צעירים ורכבים – איך זה הולך יחד?

בעקבות שתי תופעות מרכזיות, יותר ויותר סטודנטים מחזיקים כיום רכבים. התופעות האלו הן העלייה ברמת החיים בישראל המאפשרת רכישת רכבים, ועליית המחירים במרכז ערים השונות ומרכז הארץ, המקשה על מגורים בקרבת אוניברסיטאות. צעירים רבים עומדים בפני ההחלטה איזה רכב לרכוש, ובכתבה זו נתמודד עם שאלה זו ועם השיקולים הנלווים לה.

Credit: Unsplash.com

השיקולים שמאחורי ההחלטה

הגעתם להחלטה שקניית רכב היא הצעד הנכון בעבורכם. אילו שיקולים יש לקחת בחשבון בבחירת הרכב המתאים בעבורכם?

התקציב

עוד לפני שאנחנו מתחילים לחפש רכב, שאלת התקציב היא החשובה ביותר, כיוון שהיא קובעת את סוג הרכב שתוכל לחפש. האם זה יהיה רכב חדש או משומש? לאחר הקנייה, אילו הוצאות נלוות יהיו לרכב – לדוגמה, אבזור, ביטוח רכב, צריכת דלק, חלקי חילוף ועוד.

רכב חדש או משומש?

כמובן ששאלה זו נגזרת מהתקציב שעומד ברשותך. רכב משומש מצריך בדיקות נוספות כיוון שאינו נקנה מסוכנות. שאלות כדוגמת הקילומטראז’ שהרכב עשה, האם עבר תאונות או החלפת חלקים, האם טופל במוסך מורשה או לא. ככלל, מומלץ להיות יותר ספקנים ולהיעזר בקרוב משפחה או מכר נוסף בעת בחינת רכב משומש, כיוון שלא מדובר בגורם מקצועי ורכב חדש.

מה יהיה השימוש העיקרי ברכב?

בהקשר זה עולות המון שאלות. מה מרחק הנסיעה היומי? האם היא תהיה עירונית או בינעירונית? האם יתלוו אלייך נוסעים נוספים. לפני רכישת הרכב, חשוב מאוד להגדיר את התשובות לשאלות האלו, כיוון שהן יאפשרו לך לדעת מלכתחילה אילו רכבים אכן רלוונטיים בעבורך, ולפסול רכבים שאינם רלוונטיים. כמו כן, כיום ישנם סוגי ביטוח רכב שונים המשתנים לפי השימוש, במיוחד בעבור סטודנטים.

לרוב, האוניברסיטאות השונות בארץ נמצאות במרכזי הערים. לכן, גם אם את/ה מגיע/ה מחוץ לעיר, ישנו חלק של נסיעה עירונית. לרוב, רכבים קטנים מקטגוריית המיני/סופר-מיני מתאימים לסגנון נסיעה אשר משלב חלק עירוני ובינעירוני בשל צריכת דלק אידיאלית לסגנון נסיעה שכזה. אולם, לרכבים קטנים כדוגמת אלו המוזכרים מעלה יש יתרון נוסף בעיר – והוא הצורך בחנייה. הערים המרכזיות בישראל הופכות צפופות יותר ויותר, וכמובן שלמצוא חנייה בקרבת האוניברסיטה תהיה משימה קלה יותר עם רכב קטן.

תיבת תיבת הילוכים ידנית או אוטומטית?

לשאלה זו יש שני מישורים – נוחות וחיסכון. תיבה ידנית מצריכה תפעול של דוושה נוספת – הקלאץ’. עבור אנשים מסוימים, ההתעסקות הבלתי פוסקת (במיוחד בנסיעה עירונית) בקלאץ’ ובידית ההילוכים יכולה להיות לא נוחה במיוחד. במישור החיסכון – ראשית, מחירו הכללי של רכב ידני יהיה זול יותר מרכז אוטומטי. בנוסף, רכב ידני הוא חסכוני יותר בצריכת הדלק שלו במיוחד בנסיעה עירונית המצריכה החלפת הילוכים באופן תכוף מאוד.

אילו עלויות נלוות יהיו לי?

ובכן, התשובה המתאימה ביותר היא – תלוי. יש עלויות נלוות קבועות כדוגמת ביטוח רכב, ויש עלויות נלוות שקשה לצפות כדוגמת תקלות ברכב. הסבירות שתהיה תקלה ברכב חדש היא משמעותית נמוכה יותר מאשר רכב משומש, ויש לקחת זאת בחשבון.

סוגייה נוספת בהקשר זה היא כמה יצרן רכב כזה נפוץ בישראל. במידה ויצרן הרכב אינו נפוץ, יהיו פחות מוסכים שיכולים לטפל ברכב, עלויות הטיפול יהיו גבוהות יותר משמעותית, וגם חלקי החילוף יהיו יקרים יותר.

בדקנו את השיקולים האלה. מה עכשיו?

השיקולים המוזכרים לעיל הינם שיקולים כלליים. מעבר להם, ייתכן שיהיו לסטודנט שיקולים שהם ייחודיים למקרה שלו, וגם אותם יש לקחת זאת בחשבון. אם נעבור על השיקולים שפירטנו עליהם בקפידה, נראה שמהר מאוד מגוון האופציות הרחב הצטמצם משמעותית, וכעת יש לפנינו אופציות שמתאימות יותר לצרכינו.

עתה, יש לבחון ולבצע השוואה של האופציות שמתאימות לנו. ללכת ולראות את הרכב, אולי לבצע נסיעת מבחן; לבצע סקירת שוק על המוסכים הקיימים וזמינות ועלות חלקי החילוף; לבחון את מחירי פוליסות ביטוח רכב השונות, ועוד.

בחינה מדוקדקת, ואף הסתייעות באנשים נוספים שיהוו עין נוספת שבוחנת את האפשרויות, תסייע לכם לבחור את האופציה הטובה ביותר עבורכם.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק