10 דרכים פשוטות להימנע מהמלכודות המסוכנות שהמוח שלנו טומן לנו בחשאי

המוח הוא אולי האיבר החשוב בגוף. הוא דואג לכל התהליכים ובגדול די מנהל אותנו. אבל לפעמים, הוא גם מכניס אותנו למצבים לא רצויים, כי ככה הוא מתוכנת. הדרך הטובה ביותר לא ליפול למלכודות האלה היא להכיר אותן ולדעת מה לעשות כשנקלעים למצבים כאלה. אז כדי שבפעם הבאה תוכלו לנצח את המוח של עצמכם, הנה רשימה של 10 מלכודות כאלה – ו-10 דרכים לא ליפול בהן.

התייחסו אל עצמכם בכבוד

תהיו נחמדים לעצמכם, סלחו לעצמכם על מגרעות, חולשות וטעויות. מצד שני, חגגו את ההצלחות. המוח לא רק משפיע על מצבכם הבריאותי אלא גם על מצב הרוח. אז כשאתם יורדים על עצמכם חזק, הוא מחפש דרך לפצות על זה ובהרבה מקרים בדרכים שלא ממש עושות טוב לגוף.

הימנעו מלקבל דברים בחינם

אנחנו הישראלים מתים על דברים בחינם, מתנות, מבצעים וכל מה שמריח כמו דיל טוב. עדיף לוותר על רוב החינמים, כי המוח שלנו רואה מתנות כחוב שצריך לפצות עליו. זה גורם לתחושה של להיות חייב משהו למישהו שבסוף הופכת לרכישות ספונטניות ולא נחוצות וקבלה של עליות חוזרות ונשנות במחירים כי “קיבלתי מתנה אז זה בסדר”.

קראו הרבה, אבל לאט ומעט

הרבה אנשים אוהבים לקרוא אבל אין להם ממש זמן להשקיע בתחביב הזה. כשקוראים, הראש עסוק בלחשוב כמה נשאר עד לסוף הספר וזה מבזבז אנרגיה. כדאי לקבוע מראש פרק זמן בכל יום שיוקדש לקריאה או מספר עמודים מסוים, כדי שהמוח לא יעסיק את עצמו בתחזיות וציפיות מיותרות.

למדו לאמן את המוח בדיוק כמו שמאמנים את הגוף בחדר כושר

נסו לדמיין את הרצונות שלכם מתגשמים. לא דברים מוחשיים כמו אייפון חדש או לשפץ את המטבח. דברים רחבים יותר ומשמעותיים יותר. הקדישו כמה דקות בכל יום לעניין. המוח מתרגל את המחשבות האלה, הופך לגמיש יותר ומגביר את המוטיבציה שלכם להשיג את הדברים האלו.

אל תבזבזו זמן על שיחות במהלך האימון או בחדר כושר

פעילות גופנית וסטרס עושים אנשים דברניים יותר מהרגיל, זה בגלל הדופק המואץ ותחושת “הלחם או ברח” שמגיעה איתו. במצבים כאלה, יש סיכוי גדול יותר שתפלטו דברים שעדיף לא לדבר עליהם או שתתנו למה שאחרים אומרים לכם להשפיע עליכם יותר. המנעו משיחות אחרי כושר, בעיקר עם אנשים שמכירים.

תפסיקו עם המשחקים בטלפון

המשחקים האלה, למרות מה שטוענים, לא מאמנים את המוח ולא מגבירים את הריכוז. אם אתם רוצים לנקות את הראש ולאפשר לו להתרכז, עשו ספורט במקום.

פרקו מטלות מורכבות למשימות קטנות

החלוקה של דבר מורכב להמון חלקים קטנים תאפשר למוח לנוח מהעיסוק הבלתי פוסק בקשיים שעוד יש לפניו עד לסיום המלאכה.

תחזירו למדף

מסתובבים בחנות ומתקשים לעמוד בפיתוי של לקנות עוד משהו? זה בגלל ההורמון דופמין. המוח מתחיל להפריש אותו ברגע שאנחנו רואים משהו שאנחנו רוצים. התחושה מתגברת כשגם נוגעים בדבר. הפתרון? אל תגעו במוצרים שאתם רוצים (אבל לא באמת צריכים) והשאירו את הידיים בכיסים.

תפטרו מהצלחת כשאתם מתחילים להרגיש שובע

הטריק הזה פשוט ונועד למנוע אכילת יתר. גם כאן, ברגע שהצלחת נעלמת, המוח מפסיק לראות דברים שהוא רוצה ולהפריש דופמין. אז במקום לעצור את עצמכם מלאכול בכוח, פשוט תפנו את השולחן.

עמעמו את האורות בכל החדרים כשעה לפני השינה

כידוע, שינה טובה חשובה לתפקוד ולבריאות הגוף. הפחתה בכמות האור שולחת לגוף סימן שהגיע הזמן ללכת לישון. המוח מפסיק להפריש מלטונין והעיכול נהיה איטי יותר והגוף נכנס ל”מצב שינה”.

לייק לפטריה בפייסבוק