ביקורת טלוויזיה: גיא גולד על פרק הבכורה של זוג מנצח VIP

אני לא יודע אם זה רף הציפיות האפסי שלי מהטלוויזיה הישראלית או אדי צואת הפרות שכיכבה בפרק הראשון שמדברים מגרוני – אבל “זוג מנצח VIP”, הריאלטי החדש של ערוץ 10 ששודר אמש, הוא דווקא די נחמד. הפתעתי אתכם, אה? חכו, יש הפתעה גדולה הרבה (הרבה) יותר בסוף.

נתחיל בשלילי. זה הכי כיף להתחיל בשלילי. מה שהוריד לתוכנית החדשה (המון) נקודות אצלי, היא השפה הירודה בה השתמשו רוב “הסלבס” והמנחה, איתי תורג’מן. יסלחו לי כל המגניבים ומשוחררי הנפש, אבל “חרא של פרות” זה לא משהו שהייתי רוצה שהילדים העתידיים שלי יקלטו בתוכנית פריים טיים. וואלה, לא מגניב אותי. כמו כן, ביטויים סטייל “אתה יכול להביא את המזוודות? כי זה מה שהודים עושים” שאמרה ג’ניפר סנוקל לבויפרנד שלה עופר טלקר, “אני לא סלבריטאי מהעבר שרוצה להחיות את הקריירה, יש לי תוכנית בוקר, אחת המצליחות, אני מצפה לכבוד” של דנה רון ה”סלב” ועוד שלל יציאות באין כניסה – גרמו לי לנגוח בקיר של הסלון מרוב עצבים.

הגורם השני שפוגע בתוכנית היא דנה רון. עוד מתקופת ההסגר שלה בבית האח הגדול, דרך פרשיית הציצים והמה שמו שהמה שמו רצה לשים לה שם ועד תוכנית הבוקר שלה לא הצלחתי להבין למה הגברת הזאת מרצדת לי על המסך. התנשאות, טיפשות, חוצפה, אגואיסזם, נרקסיזם ועוד הן רק חלק מהתכונות של ה”סלבית” הזאת שגורמות לצופים לרצות לרוץ נגד כיוון התנועה באיילון ולסיים את הסבל שבצפייה בה. “אני לא נותנת לכל אחד להכין לה לכלבה אוכל” אמרה אמש רון וחסכה לי כמה שורות של שכנועים למה היא פשוט בן אדם בלתי נסבל. איך שאני שמחתי שהיא והבן זוג שלה יריב נתי קיבלו לישון דווקא בממ”ד! כל הרחוב הוזמן למסיבה וחגגנו אל תוך הלילה. היה אלכוהול ונשנושים ולוח קליעה למטרה עם פרצוף של מישהי לא חשוב שמות עליו. היה כיף.

גורם שלישי (ואחרון) שנכנס לטבלת הדברים השליליים הוא הליהוק. לא כולם, אבל רוב הדיירים לא עונים על הגדרת ה-“VIP”, שמתייחסת לאח”מים, אנשים חשובים מאוד ו/או מפורסמים כאלו ואחרים. יסלחו לי חברי הקאסט, אבל במציאות בה אני חי, ג’ניפר סנוקר, דנה רון, מיכל גבריאלוב וג’קי אזולאי הם *ממש* לא אנשים חשובים מאוד. הם אנשים, חלקם אחלה אנשים, חלקם נוראיים (היוש דנה) – אבל חשובים הם לא. על שאר השמות אפשר עוד להתווכח. נגיד. זרמתי אתכם, ערוץ 10. אני יודע שהבטחתי שזאת תהיה הנקודה השלילית האחרונה, אבל לעזאזל, מה נסגר עם איכות הצילום בחדר ההשקעות? זה נראה כאילו הסצנות שם צולמו באייפון 3 של דודה של איתי תורג’מן המנחה. אבל זהו, בואו נחזור לנקודות האור, כי למה לתת לדנה רון להרוס לנו את האווירה.

זוג מנצח VIP 3
משפט לקעקע על הישבן. ג’קי ממאסטר שף

מדובר פה בפורמט חביב וקליל שיוצר חיבור והזדהות אצל הצופה בבית. שעשועון ריאלטי שעוסק בזוגיות ובכסף ובזוגיות עם כסף. אין צופה אחד שישב אמש מול המסך ולא חשב לעצמו מה הוא היה עושה במקום אותם זוגות “מפורסמים”, כמה הוא היה מהמר על הצלחת בן/בת הזוג שלו/ה במשימה. יאללה, תודו, זאת לא בושה. אני הייתי שם את מלוא הסכום על אשתי אגב. כן, כי אני מאמין בה לגמרי ובכלל לא מפחד לקבל בראש על זה שהימרתי מעט מידי. מה פתאום.

פרט לקטע שקל מאוד לצופה להזדהות עם הזוגות בתוכנית ולהשליך כל שאלה, גם הכי מפגרת (“מי אמר למי ראשון שהוא אוהב אותו/ה”? אתם רציניים? שנות התשעים התקשרו וביקשו למסור ששנות השמונים מחפשות את השאלה הזאת כדי להחזיר אותה לשנות השבעים) על הזוגיות שלהם – מדובר בפורמט זורם, לא מתיימר וכזה שיכול להחזיק בכיף שעה טלוויזיונית. במונחים של הטלוויזיה הישראלית, כן? אל תעופו על עצמכם. למרבה הפתעתי הצפייה בפרק אתמול לא הייתה סוג חדש של עינוי סיני ומצאתי את עצמי מתרשם ממיכל אמדורסקי הפייטרית, צוחק מאמירם טובים המגרבץ (אחי, אל תכעס עלי, זה דורין אמרה, לא אני) ומבסוט אש שיריב נתי קיבל בראש מדנה “דגל אדום” רון כי הימר עליה מעט מידי כסף, או משהו כזה. לא יודע, לא דובר את שפת הרון.

זוכרים שבתחילת הטור הבטחתי הפתעה? אז הנה זה בא. המנחה עושה עבודה טובה. רק מי שמכיר אותי יודע שכתיבת שורות אלו עלו לי בדם ובשנים מהחיים, אבל איתי תורג’מן הוא אחלה מנחה. וואו, זה היה לא קל בכלל. שוב, אולי דווקא בגלל שהתרגלתי למנחים מטופשים סטייל רון שחר ומיכאל אלוני, או שאולי אני סתם מרגיש חיובי עכשיו (לא) – אבל תורג’מן עושה יופי של עבודה. לא דומיננטי מידי, לא אנמי ולא מקריא מהפרומטר כמו בובה גינסבורג, נחמד לראות את האיש הזה מעביר ומנווט את האירועים בפרק. איה, זה כאב בצלעות.

לסיכום, בניגוד למה שציפיתי לפני הצפייה, “זוג מנצח VIP” הוא סך הכול מוצר חביב, קליל שלא לוקח את עצמו ברצינות מידי, שעם כמה שינויים קלים כמו עידון השפה בעריכה והדחת דנה רון החל מהפרק הקרוב – יכול להחזיק אחלה של עונה ולהכין את הקרקע לעונות נוספות. בתקווה עם VIP  *אמיתיים*, או סתם, זוגות מגניבים כמוני כמוכם. בלי הכמוני, אישתי תגמור אותי שם ובטוח נריב כל הזמן כי אני תחרותי מידי. או משהו כזה.

זוג מנצח Vip 2

לייק לפטריה בפייסבוק