סוחט דמעות: האמת על סטנלי

נסו לדמיין לשניה, איך זה מרגיש לאבד את הכל, הבית, המשפחה, החברים, הכבוד העצמי, את הזהות. כאלה הם ההומלסים. אנשים שפעם היה להם משהו, והיום אין להם דבר מלבד הזכרונות והמחשבות. “האמת מאחורי סטנלי” הוא סרט קצר (עכשרים דקות) חדש, העוסק בחברות המיוחדת בין סטנלי, הומלס החיי שנים ברחובות ומתקיים בזכות התרפקות על רגעי העבר הקסומים שלו, ובעיקר בזכות האופטימיות ושמחת החיים שאוחזת בו למרות המצב, לבין סאם, ילד כבן 10, החיי גם הוא ברחוב עקב בעיות הסמים של אביו.

על אף היותם בני אדם, הסטיגמה בקרב מרבית האנשים לגבי ההומלסים היא שלילית ברמה כל כך קיצונית, שלפעמים נדמה ששכחנו שמאחורי הסחבות, ערימת העיתונים, והפנים המלוכלכות, ישנה נפש אדם, שפעם חייה בדיוק כמונו תחת קורת גג, וסובלת כאב שאינו ניתן להבנה על ידי מי שלא נאלץ בחיו לשרוד ברחוב. כשאנחנו מבחינים בחסרי בית אנחנו נאטמים. אנחנו מפחדים שיטרידו אותנו, שיעשו לנו משהו רע. אנחנו מנסים לא ליצור קשר עין, מדי פעם מפזרים כמה שקלים. “האמת על סטנלי” הוא נסיון לגרום לנו להתבונן לרגע לעומק, לנסות להבין מה עובר על האנשים הללו, ולגרום לנו להרגיש מה שהם כבר מזמן שכחו: אנושיות.

בסרט, סטנלי מספר לסאם סיפורים מהעבר. ההווה של סטנלי מורכב בעיקר בחלקי פאזל צבעוניים מעברו, וזה מה שמחזיק אותו בחיים. סאם משמש לו כאוזן קשבת ומנסה להבין מאין שואב סטונלי את האושר שלו. במקביל, נחשף הצופה לרגעים מסיפורו של סאם, כמעין חומה שמפורקת לאט לאט, עד לסופו הנוגע כל כך ללב של הסרט, וסצינת הסיום בה החומה קורסת והעיניים לא יכולות להישאר אדישות. הסרטון מלווה בפסקול נפלא מבית היוצר של radiohead ו- Mumford & Sons. ומי שביים אותו היא הבמאית זוכת הפרסים, לוסי צ’רניאק שאומרת: “הדבר היחיד שאי אפשר לקחת מסטנלי הוא הדמיון שלו, וזה מה שמחזיק אותו בחיים”.

הסיפורים המאושרים מעברו של סטנלי  מחזקים את תחושת המצוקה שלו בהווה, והידידות בין השניים מעניקה לנו הצופים אופציה להיכנס לרגע לנעליהם של השניים. הסרט הוא תיאור נוגע ללב של חיים בעיתיים הכוללים מצד אחד רגעים של התרוממות נפש ומהצד השני רגעים עצובים ונוגעים ללב. הסרט ניתן לצפיה גם באתר המיוחד שהוקם עבורו, בו ניתן גם לתרום סכום של מספר דולרים על פי בחירתכם, כאשר כל ההכנסות יתרמו למען חסרי הבית. מומלץ ביותר.


לייק לפטריה בפייסבוק