ילד מעשן: הקמפיין שיגרום לכם להפסיק לעשן

בתור מעשן לשעבר אני יודע כמה זה קשה להפסיק לעשן,  שנים עישנתי סיגריות בידיעה גמורה שאני מזיק לבריאות שלי ולסובבים אותי,  אבל לצערי, עד ההחלטה ש”זהו“,  הגיע הזמן להפסיק לעשן, עבר זמן רב ויקר, ובנוסף הייתי צריך לעבור חתיכת זעזוע בריאותי על מנת להגיע להחלטה הזו.

כיום לא צריך להיות ד”ר קרסו כדי לדעת שעישון מזיק לבריאות. ציבור המעשנים בארץ כבר לא יכול לקנות חפיסת סיגריות מבלי שמודעה בולטת על פגיעה בכושר, בתפקוד המיני והגברת הסיכוי לחלות בסרטן תברך אותו בכל פעם שישלח יד אל הקופסא. בחו”ל כבר משתמשים בטכניקות הרתעה מזעזעות יותר כמו צילומי ריאות של אדם המעשן על גבי הקופסא.

מעשנים יודעים שעישון מזיק מאוד לבריאות שלהם ושל הסובבים אותם, אך עם זאת הידיעה הברורה על כך לא גורמת להם להרתעה או להפסקת העישון. זהו כוחו של הרגל. המעשנים פיתחו אדישות לאזהרות המופיעות על גבי חפיסות הסיגריות, המודעות והקמפיינים המסורתיים המנסים להילחם במחלה הזו. אם אדם מעשן ומודע לכך שהוא מרעיל את עצמו,  אך בכל זאת הוא מעשן… מה יכול לשנות את דעתו ? איך אפשר לגרום לו להפסיק ?

קמפיין נהדר ועוצמתי של העמותה לשמירת הבריאות בתאילנד, ניסה לבדוק את השאלות הללו להילחם בתופעת העישון בדרך חדשה ומרתקת: כיצד יגיב בחור מעשן לילד בן 6 המבקש ממנו אש? לקמפיין נבחרו שני ילדים חמודים,  ילד וילדה בני 6 ו – 7 בהתאמה. הם ניגשו עם סיגריה ביד למעשנים ובסך הכל ביקשו מהם אש להדליק סיגריה.  כל המעשנים שפנו אליהם הגיבו בתדהמה, חלקם לא האמינו בתחילה ולאחר מכן כשיצאו מההלם הראשוני, דאגו באופן מיידי להסביר להם למה לא כדאי להם לעשן ואילו נזקים העישון יכול לגרום להם בעתיד, בדיוק אותן אזהרות שהם בתור מעשנים, נתקלו בהן כבר אלפי פעמים, בכל מבט לחפיסת הסיגריות או בכל כתבה באינטרנט או בעתון על נזקי העישון.

הילדים הגיבו בתמימות ושאלו את המעשנים שאלה כל כך פשוטה, ילדותית ותמימה: “אם כך, מדוע אתה מעשן?”. מיד לאחר מכן העבירו למעשנים פתק בו כתוב: “אתה דואג לי,  אבל מה בנוגע לעצמך?  להזכיר לעצמך זו האזהרה האפקטיבית ביותר על מנת לגרום לך להפסיק לעשן”.  בנוסף צורף מספר של קו חם בו יש תמיכה טלפונית ואינפורמטיבית של משרד הבריאות לאנשים אשר רוצים להפסיק לעשן.

ומה קרה בעקבות המהלך הזה אתם שואלים? כמעט כל המעשנים הבוגרים שקיבלו את הפתק זרקו לאחר מכן את הסיגריה, אך באורח פלא, אף אחד מהם לא זרק את הפתק. בתקופת הקמפיין נרשמה עליה של 40% בשיחות למוקד תמיכה ויעוץ להפסקת העישון. לא ברור כמובן, כיצד ישפיע המהלך הזה על האנשים הספציפיים שהשתתפו בו בעל כורחם, או על מעשנים אחרים, אבל מה שבטוח, מדובר באחד הקמפיינים החזקים ביותר נגד עישון שאני צפיתי בהם.

מומחה לקידום אורגני ויוצר תוכן ותיק בעולמות טכנולוגיה, צרכנות, סקירות והשוואות מוצרים, פנאי ובידור.
במידה ועלתה לכם שאלה בנוגע לתוכן שקראתם בכתבה מוזמנים לפנות אלינו למייל [email protected] ונשמח לעזור לכם.

לייק לפטריה בפייסבוק