פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

עד כמה אתם מסוגלים להבחין בין גוונים שונים של צבעים?

כל אחד מאיתנו מצא את עצמו לפחות פעם אחת בחייו כשהוא מתווכח עם אדם אחר לגבי צבע מסוים. אתם חושבים שהחולצה כתומה, בת הזוג שלכם משוכנעת שהיא ורודה, ואדם אובייקטיבי שלישי בכלל יטען שמדובר בסוג של אדום. הפערים המינוריים אך המשמעותיים האלה בראייה בין בני אדם נובעים מההבדלים בכמות והרגישות של תאי החרוט (נקראים גם תאי מדוך), תאים שנמצאים ברשתית העין שנו ואחראים ליכולת שלנו להבחין בין צבעים וגוונים שונים.

אצל מרבית האנשים, במצב הנורמלי, קיימים שלושה סוגי תאי חרוט, הרגישים לשלושה צבעים שונים: אדום, ירוק וכחול המרכיבים את שלל הגוונים והצבעים אותם אנחנו מסוגלים לראות. אלא שלעיתים, אצל אחוז מסוים מהאוכלוסיה, אחד מסוגי תאי החרוט לא מתפקד כראוי מה שגורם לעיוורון צבעים חלקי, בהתאם לסוג תא החרוט שלא מתפקד. מנגד, קיים גם מצב הפוך, בעיקר אצל נשים, בו קיים סוג נוסף של תאי חרוט המאפשר יכולת ראייה עשירה הרבה יותר משאר האוכלוסיה.

המבחן הנחמד הבא יעזור לכם לגלות עד כמה העיניים שלכם רגישות לצבעים. איך זה עובד? פשוט מאוד. הביטו במניפת הצבעים המונחת כאן לפניכם וספרו את מספר הגוונים שאתם רואים. לאחר שסיימתם, בדקו את התוצאה שלכם במפתח שנמצא מתחת לתמונה. נסו להיות כנים עם עצמכם ולא לרמות, כדי שהתוצאה שתתקבל תהיה אמינה ככל הניתן. אם אהבתם את השאלון מוזמנים לבדוק פוסטים נוספים שלנו בסגנון “בחן את עצמך“.

פחות מ-20 גוונים

אם הצלחתם לזהות פחות מ-20 גוונים אתם כנראה דיכרומטים (עיוורון צבעים דו צבעי), כלומר, רק שני סוגים של תאי החרוט שלכם מתפקדים באופן מלא. ישנם שלושה סוגים של דיכרומטיות: עיוורון לאדום בו אנשים מזהים צבע אדום כשחור, עיוורון לירוק המתבטא בקושי להבחין בין ירוק לאדום או עיוורון לכחול, האופציה הנדירה יותר בה אי אפשר להבחין כלל בגוונים של כחול. אנשים דיכרומטיים נוטים להעדיף ללבוש בגדים בצבע כחול, שחור או בז’.

אם אתם נמצאים בקטגוריה הזו, אל תרגישו לא בנוח. קרוב ל-25 אחוזים מהאוכלוסיה סובלים ממחסור בקולטני צבע מסוג מסוים, כך שאתם לגמרי לא לבד.

בין 21 ל-32 גוונים

אתם טריכומטים, כלומר, הראייה שלכם תקינה ויש לכם שלושה סוגי תאי חרוט מתפקדים שמצליחים לזהות את מרבית הגוונים על הספקטרום שבין כחול/סגול, ירוק ואדום. אתם מסוגלים להבחין בין גוונים בקלות יחסית ונהנים מיכולת הבחנה טובה בין צבעים. ייתכן ויש לכם מחסור מסוים בקולטני צבע, אך הוא לא משפיע על הראייה שלכם. כ-50 אוחזים מהאוכלוסיה נמנים על הקבוצה הזאת.

33-39 גוונים

אתם בעלי יכולת עשירה במיוחד להבחין בין צבעים, אין לכם מחסור בקולטני צבע ובהחלט ייתכן שאתם נמנים על אחוז האוכלוסייה הקטן אצלו קיימים ברשתית ארבעה סוגים של תאי חרוט. אנשים בעלי יכולת ראייה כזאת סולדים לרוב מהצבע הצהוב ומוצאים את עצמם מאוימים ממנו ולרוב לא תמצאו בגדים בצבע הזה בארון שלהם. אם אתם יותר בכיוון של 33-35 גוונים, אתם בחברה טובה, כ-25 אחוזים מהאוכלוסייה. אם ספרתם בדיוק 39 גוונים ולא רימיתם בדרך, רוב הסיכויים שאתן נשים ונמנים על אחוז מאוד קטן מהאוכלוסייה.

מעל 39 גוונים

לא רק שרימיתם, אתם קצת נסחפים. התמונה כוללת 39 גוונים בלבד. נסו לספור שוב, והפעם רק את גוונים שאתם באמת רואים.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...