שיר מחאה מצחיק: תפסיקו להגיד “שואה”

יותר משבעים שנה מאז פרצה השואה, אחד האירועים הכואבים והחשובים בהיסטוריה של העם היהודי, אפשר לומר בוודאות שעדין מדובר בנושא מאוד רגיש, אירוע היסטורי שהוא טאבו בחברה הישראלית, אירוע שהוא הבסיס למדינה היהודית בה אנו חיים היום.

למרות הרגישות העצומה בעניין, אי אפשר להכחיש שכמעט כל אחד מאיתנו סיפר בחייו בדיחת שואה, או התייחס לשואה בהומור. ככה זה, אחת מדרכי ההתמודדות הכי חשובות שיש עם טראומות ואירועים כואבים היא הומור. רבים בחברה הישראלית סולדים מהתופעה, או לפחות נהנים להכריז שהם סולדים ממנה, אך רבים אחרים הפכו מונחים כמו “שואה” ו”נאצי”  לסלנג יומיומי שבאיזשהו מקום מוריד מערכן וממשמעותן הרבה של המילים הללו.

טל מנקס (מי שאחראי על מוצר איום), קופירייטר במקצועו, וזמר כושל בזמנו הפנוי “שונא שאומרים שואה על דברים מפגרים”, והחליט לכתוב על כך שיר מחאה בו הוא מדגים את זילות השואה, ובאותו זמן מוריד בעצמו מכבודו של מקצוע השירה.  חם בחוץ? איזה שואה. המפקד בצבא השאיר אותך שבת? חתיכת נאצי. לא מוצא חניה בתל אביב? חתיכת שואה. הסלקטורית השווה בכניסה למועדון לא נתנה לנו להיכנס? נאצית.

מנקס, חמוש ביוקליליי, מציג מקרים רבים המדגימים כיצד המילה שואה הפכה לחלק מהדיבור היומיומי שלנו, ומעניק קצת, אבל ממש קצת חומר למחשבה, ובעיקר הומור נהדר בסרטון מצחיק.

לייק לפטריה בפייסבוק