מטורף: בעתיד תנעלו נעליים עשויות תאים חיים

תעשיית הנעליים לא מפסיקה לחפש אחר הדבר הבא שיהפוך את ההליכה והריצה לנוחות יותר ומזיקות פחות לעצמות ושרירי הגוף. אבל החידוש הבא, עושה זינוק משוגע אל העתיד.

עוד בפטריה: נציגת שירות הלקוחות התקשרה והכחישה שהיא רובוט

Shamees Aden, מעצב וחוקר מלונדון הציג את החזון שלו לנעלי העתיד. מדובר בנעליים המודפסות במדפסת תלת-מימד באמצעות חומר סינטטי-ביולוגי שמגיב לכל צעד שתעשו, ואפילו מחדש את עצמו במהלך הלילה. ההדפסה נעשית באופן מדויק לצורתה הייחודית של כף רגלו של המשתמש, ועוטפת אותו כמו שכבת עור נוספת.

החומר ממנו מורכבת הנעל הוא למעשה אסופה של תאי “Protocell” שהם מולקולות בסיסיות שאינן חיות כשלעצמן, אך כשהן נאספות יחד הן מסוגלות לבנות אורגניזמים חיים. על ידי עירוב של סוגים שונים של מולקולות כאלו, מדענים מנסים ליצור חיים מלאכותיים שיתוכנתו עם התנהגויות שונות כמו תגובה ללחץ, אור וחום. כלומר, הנעל היא למעשה סוג של יצור חי שמתלבש על כף הרגל ומגיב לסביבה שלו. “בזמן ריצה על משטחים שונים עם טקסטורות שונות, לתאים יש יכולת להתנפח ולהתכווץ כתגובה ללחץ משתנה שמופעל עליהם, ולספק הגנה ותמיכה למשתמש”, שיימס מסביר.

אבל הקאצ’ הגדול מגיע מהעובדה שיש צורך בטיפול מיוחד כדי לשמור על חיוניותן של הנעליים, הכולל איחסון בצנצנת מלאה בנוזל המכיל את התאים המיוחדים. “תאלץ לקחת את הנעליים הביתה ולטפל בהם כמו בצמח שיש לדאוג לכל המשאבים הטבעיים שהוא זקוק להם על מנת שהתאים יתחדשו”.

אומנם מדובר כרגע בקונספט ראשוני בלבד, אבל שיימס כבר פיתח אב-טיפוס שלא רק עובד, אלא גם נראה מדהים.

פורסם במקור בבלוג התמנון של אורי אשכנזי.

פרסומאי, יזם סדרתי למגירה עם קרייבינג בלתי נשלט לחדשנות. מנהל העמוד כותרות עלובות בפייסבוק ובעל הבלוג פירורים. קליק לביקור בפייסבוק של אורי.
אורי אשכנזי

לייק לפטריה בפייסבוק