האם באמת נחטוף דוח על נסיעה ב-70 קמ”ש בצומת?

בימים האחרונים מסתובב ברשת בכל מיני צורות (פייסבוק, אימיילים, שיחות ברזיה), מסר הקורא לנהגים להיזהר כאשר הם חוצים צמתים מרומזרים, גם אם מדובר בצמתים מרומזרים בדרכים בין עירוניות. לטענת הכתוב (כפי שמופיע כאן בתמונה) נסיעה מעל 70 קמ”ש בזמן חצית צומת תזכה את הנהג המאושר בדוח מהירות ובנקודות. כמו כן נטען כי מהירות הנסיעה מירבית המותרת בחציית צומת הינה 70 קמ”ש. אז מה הסיפור? האם באמת צריך להיכנס לפאניקה ולהתסיס את נהגי ישראל? התשובה היא כמובן – לא.

הפרסום המוטעה הזה, מקורו ככל הנראה, בכתבה שפורסמה בגלובס, בה הכתוב היה מטעה ביותר. במציאות השיתופית שלנו, קל לפרסם משהו ולגרום לו להתפשט כמו אש בשדה קוצים גם אם הוא לחלוטין לא נכון. על מנת לבחון את הסוגיה פניתי למספר גורמים. ראשית, כמובן, לתקנות התעבורה. לאחר נבירה ארוכה בתקנות גיליתי שכפי שחשבתי, אין תקנה הקובעת את מהירות הנסיעה המותרת בצומת. כלומר, מהירות חצית הצומת תלויה אך ורק במהירות המותרת באותה דרך. בשום מקום בתקנות לא נכתב כי מהירות הנסיעה המכסימלית בצמתים הינה 70 קמ”ש. ההתייחסות היחידה בתקנות התעבורה לכניסה לצומת מרומזר (סעיף 64 ה’):

בשיחת טלפון לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, הופניתי לבחורה בשם מירב שענתה לי בסבלנות על השאלה, והקריאה לי חלקים מתשובתו של “מנהל אגף נהגים” במשרד התחבורה. בתשובתו מסביר מנהל אגף הנהגים כי חלה חובה להאט לפני צומת בהתאם לתנאים החדשים שנוצרים עקב קיום הצומת. גם גורם ממשטרת ישראל מעניק לנו תשובה זהה וקובע כי  יש להאט לפני צומת, בהתאם לתנאי הדרך. המשפט הזה הוא מעט בעייתי להבנה, אך מה שהוא מנסה לומר בפועל, הוא שעלינו לשים לב לשילוט לקראת צמתים מרומזרים. במקרים רבים מוצבים תמרורים עם עדכון המהירות המותרת ממש בסמוך לצמתים (100-200 מטרים מהצומת). לכן, הבעיות עלולות להיווצר במקרים מאוד מסויימים.

אם למשל, אתם נוסעים בדרך עירונית בה מותר לסוע במהירות 70 קמ”ש, היות והאזור לא מיושב אך נמצא בתוך העיר. אתם נוסעים על 70 ומתקרבים לצומת, הקרובה יותר לאזור מגורים מיושב. ייתכן מאוד שלפני הצומת יוצב תמרור שיורה לכם לחזור חזרה למהירות המותרת על פי חוק בדרך עירונית – 50 קמ”ש. כמובן, שזה אך הגיוני לעשות זאת ולהיות עירניים לתנאי הדרך.  אותו מקרה יכול להיות רלוונטי גם בדרכים בין עירוניות בהן מותר לסוע במהירויות שונות בקטעים שונים של הכביש. בקיצור, אם אתם בכביש בין עירוני, וגם אחרי הצומת הוא עדין בין עירוני, אין שום בעיה שתחצו את הצומת על 80 או 90 (תלוי אם ישנה גדר הפרדה).

לסיכום, אל תקנו כל מה שמוכרים לכם ברשת. הפרסום הזה הוא הטעיה מוחלטת, והמסקנה היא ברורה: פשוט תנהגו בזהירות. מומלץ תמיד להאט לפני צומת, כדי לשמור על עצמכם, ולהימנע מפגיעה באחרים, אך גם אם תעברו את הרמזור במהירות המותרת בכביש, אתם מוגנים מפני דוח מהירות.

קליק להורדת תקנות התעבורה.

לייק לפטריה בפייסבוק