מלחמת הסטטוסים: ארז וולף נגד ‘סטטוסים מצייצים’

כמעט כולם מכירים את עמוד הפייסבוק הפופולארי “סטטוסים מצייצים”, המשתף סטטוסים מצחיקים, תמונות וסרטונים בולטים של גולשים אקראיים מרחבי הרשת. סטטוסים מצייצים הפך עם הזמן לאחד העמודים הישראלים הכי חזקים בפייסבוק, עם 171 אלף אוהדים שעוקבים אחריו. למעשה, העמוד הזה נכנס לרשימה מכובדת של עמודי מאסט, שאפילו גולשים שלא מבלים זמן רב מדי ברשת, העניקו לו לייק ועוקבים אחר עידכוניו.

אולם, למרות ההצלחה המטאורית, לגולשים רבים יש בטן מלאה על העמוד המצליח. מנהלי העמוד, אבי לן וזוגתו עדי, נוהגים להעלות את התמונות והסטטוסים המשותפים בו, כאילו היו שלו, לעיתים בצירוף לוגו סטטוסים מצייצים המודבק על התמונה, ובצירוף קרדיט מילולי שלרוב אינו קליקבילי. העובדה הזאת מקוממת גולשים רבים שחשים, בצדק מסוים יש לומר, שזכויות היוצרים שלהם נפגעות וכי העמוד סטטוסים מצייצים ‘גוזר קופון’ על חשבונם מבלי להעניק להם את הקרדיט הראוי ולשתף את התמונה או הסטטוס המקורי מהפרופיל או העמוד העסקי שלהם.

ארז וולף, מנהל מוצר בחברת WebsPlanet, ויוצר פעיל מאוד ברשת הנוהג להעלות סטטוסים ותמונות ויראליות חכמות ומשעשעות, מאס בעניין, ויצא אמש במכתב חריף כנגד אבי לן ומנהלי סטטוסים מצייצים. במכתב שפרסם על קיר העמוד כותב ארז:

את המכתב החריף כתב וולף בעקבות תמונה שנונה ומתוחכמת שיצר ופורסמה מחדש תחת עמוד סטטוסים מצייצים עם קרדיט לא קליקיבילי בדמות שם היוצר. בתגובה, הסירו מיד בסטטוסים מצייצים את התמונה, ומנהלי העמוד לן וזוגתו עדי, דאגו גם להגיב לטענות בשרשור התגובות.

מצד אחד, אפשר להבין את וולף וטענותיו. למרות תגובתו של לן, בהחלט ניתן לשלב קרדיט קליקבילי ליוצר, לפחות כשמדובר בתמונה. מתוך ניהול העמוד העניין לא מתאפשר, אבל לאחר הפרסום ניתן לערוך את התמונה, מתוך פרופיל מנהל העמוד ואז לשלב את הקישור הקליקבילי. קצת יותר עבודה, אבל עושה צדק עם היוצר. מעבר לכך, אנשים ששמם אינו ייחודי כמו “משה כהן” למשל, ומקבלים קרדיט לא קליקבילי, סביר שאיש לעולם לא יוכל לאתר אותם, כך שהיוצר לא באמת נהנה מה’חשיפה’. בנוסף, כפי שכותב וולף, ניתן להשתמש בכפתור share ולשתף את התמונה המקורית במקום להעלותה מחדש. ראוי לציין כי מרבית העמודים הגדולים לא נוהגים גם הם לעשות זאת, ומשתמשים באופציית הקרדיט.

מהצד השני, טענותיהם של לן וזוגתו צודקות גם הן. ‘מצייצים’ לא מכריחים אף אחד לקחת חלק בפעילות העמוד. אלו התנאים, ומי שלא מוכן לקבל אותם, ממש לא חייב לקחת חלק בחגיגה, ויכול לעשות  זאת באמצעות הודעה פשוטה לאחד ממנהלי העמוד בבקשה שלא ישתפו תכנים שלו. מרבית הגולשים שיצירותיהם מפורסמות בעמוד מצייצים, דווקא שמחים מאוד על החשיפה, ואפילו מתגאים בכך.

פנינו לאבי לן כדי לקבל את תגובתו, וכך הוא כותב לנו:

“מהרגע הראשון שבו הוקם דף סטטוסים מצייצים, הבהרנו וכיבדנו כל מי שביקש לא לפרסם, או להסיר תכנים שלו מהדף. אנחנו מלקטים פוסטים מרחבי הרשת, מעלים אותם תחת שם הדף, ומעניקים קרדיט למי שכתב/יצר אותם. בנוסף, אנחנו מעניקים אפשרות לפוסט שלך להגיע למאות אלפי אנשים. זו התמורה שאנחנו יכולים להציע. לא מוצאת חן בעיניך השיטה? – זכותך המלאה! ובמלוא הכבוד הראוי.”

לסיכום, אפשר לומר ש’סטטוסים מצייצים’ בהחלט יכולים להשקיע יותר באופן בו הם בוחרים לתת קרדיט ליוצרים ו/או לבקש את אישורם לפני הפרסום, פעולה קצת יותר מסובכת ומעכבת, ולכן האופציה הראשונה הגיונית יותר. וולף מצידו, בהחלט יכול היה לסגור את העניין בדלתיים סגורות במקום לצאת במכתב מאיים שמזכיר כתב תביעה. המשך יבוא?

לייק לפטריה בפייסבוק