ניסוי ברחובות ישראל: כיצד תגיבו אם ילד עם סיגריה יבקש מכם אש?

אם אתם נמנים על ציבור המעשנים, יש דבר אחד שאפשר לומר עליכם בודאות: אתם מודעים לחלוטין לעובדה שההרגל הזה מסוכן עבורכם, שהוא עשוי לגרום לנזקים בלתי הפיכים לבריאות שלכם ועלול במקרים רבים להסתיים במוות כתוצאה ממחלות הקשורות לנזקי העישון. בתור מעשן אני חייב להודות שלא ברור לי כיצד כל כך הרבה אנשים, ואני ביניהם, ממשיכים לעשן כמויות אדירות של סיגריות למרות המודעות הרבה לנזקים הגדולים והכבדים שיגרמו להם כתוצאה מכך.

ציבור המעשנים אדיש לכל מי שמנסה לחנך אותו. האזהרות על קופסאות הסיגריות לא מזיזות לנו, הפרסומות והקמפיינים השונים מרתקים, אך נטולי השפעה בפועל, וגם העובדה שכמעט כל אחד מאיתנו מכיר מישהו שחלה בסרטן או נפטר בעקבות עישון, נכנסת מאוזן אחת ויוצאת מהשניה, או יותר נכון, נכנסת לנו לריאות ויוצאת בתור עשן סמיך.

לפני מספר חודשים, סיפרנו לכם על קמפיין תאילנדי יצירתי וחריף, במסגרתו נשלחו זוג ילדים כבני 10 לרחוב עם סיגריה בידם, והתבקשו לפנות למעשנים ולבקש מהם אש. המצלמה הנסתרת תיעדה את תגובות האנשים המזועזעים שכמובן סירבו לתת לילדים אש בטענה שהעישון מזיק לבריאות ושממש לא כדאי להם להתחיל עם זה. בתגובה, העניקו הילדים למעשנים פתק עליו נכתב: “אתה דואג לי, אבל מה עם הבריאות שלך?”.

ילדים מעשנים 2

הקמפיין עורר הדים רבים וכמעט כל המעשנים אליהם ניגשו הילדים, זרקו את הסיגריה שבידם מיד אחר כך. במקביל נרשמה עליה של 40 אחוז בפניות מעשנים למוקדי התמיכה והייעוץ למעשנים.

חברת התרופות פייזר, בשיתוף עם משרד היח”צ גיתם פורטר נובלי, החליטו להעלות לארץ את הקמפיין הזה, וביצעו ניסוי דומה ברחובות ישראל. בדיוק באותה מתכונת, נשלחו ילדים לרחוב לבקש מישראלים מעשנים אש, וכפי שאתם מתארים לעצמכם, גם ברחובות ארצנו התגובות היו זהות. הניסוי המקומי תועד גם הוא במצלמה נסתרת והוא מוצג כאן בסרטון.

באמצעות מזבלה.


ילדים מעשניםילדים מעשנים 3

לייק לפטריה בפייסבוק