טיפול בחרדות קשות בשיטת CBT

חרדה היא תופעה נפוצה ואפילו רצויה במידה מסוימת: מציאות החיים שלנו עלולה לכלול גם אירועים לא רצויים ואפילו כאלה שמסכנים אותנו. הפרעת חרדה היא כבר פגיעה בנפש. מאחר שמדובר בתגובה מופרזת לגירוי שלא בהכרח מסמן בעיה, התוצאה היא שיבוש ניכר של שגרת החיים – בין אם מדובר על חרדה חברתית, אגורפוביה, פחד עז מכלבים, קלסטרופוביה ועוד.

אחת השיטות היעילות לטיפול בהפרעות חרדה, כולל כאלה חמורות במיוחד, היא cbt – טיפול קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy).

Credit: Pixabay

העקרונות המרכזיים של שיטת ה-cbt

העיקרון המרכזי של הטיפולים הקוגניטיביים ההתנהגותיים הוא התמקדות בבעיה שאיתה מתמודד האדם, בניגוד לטיפול פסיכולוגי “רגיל” שנובר בעבר ומקדיש זמן רב למציאת הגורמים שהביאו להתפתחותה של ההפרעה. בזכות איכות זו של השיטה, הטיפולים ממוקדים מאוד, וניתן להגיע לשיפור ניכר באיכות החיים בזמן קצר (יחסית, כמובן). במקרים רבים של טיפול בחרדה cbt  מאפשרת הגעה למצב הרצוי בסדרה של כ-12 מפגשים.

 שילוב cbt עם טיפולים נוספים לטובת ריפוי מלא

עיקרון מהותי נוסף של טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא הפניית תשומת הלב של המטופל או המטופלת לפער שבין המציאות לבין הפרשנות שהם נותנים לה.

פרשנות לא נכונה, כתוצאה מאמונות שהשתרשו באדם, מייצרת שגיאות מחשבה ואלה מובילות לדפוסי התנהגות לא רצויים, והתוצאה: בריאות הנפש והגוף עלולה להיפגע. בחלק מהמקרים נדרש שילוב של שיטות נוספות על-מנת לנכש את דפוסי החשיבה הלא נכונים עבור האדם – לרבות טיפול פסיכיאטרי שמסייע בייצוב ראשוני של המצב כך שהמטופלים יכולים להתפנות לשינוי העמוק יותר.

המסגרת הנכונה לעבור בה את תהליך הריפוי

במצבים מסוימים, כמו למשל טיפול בטראומה נפשית מורכבת, הדרך האפקטיבית ביותר לעבור תהליך ריפוי היא במסגרת שמנתקת את המטופלים מסביבת חייהם הרגילה.

במקרים אלה ניתן לנצל את האופציה של בית מאזן – חלופה יעילה לאשפוז פסיכיאטרי, ללא סטיגמות ורגשות אשמה, בסביבה נעימה ומטופחת. “רוח ים” הוא דוגמה מצוינת לבית כזה, שמייצר תחושת קהילה ובזכותה תמיכה משמעותית מאוד לאדם שמתמודד עם משבר. מרכיב נוסף בהצלחת המקום הוא הניסיון הרב והמגוון של הצוות המקצועי, אשר מתורגם לתהליך טיפולי מותאם באופן מושלם לצרכים הספציפיים של כל אדם.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק