להצית את עצמי בהפגנות: התמונה המזויפת שעצבנה את הגולשים (עדכון)

עמוד הפייסבוק ‘דברים שמעצבנים אותי’ הוא אחד העמודים היותר מצחיקים, מרעננים ומגניבים שמעטרים את קיר הפייסבוק שלי. מדובר בעמוד המפרסם איורים משעשעים המתייחסים לפעולות שגרתיות ומעצבנות. האיורים מורכבים מדמות נשית קבועה, המציגה את הפעולות המעצבנות ומלווה בטקסט ציני והומוריסטי. העמוד חגג לאחרונה את חציית 10,000 האוהדים.

אתמול בערב פורסמה בפייסבוק תמונה שבמבט ראשון היה נראה כאילו יצאה מבית היוצר של ‘דברים שמעצבנים אותי’. אולם במקום ההומור הציני והמשעשע המוכר על פעולות היום יום המעצבנות, קיבלנו תמונה נוראית תחת הכותרת: דברים שמעצבנים אותי – להצית את עצמי בהפגנות. מדובר באיור מצחיק, אך בעיקר מרושע וחסר רחמים הלועג לסבלו של המפגין שהצית עצמו.

לאחר בדיקה זריזה התברר כי התמונה מזויפת ובכלל נוצרה ופורסמה על ידי עמוד הפייסבוק ‘מצחיקולים‘. אפשר להתווכח על נחיצות השימוש המרושע והמלגלג בסיפור של משה סילמן שהצית עצמו בהפגנה, כדי לייצר מעט באז וכמה דאחקות, אך מעבר לעניין ה’מצחיק או לא מצחיק’, המעשה מקומם  בעייני כיוון שחיצי הביקורת והזעם של הגולשים על האיור המרושע, הופנו ישירות לעמוד ‘דברים שמעצבנים אותי’, שתוייג על ידי המצחיקולים בתמונה שפרסמו, וכמובן אל יוצרת העמוד עינת צרפתי, שסיפרה בעמוד שלה כי קיבלה הרבה תגובות פגועות, נעלבות וזועמות בעקבות פרסום התמונה המזויפת.

בעקבות התגובות הנזעמות והפרסום השלילי שהתמונה יצרה, פירסמה צרפתי בעמוד ‘דברים שמעצבנים אותי’ תמונה של הדמות הראשית המייצגת את העמוד, כשהיא כאילו מותקפת במסיבת עיתונאים עם הכיתוב “הכי מעצבן שמחקים אותך בפייסבוק”. כמו כן בסטטוס המצורף לתמונה נכתב “אם נתקלתם בפוסט המזוייף שמסתובב עכשיו בפייסבוק, אני לא ציירתי אותו, אני לא כזאת פרובוקטורית, ויותר רזה באורגינל “. 

המצחיקולים הם כמובן לא הראשונים שהעלו תמונות הומוריסטיות שעסקו באירועי ההפגנה שלשום. העמוד סטטוסים מצייצים לדוגמה, העלה תמונת שער מפוברק של ישראל היום,  במרכזה נראה משה סילמן בזמן הדליקה ומעל הכותרת “הכל אחלה”, כחלק מהביקורת כנגד ההתנהלות של עיתון ישראל היום על צנזור והשמטת החלקים המאשימים במכתבו של סילמן הקשורים לראש הממשלה ושר האוצר שטייניץ. אולם, בעוד התמונה הזאת מצליחה לייצר אמירה נוקבת כלשהי, התמונה שפרסמו “המצחיקולים” היא לא יותר מדאחקה דיי מצחיקה, אך בעיקר פרובוקטיבית ובוטה.

מהלך זיוף התמונה היה ניסיון לעורר פרובוקציה שתתורגם לחשיפה לעמוד ‘מצחיקולים’, וכל זאת תחת מעטפת רעועה של פארודיה על העמוד דברים שמעצבנים אותי ו’סאטירה’ אקטואלית, בלי שום סנטימנטים ותוך לעג לסיפור עצוב של איש מסכן, וכמובן בלי עצירה רגעית למחשבה על הפגיעה האפשרית בשמה הטוב של עינת צרפתי והעמוד המוצלח שלה. ככה זה, בעידן הרייטינג והבאז, זה כנראה בסדר למכור את הערכים והמוסר בשביל עוד כמה לייקים ושיתופים לעמוד הפייסבוק.

עדכון:

לאור דיווחים רבים של גולשים שמצאו עצמם נפגעים מהתמונה המקורית שפורסמה בעמוד “מצחיקולים”, הסיר פייסבוק את התמונה המדוברת מקיר העמוד. בתגובה, פרסמו מנהלי העמוד הודעה על הקיר ובה הם כותבים: “הנאצים האדיבים בהנהלת פייסבוק מחקו לי את הקומיקס האחרון. תודה לכל החארות שדיווחו עליו כי זה העליב את הקומיקס הבכייני האהוב עליהם! אבל אתם יכולים להצית את עצמכם מצידי כי הקומיקס עדיין חי וקיים בטמבלר הקדוש של מצחיקולים”. מעניין כמה זמן ייקח עד שגם הפוסט הזה יימחק.

מומחה לקידום אורגני ויוצר תוכן ותיק בעולמות טכנולוגיה, צרכנות, סקירות והשוואות מוצרים, פנאי ובידור.
במידה ועלתה לכם שאלה בנוגע לתוכן שקראתם בכתבה מוזמנים לפנות אלינו למייל [email protected] ונשמח לעזור לכם.

לייק לפטריה בפייסבוק