשמרי על הכוס שלך" של מגזין טיים אאוט, שזכה לביקורות מקצה לקצה על כך שמפיל את האחריות על הקרבנות במקום על התוקפים בכל הנוגע לסכנת האונס וסם האונס. בקמפיין ההוא, לפחות ניתן לומר כי המטרה הייתה חשובה ואולי ניתן היה להתווכח על האמצעי. במקרה של אמנון לוי, המסר הוא ברור. יש אישה מפורסמת, היא נאנסה, ואתם חייבים לדעת מי זאת. מי אנס אותה? את מי זה בכלל מעניין.

אין לי דבר נגד אמנון לוי, ובאופן כללי, אפשר לטעון מנגד כי זו מטרתם של פרומואים: לייצר מצג שווא מסקרן ככל הניתן שיגרום לצופה להדליק את מקרן הטלויזיה ולשבת לצפות בתכנית, גם אם התוכן שלה רחוק מלעניין כפי שהבטיח הפרומו. ובכל זאת, יש מקרים, בדיוק כמו בתחקיר הזה, בהם מומלץ לעצור רגע ולחשוב לפני שזורקים לאויר פרומו בו יצפו מאות אלפי אנשים.

שינוי קטנטן בלבד, התעסקות בספורטאי ולא באשת התקשורת, היה משנה לחלוטין את התמונה. אלא שבעולם שכולו סלבז ורייטינג, כנראה שאותו ספורטאי-אנס לא ממש עומד בקריטריונים המחמירים שהציב רק לא מזמן אייל גולן, כך שחבל לבזבז עליו משבצות שידור יקרות, ובטח שחבל להעסיק את מוחם הקטן של הצופים בזוטות.

תמונת שער: מיכל יפה

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...