12 מיתוסים מוכרים שתמיד סיפרו לכם שהם נכונים אבל הם לגמרי לא

יש כל כך הרבה מידע בעולם שאין לו את הזמן או את הכלים לבדוק אם הוא נכון או לא. אז אנחנו לא. במקום, אנחנו פשוט בוחרים להאמין ומקווים שלא עשינו טעות. וככה, ילדים, באים מיתוסים לעולם. כמו למשל השקר על זה שאת החומה הסינית אפשר לראות גם מהחלל, שהוא אגב שקר. אז כדי שלא תאמינו לשטויות, הנה 13 מיתוסים וההפרכה שלהם

אפשר להרוג בנאדם אם מפילים עליו מטבע ממגדל ממש גבוה

בגלל ההתנגדות של האוויר, אפילו כוח המשיכה לא יצליח להפוך מטבע תמים לכלי רצח. אז אם חשבתם שמטבע שנופל מגבוה יעשה למישהו חוק בראש – הוא לא. מה שכן, זה עדיין יהיה כואב, כמו כאפה חזקה – אז אל תזרקו מטבעות מהקומה ה-40.

המים באסלה באוסטרליה מסתובבים לכיוון השני

השמועה הזאת נולדה בגלל כוח קוריוליס, שבאמת משפיע על הכיוון של הסיבוב בחצי הכדור הדרומי והצפוני. אבל האמת היא שהכוח הזה חלש מדי כדי לגרום לשירותים או לכיור להתנקז בכיוונים שונים, גם אם השירותים או הכיור נמצאים במקרה באוסטרליה.

אפשר לראות את החומה הסינית מהחלל

המיתוס הזה נמצא בסביבה מאז שנות השלושים של המאה הקודמת ויש לו אפילו הסתעפויות שטוענות שאת החומה הסינית אפשר לראות גם מהירח. אם שואלים אנשים שהיו במקומות האלה, נגיד אסטרונאוטים, מגלים שהמציאות ממש רחוקה מזה: “ביליתי הרבה זמן בחלל בצפיה על כדור הארץ, כולל כמה טיסות ממש מעל סין. אף פעם לא ראיתי את החומה” הסביר פעם ג’פרי הופמן, אסטרונאוט לשעבר של נאסא. “הבעיה היא שהעין האנושית רגישה לניגודיות, אבל החומה לא שונה או בולטת מהנוף סביבה”.

 

לבלוע מסטיק זה מזיק לבריאות ואפילו מסכן חיים

האמת היא שהמסטיק כולו יצא החוצה כשאתם תעשו קקי והחיים ימשיכו רגיל, גם אם אתם בולעים מסטיקים על בסיס קבוע. הסיבה היחידה שזה לא באמת טוב לכם קשורה בעיקר לזה שלמסטיקים אין ערך תזונתי.

 

יש יותר אנשים שחיים היום משחיו לכל אורך ההיסטוריה, ביחד

יש כיום 7 מיליארדי אנשים שחיים בכדור הארץ. אבל לפי מחקרים שונים, 107 מיליארד איש חיו על הכדור הזה לאורך ההיסטוריה, ככה שהמיתוס הזה מאד מאד רחוק מלהיות אמת.

כל הנמלים בעולם, ביחד, שוקלות יותר מכל בני האדם בעולם

הטענה הזאת הושמעה על ידי שני חוקרים בשנת 1994 וגרמה להרבה אנשים לחשוש מהשתלטות של חרקים על העולם. אבל מאז די מוטטו את הטענה הזאת, כי אין דרך לדעת או לחשב כמה נמלים יש על פני הכדור – שלא לדבר על זה שבני אדם רק הולכים ונהיים כבדים עם הזמן.

תפוזים נקראים באנגלית אורנג’ בגלל הצבע הכתום שלהם

תפוז נקרא בשמו האנגלי Orange מאז המאה ה-14, אבל הצבע כתום נקרא “צהוב-אדום” עד המאה ה-16, ורק אז הוא קיבל את השם שכולם מכירים היום.

 

אנחנו מנצלים רק 10 אחוז מהמוח שלנו

אף אחד לא באמת יודע מאיפה העובדה הזאת הגיע ועל מה היא מסתמכת. ולמרות שזה נחמד לחשוב על כל הפוטנציאל הבלתי ממומש שיש לנו בראש, המציאות היא שמרבית האנשים משתמשים בכמעט 100 אחוז מהיכולות של המוח.

אדם בולע בממוצע 8 עכבישים תוך כדי שינה במהלך חייו

מדענים אומרים שזה לא סביר בכלל, בגלל כל מיני סיבות: לעכבישים אין מה לחפש במיטה שלכם, אין בה טרף עבורם. חוץ מזה, אם אתם במקרה ישנים עם הפה פתוח, זה כנראה בגלל שאתם נוחרים והצליל הזה עלול להפחיד ולהרתיע את העכבישים (ולא רק אותם).

עוגיות מזל זה קטע סיני

העוגיות היבשות והמתפצחות האלה שהן למעשה בצורת פעמון הומצאו בכלל בטוקיו בירת יפן (פעמונים מסמלים שם מזל). העוגיות האלה הגיעו לארצות הברית במאה ה-19 עם מהגרים יפנים, אבל הפכו להיות פופולריות דווקא במסעדות סיניות. לכו תבינו.

 

בשוט אספרסו יש יותר קפאין מאשר בכוס קפה

זה קצת קשה להשוות בין השניים כי בכל תערובת יש כמות קפאין שונה, אבל אם אתם מאלו שלוקחים שוט אספרסו בשביל זריקת מרץ, אז אתם עושים את זה לא נכון, כי בכוס קפה יש לפחות פי 2 קפאין.

נפוליאון היה נמוך

כשחושבים על נפוליאון מיד מדמיינים גמד, אבל ההיסטוריה עשתה קצת עוול למנהיג הצרפתי. הגובה של נפוליאון היה 1.68 מטר, שהם 5 רגליים ושישה אינץ’. בטח שלא גמד. המיתוס הזה נולד כי לפי המדידה הצרפתית שהיתה נהוגה אז, נפוליאון היה בגובה של 5 רגליים ושני אינץ’, שהם 1.58 מטר – וזה כבר באמת נמוך בשביל גבר. אם זה לא מספיק, נפוליאון גם נהג להקיף את עצמו בחיילים גבוהים, מה שתרום עוד קצת למיתוס השגוי הזה.

 

שוורים מתרגזים מהצבע האדום

כל מלחמת שוורים כוללת בתוכה מטאדור בלבוש מסורתי שמנופף בסדין אדום, זה אפילו הפך לביטוי, הסדין האדום. אבל במציאות, שוורים מגיבים לאדום, כחול ולבן באותה צורה בדיוק. למה? כי מה שמדליק אותם זאת תנועת הנפנוף.

לייק לפטריה בפייסבוק