עשיתם טעות: יש איליין, אין תסריט (דעה)

פרק של סיינפלד, אי שם בשנות התשעים. איליין נכנסת למעלית במקום העבודה שלה ומבחינה בבטן המחשידה של אחת הקולגות שלה לעבודה. היא מברכת אותה על ההריון, רק בכדי לגלות שהיא סתם שמנה. העניינים מסתבכים, ג’רי מעניק טיפ גרוע שמסבך את המצב עוד יותר, ג’ורג’ מתוסכל, ניומן רעב, קריימר נתקע בדלת, שמחה והילולה.

אכן, סצנת הפתיחה של הפרסומת החדשה של Yes הייתה יכולה להפוך לסצנה בסיינפלד, אחת הקומדיות המצליחות בהיסטוריה. אולם, כל מה שמגיע לאחר מכן, בדקה וחצי ארוכות כאורך הגלות, הוא פשוט מטריד.

חברת Yes ממשיכה את מסורת ליהוק הכוכבים הגדולים לפרסומות הטלויזיה שלה, והפעם זכתה לשיתוף פעולה מרגש מצד ג’וליה לואי דרייפוס, איליין בשבילכם. לעומת זאת, מי שלא ממש שיתפו פעולה עם החגיגה הם תסריטאי הפרסומת שסיפקו תסריט שחוק, צפוי, לא כל כך מצחיק ובעיקר מאכזב ועם מסר מתנשא ושחצני. חבל, במיוחד בהתחשב בעובדה שלרוב, הפרסומות שמייצרים במקאן אריקסון עבור Yes הן לא רעות בכלל.

מדובר בשתי רמות שונות של אכזבה. הראשונה, מהסרטון עצמו שמזכיר שוב את הכישרון הקומי הטמון בדרייפוס, אך סובל ממחסור כבד של יצירתיות ותחכום, והשניה, העובדה שכל 90 השניות של הפרסומת מקושרות בסופו של דבר לחברת Yes באמצעות פאנץ’ דיי מעפאן ועם מסר די צולע: “עשיתם טעות? זה הזמן לתקן”, כאילו אחת מעובדות החיים היא היתרון הבולט של Yes על מתחרתה HOT. היות ומדובר בסרטון ארוך מאוד ביחס לאורך סטנדרטי של פרסומת טלויזיה, נאלצו מהר מאוד ביס לחסוך בזמן אויר לשדר את הגרסה המקוצרת שלו, שרק ממחישה עוד יותר את חוסר הקשר בין התסריט למוצר וגורמת לסרטון להיראות כמו אוסףשל מצבים קומיים תלושים ללא קשר אמיתי ביניהם.

אני יודע, יש בינכם מי שיגידו שמדובר בפרסומת מצחיקה, ו”איזה כיף לראות שוב את איליין הזאת, אין אין, היא קורעת”, אבל לא תשכנעו אותי אחרת. מדובר בפרסומת מרושלת שנכנסת בדיוק תחת ההגדרה המדוייקת ‘מהומה על לא מאומה”, שגרמה לי להעביר ערוץ וליהנות מערוץ קומדי סנטרל של הוט.

“עשיתם טעות?”, פרסומת ל-YES, מקאן אריקסון 2013.

פרסומת יס ג'וליה לואי דרייפוס

לייק לפטריה בפייסבוק