טרנסילבניה – אמת או המצאה?

יערות רומניה בכלל וחבל הארץ של טרנסילבניה מושכים אליהם המון תשומת לב מצד סופרים ואמנים במערב. אבל מה הסיפור האמיתי של האזור ומה אפשר למצוא בו במהלך טיול תיירותי? הנה כל התשובות

האזור הגיאוגרפי שמכונה “טרנסילבניה” ומשתרע לאורך החלק המערבי והמרכזי של רומניה הפך מסיבה לא ברורה למוקד משיכה עבור היסטוריונים, אנשי אמנות ובעיקר ממציאי סיפורים. אם הולכים קצת אחורה מגלים התייחסות לטרנסילבניה כבר בשנת 1075 ושמות שונים לאותו אזור בשפות כמו לטינית, גרמנית, פולנית, סלובקית, הונגרית וכמובן רומנית.

בראש ובראשונה, טרנסילבניה נתפסת כאזור מסתורי ואפל של רומניה. הרקע של הכפרים הפזורים במעבה היער לצד הטירות והמצודות העתיקות היוו השראה למאות סיפורים שונים, ובראשם הרוזן דרקולה – הגיבור הראשי ברומן שיצא לאור בשנת 1897 ומאז קבע את התדמית של טרנסילבניה בתרבות המערבית. אך בין אם אמת או בדיה, טיול ג’יפים ברומניה בכלל ובטרנסילבניה יכול להיות הזדמנות מצוינת לרדת לשורש העניין.

קרדיט: pexels.com

כל מה שעבר על טרנסילבניה

העובדות הן שבני אדם חיו באזור טרנסילבניה מאז המאה ה-5 לפני הספירה. בין לבין עברו שם ממלכת דאקיה, קיסרים מהאימפריה הרומית ושושלות של נסיכים. בימי הביניים הפכה טרנסילבניה לחלק מממלכת הונגריה ובמאה ה-16 היא התנסתה כישות עצמאית. לאחר מכן התמקמו בטרנסילבניה נציגי השלטון האוסטרי והאימפריה האוסטרו-הונגרית ובתחילת המאה ה-20 הצטרפה רומניה, שבשטחה כאמור שוכנת טרנסילבניה, למדינות ההסכמה בתמורה להכרה בזכויותיה על חבל הארץ הזה.

הסיפור המעניין על טרנסילבניה שזור בכל אתרי התיירות באזור. כך למשל ניתן למצוא בה עיר מימי הביניים שנשמרה בצורה מעוררת השראה, כמו גם את אתר הסקי בראשוב שמושך אליו אוכלוסייה צעירה ומבוססת יותר. בנוסף, בטרנסילבניה יש כנסיות סקסוניות מבוצרות שקורצות לחובבי היסטוריה ואזור מרמורש שבו כנסיות העץ נחשב לאתר מורשת עולמית.

עוד כדאי להזכיר את מערת הדובים שאורכה 1.5 ק”מ בהרי הקפרטים ליד טרנסילבניה ואת מבצר דאקיה בהרי אוראשי שאליהם ניתן להגיע במסגרת טיולי ג’יפים ברומניה וסיורים מודרכים.

כך התגלגלה טרנסילבניה לאמנות המודרנית

הספר דרקולה תרם לחיזוק דמותו של הערפד והפנה את תשומת הלב של המערב לאופי הייחודי של טרנסילבניה. מאז עובד הספר לסרטים הוליוודיים, סדרות ומחזות וגם היווה השראה לעוד שורה ארוכה של תכנים שעוסקים בערפדים. למעשה, דרקולה החדיר את טרנסילבניה לאמנות המודרנית של העולם המערבי ומשם כבר היה קשה לשנות את התדמית שלה.

חוץ מזה, לא בטוח שתושבי טרנסילבניה או רומניה סובלים מהזיהוי שלהם עם ערפדים. כמובן שלא נמצאו ראיות לקיומם של יצורים על טבעיים שמגיעים מטירה ביערות טרנסילבניה עד חופי אנגליה כדי לרדוף אחר קרבנותיהם, אך התושבים הנוכחיים מנצלים זאת לצרכי תיירות. למעשה, זו סיבה מספיק טובה לבקר בטרנסילבניה ולראות מקרוב את המקור לכל ההתלהבות.

לייק לפטריה בפייסבוק