מדוע נאסרה לשידור הפרסומת של סודה סטרים?

לפני כשבוע, השיקו בחברת SodaStream הותיקה את קמפיין הפרסום העולמי הראשון שלהם, בארצות הברית, אוסטרליה, ובמדינות נוספות באירופה.עבור מי שאינו מכיר, SodaStream מייצרת את מכונות הפלא שהופכות כל משקה למשקה מוגז. בארץ המכשיר הזה נתפס כמוצר ארכאי, אך החברה נחשבת לאחת ההצלחות הישראליות הגדולות ביותר באמריקה, לאחר שפרצה מחדש לשוק בסערה לאחר השקה מחודשת לפני כשנתיים.

להפתעתה הרבה של החברה, מספר ימים לאחר שעלתה לאוויר, נפסלה לשידור בבריטניה פרסומת הטלוויזיה של SodaStream. הפרסומת החדשה מציגה את מכשיר SodaStream כאשר בכל לחיצה עליו מתפוצצים מאות בקבוקי שתייה מוגזת המזכירים את אלה של המותגים המובילים קוקה קולה ופפסי קולה. המסר שנושא עמו הקמפיין קורא לקהל להשתמש ב- SodaStream, לחסוך שימוש באלפי בקבוקי פלסטיק בכל שנה, ובכך לעזור לסביבה וליצור עולם ירוק יותר ובריא יותר.

עוד בפטריה: ‘לגו’ מפתיעה ילד אוטיסט במחווה מרגשת

קלירקסט, החברה האחראית על שידורי פרסומות הטלוויזיה בבריטניה החליטה כאמור לפסול את הפרסומת לשידור בטענה המגוחכת על פיה הסרטון משמיץ משקאות קלים אחרים. בנוסף, סיפקו בקלירקסט את הנימוק ההזוי הבא: “הפרסומת עלולה לגרום לציבור לא לקנות משקאות קלים, ובמקום זאת לעזור לאיכות הסביבה ולרכוש מכשיר סודהסטרים”. מה רע אתם שואלים? גם אנחנו.


לאחר שתצפו בסרטון, סביר להניח שלא תבינו על מה המהומה היות ומדובר בפרסומת חכמה בעלת מסר חשוב, ונראה שגם בחברת Soda Stream לא ממש מבינים מה רוצים מהפרסומת שלה, ומדוע החליטו לפסול אותה לשידור.

אולם, הסיפור לא נגמר כאן. בחברת SodaStream, הגארדיאן הבריטי מדווח כי בחברה החליטו לעקוף את ההחלטה, והפיקו בזריזות מודעת פרסומת חלופית שהיא מעין מחאה על פסילת הפרסומת המקורית. הפרסומת החלופית מכילה רק מסר שחור עליו נכתב סלוגן החברה: if you love the bubbles, set them free“, כשברקע מתנגן הפסקול של הפרסומת המקורית כך שניתן רק לשמוע את הפיצוצים אך לא לראותם. בסיום מופיע כיתוב המפנה את הצופים הבריטים ליוטיוב על מנת לצפות בפרסומת שנאסרה לשידור.

בעולם בו מותגים משמיצים זה את זה חדשות לבקרים בבוטות רבה, מוזר מאוד שבבריטניה בחרו לצנזר את הפרסומת של sodastream. למעשה, ההחלטה המטופשת רק גורמת לפרסומת הזאת לקבל כנפיים, ולזכות לסיקורים נרחבים בעולם הפרסום בעקבות היותה פסולה לשידור. המהלך של החלפת הפרסומת המקורית בפרסומת חלופית עם מסך שחור היא החלטה מעולה, ומשתמשת היטב ברשת החברתית כדי לנצל את המצב לעוד קצת חשיפה עבור החברה. סרטון הפרסומת המקורי, זכה כבר למעל מליון צפיות ביוטיוב, מה שמוכיח שגם החלטה טיפשית כזאת, לא יכולה למנוע מהקהל להיחשף אליה.

מה אתם חושבים? ראוי לשידור, או פסילה נכונה? שתפו אותנו בתגובות.


לייק לפטריה בפייסבוק