10 סיבות מדוע לא כדאי לכם לנעול כפכפי אצבע

אם העזתם לצאת החוצה מהבית בימים האחרונים, גם אתם כבר יודעים שהקיץ כבר לגמרי כאן, זמן נהדר לאוורר את כפות הרגליים ולהוציא מהארון את כפכפי האצבע, פריט הלבוש שהכי מזוהה עם  העונה הלוהטת. בשנים האחרונות הפכו כפכפי האצבע לפופולאריות במיוחד, כשמרביתנו נוהגים לנעול אותם בכל סיטואציה בה המוסכמות החברתיות מאפשרות לנו לעשות את זה. אלא שאם תשאלו מומחים מה דעתם על התופעה, תזכו לקבל מהם תגובות מזועזעות.

אז מה כל כך נורא בכפכפי האצבע המדהימים שלכם? לפחות על פי ד”ר ג’קי סוטרה, מומחה לבעיות רפואיות בכף הרגל והדובר של ארגון רופאי כפות הרגלים האמריקאי, מדובר בלא פחות מנעלי השטן, או במילים אחרות, הנעליים הכי לא בריאותיות שאתם יכולים לנעול על כף הרגל שלכם, כאלה שעדיף שתשמרו רק לביקורים בים או בבריכה.

במאמר שפרסם לאחרונה, מפרט סוטרה 10 סיבות מלחיצות במיוחד שיגרמו לכם לחשוב פעמיים לפני שאתם יוצאים מהבית בכפכפים. כמובן, יש סיכוי לא קטן שתישארו בחיים גם אם תחליטו בכל זאת לשוטט ברחבי העיר עם הכפכפים המגניבים שלכם, אבל מדובר בהחלט בפרטי מידע חשובים ומעניינים ששווה לכם לאפסן אי שם במעמקי המוח שלכם. בהצלחה.

Credit: Pixabay

כפכפים חושפים את הרגליים שלכם לבקטריות, פטריות וזיהומים ויראלים

בכל פעם שכפות הרגליים שלכם מתלכלכות, תופעה שכיחה בזמן נעילת כפכפים, הן מתכסות באינסוף חיידקים דוחים כמו למשל הסטפילוקוקים, סוג של בקטריה שיכולה ליצור גירויים בעור במקרה הטוב וזיהומים מסוכנים יותר במקרה הרע, תלוי אם כפות הרגליים שלכם מכילות פצעים פתוחים (אפילו כאלה שאתם לא יכולים לראות כמו פצעי פדיקור) ותלוי במצב הבריאותי שלכם באותו זמן.

פטרת כף הרגל למשל, היא סוג של זיהום מדבק במיוחד שמופץ על ידי מגע עם משטח שכבר נגוע בפטרת. הליכה עם כפכפים מגדילה את הסיכוי לציור מגע עם מקום עליו דרכה כף רגל נגועה, וזו רק אחת מיני דוגמאות רבות אחרות.

כפכפים מאטים אתכם

על פי מחקר שנערך באוניברסיטת אובורן בארצות הברית, אנשים שנועלים כפכפי אצבע הם בעלי צעדים קטנים יותר מאנשים שנועלים נעליים. המשמעות: יותר אנרגיה מבוזבזבת והרבה יותר זמן להגיע ממקום למקום ברגל.

הם גורמים לכם להיות מגושמים ומסורבלים

הצעדים הקטנים מהסעיף הקודם בשילוב הצורך “לתפוס” את הכפכפים באמצעות אצבעות הרגליים כשכף הרגל מתנתקת מהרצפה מגדילים את הסיכוי שלכם למעוד וליפול והופכים את ההליכה שלכם לגמלונית ופחות נוחה.

כפכפים הורסים את העקבים שלכם

כאשר אתם דורכים על הרצפה כשכל מה שמפריד בינכם לבינה היא סוליית גומי דקה, האימפקט של המפגש בין העקב שלכם לקרקע מתעצם משמעותית, מה שעלול לגרום לכאבים חזקים בטווח הארוך, במיוחד אם אתם נוהגים ללכת או לעמוד עם כפכפים לפרקי זמן ארוכים.

שלפוחיות

כאשר אתם נועלים כפכפי אצבע, כל מה שמחזיק את הנעל צמודה לרגל שלכם הן רצועות גומי דקות. בכל פעם שאתם צועדים, הרצועות הללו משתפשפות בעור שלכם, תופעה מוכרת שעלולה לגרום לפצעים, שלפוחיות וגירוד מציק. כאשר השלפוחיות הללו מתפוצצות הן מותירות פצעים פתוחים שחשופים לחיידקים ומיקרו אורגניזמים אחרים שאתם אוספים על הדרך בזמן שכף הרגל שלכם חשופה לתחלואות העולם.

הם עלולים לפגוע באצבעות שלכם לתמיד

כאשר אתם נועלים כפכפים, אצבעות הרגליים שלכם עובדות שעות נוספות ומתאמצות להחזיק את הכפכף על כף הרגל שלכם. המאמץ המוגבר הזה עלול לגרום לתופעה רפואית מוכרת בשם “אצבע פטיש”, פגיעה במפרקי באצבעות הגורמת לעיוות בצורה שלהן, עיוות המתבטא בפצעים, יבלות, כאבים חזקים ובעיה רצינית למצוא נעליים שמתאימות ונוחות לכם. מצב אצבע פטיש הוא הפיך רק באמצעות ניתוח, ואם אתם מעדיפים להימנע מהעניין, סנדלים הן פרון לא רע בכלל.

יציבה לא נכונה

כל נעל שטוחה לחלוטין שלא מתכופפת בצורה זהה לכף הרגל שלכם במצב הטבעי שלה, משנה את הביומכניקה שלכם ועשויה להשפיע על היציבה שלכם. מה זה אומר בטווח הארוך? פוטנציאל לעקמת, כאבי גב וכדומה.

כאבים

אנשים בעלי כף רגל שטוחה (פלטפוס) זקוקים לתמיכה מתאימה לכף הרגל, הברכיים, הירכיים והגב. כאשר הם נועלים נעליים שטוחות שלא תומכות באף אחד מהאיברים הללו, נוצר עומס חריג על המפרקים, עומס שעלול לגרום לפציעות ולכאבים חזקים ודוקרים בשלל מקומות שונים בגוף, דוגמת  פגיעה בגיד אכילס בעקב הרגל, כאבי ברכיים וכאבי גב.

נפיחות וכאבים בבוהן

המאמץ של אצבעות הרגליים להחזיק את הכפכף על הרגל עשוי לגרום לנפיחויות כואבות ומכוערות בבוהן כף הרגל, תופעה מטרידה ומוכרת שעדיף להימנע ממנה.

חומרים רעילים

בואו נודה על האמת: מרביתנו לא אוהבים להוציא סכומי כסף גבוהים מדי על הכפכפים שלהם, כך שבסופו של יום, רובינו נועלים כפכפים שעשויים מלטקס, חומר שאנשים רבים אלרגיים אליו, או לחילופין מגומי או פלסטיק המכילים BPA רעלן לא בריא שמקושר עם סוגים שונים של סרטן. כדי להימנע מהעניין, כדי להשקיע בנעליים מחומרים נוחים ובריאותיים יותר. אם אתם מתעקשים ללכת עם כפכפים, דאגו שהרצועות שלהם יהיו עשויות מבד, עור או חומרים טבעיים אחרים.

לייק לפטריה בפייסבוק