פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

כיצד טיפול באמצעות בעלי חיים תורם לביטחון העצמי?

השיטה הפסיכותרפית של ריפוי בעיסוק באמצעות בעלי חיים מוכיחה את עצמה עבור ילדים ומבוגרים בטווח רחב של גילאים. אחד היתרונות המשמעותיים הוא ככל הנראה תרומה לביטחון העצמי, שנובע מהקשר הטיפולי ומההזדמנות לבטא צדדים רגישים, מסורים ואוהבים

פסיכותרפיה וריפוי בעיסוק מציעים שורה ארוכה של יתרונות עבור ציבור המטופלים. למרות שנהוג להפריד ביניהם, לפסיכותרפיה וריפוי בעיסוק יש גם מאפיינים משותפים.

את שיתוף הפעולה הפורה ביותר בין התחומים ניתן לזהות דווקא כאשר מסתייעים בבעלי חיים. סיוע מן הסוג הזה מיועד לשיפור תפקוד פיזי, חברתי, רגשי וקוגניטיבי של מטופלים בטווח רחב של גילאים והוא זוכה להצלחה בכל רחבי העולם.

מאפייני הטיפול ואופי התרומה לביטחון

ראשית, חשוב לציין שגישת הטיפול מבוססת על מפגשים בין מטופל לאיש מקצוע ולכן בעל החיים הוא רק הגורם המתווך. המעקב והפיקוח של אנשי מקצוע הם חלק בלתי נפרד מהפרקטיקה הטיפולית. עם זאת, הבחירה בבעל חיים נובעת מהנחה לפיה הקשר הנוצר בינו  לבין המטופל אינו מצריך שימוש במילים. זהו קשר שיוצר קרבה ומהווה יתרון משמעותי עבור אנשים שסובלים מבעיות תקשורת או שפה.

שנית, היתרון הכי גדול של טיפול באמצעות בעלי חיים הוא ככל הנראה תרומה לביטחון העצמי. בעלי החיים נמצאים במצב אקטיבי לאורך הטיפול והם אלו שיוצרים במובן מסוים את המגע והקשר עם המטופל. הם מקבלים אותו ללא תנאים מוקדמים, מעניקים לו תחושת ביטחון אישי באופן מיידי וגורמים לו לפתח אמון. הביטחון והאמון מסייעים לאחר מכן למטופל לבטא צדדים רגישים ונותנים לו הזדמנות לחוות מסירות ואהבה.

מדוע חווים שיפור בתחושת הביטחון לאחר מפגש עם בעלי חיים?

שיטת הטיפול גורמת לשיפור בתחושת הביטחון העצמי של מבוגרים וילדים. היא מומלצת עבור אנשים בעלי קשיים פיזיים או נפשיים, אך מתאימה גם למטופלים עם קשיים נפשיים, רגשיים והתנהגותיים. השיטה מהווה יתרון בטיפול בהפרעות קשב וריכוז וניתן לשלב אותה כפתרון קליני עבור מטופלים שחווים נסיגה בביצועים ובתפקוד. יש מחקרים שמראים באופן ברור כיצד עלייה בביטחון העצמי משפיעה על שאר תחומי החיים, לכן הטיפול מסייע לאנשים בעלי תסמונות ולילדים שנמצאים על הספקטרום האוטיסטי.

תקשורת עם הסביבה היא חלק בלתי נפרד ברשימת המרכיבים של ביטחון עצמי. מי שלא מייצר אינטראקציה יציבה מן הסוג הזה לא יכול לחוש ביטחון, כי הוא לא מקבל משוב או מייצר קשרים חברתיים חזקים.

כאן נכנס לתמונה יתרון נוסף של שימוש בבעלי חיים: הם מגבירים את הרווחה הרגשית והפיזית של האדם, מעודדים שחרור של אנדרופינים ולימפצוטים ומתגברים את מערכת החיסון. במילים אחרות, ההשפעה של בעלי החיים על תחושת הביטחון העצמי היא ביולוגית – ולא רק פסיכולוגית. זהו הערך המוסף שלהם והיתרון הבולט ביחס לשיטות טיפול אחרות ומתחרות.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...