פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

איזה שוֹק: אנשים שמשתמשים בציניות הם יותר חכמים מכם

אם אתם אנשים סרקסטיים, אירוניים, עוקצניים, ציניים או אם אתם סתם מאלה ששומעים על בסיס יומי את המשפט “תמשיך להתחכם ואני אארגן לך מחדש את הפרצוף”, אז יש לנו בשורות טובות בשבילכם: אתם יותר חכמים מאלו שארגנו לכם מחדש את הפרצוף. וגם מכל היתר.

כשחושבים על זה רגע לעומק, זה דווקא די הגיוני שהאנשים שמתקשרים עם העולם בלומר דברים שבעצם מרמזים על משהו אחר לחלוטין זקוקים לקצת יותר אינטליגנציה מאלו שפשוט אומרים את מה שהם חושבים.

עכשיו בואו נפשט את זה רגע: נגיד שאתם צופים בסרטון העכשווי של ישראלים הולכים מכות/רבים/דוקרים בגלל שוקולד/חניה/חלב נאקות ומיד נפלט לכם “יא וואראדי, כמה קלאסה ואצילות נפש. נסיכת מונאקו נראית כמו נהג משאית שסובל מגזים לעומת עדיני הנפש האלה”. ברור לחלוטין שהם לא עדינים ולא אצילים ולא שמן ברקסים, מה שאתם חשבתם בראש זה שמדובר בבהמות שלא ברא השטן. אחרי שהמוח שלכם הסיק את המסקנה הזאת, הוא עבר לשלב העיבוד השני בו הוא המיר את המסר של “אלו בהמות” ל”כמה קלאסה ואצילות נפש”. כפול עבודה בשביל משפט אחד.

וזהו סרקאזם בסופו של דבר, היכולת לשלוף משפט מורכב יותר עם שני שלבי עיבוד באותו זמן שלמישהו אחר היה לוקח לפלוט משפט רגיל. והעיבוד הזה שמתרחש אי שם בתוך המוח? מדובר באינטליגנציה וזאת אחת הדרכים שלה לבוא לידי ביטוי.

“סרקזם דורש מהמוח שיעשה קצת התעמלות מנטלית” מסביר האיש שכתב את המאמר המעניין הזה, ריצ’רד צ’ין מהסמיתסוניאן “כי הוא דורש מהמוח לחשוב מעבר למשמעות המילולית הפשוטה של הדברים”. או במילים אחרות: ציניות דורשת ממי שמשתמש בה ושומע אותה לחשוב צעד אחד קדימה.

עכשיו לשלב ההוכחה המדעית: בניסוי אחד ניטרו את הפעילות המוחית של המשתתפים (על ידי חיבור אלקטרודות לראש, אם תהיתם) והשמיעו להם כמה משפטים. חלק פשוטים, חלק נגועים באירוניה קלה. כפי שניחשתם, רמות הפעילות החשמלית שנמדדו היו גבוהות יותר כשהנבדקים שמעו משפט סרקסטי.

הפעילות המוגברת הזאת במוח היא לא בזבוז של אנרגיה. להפך. לאורך זמן מדובר באימון כושר של איבר החשיבה. צ’ין מסביר במונחים שכולנו נבין: זה כמו שרירי בטן, אם עושים בכל בוקר מאה כפיפות בטן, לאורך זמן השרירים מתחזקים. אותו דבר קורה למוח של אדם שמשתמש בסרקזם לאורך זמן, המוח שלו בכושר טוב יותר.

אחרי ששימחנו את הציניקנים, הגיעה העת לקצת אכזבה: סרקזם מקושר לא רק לאינטליגנציה גבוהה יותר, אלא גם לאגרסיביות. בניסוי אחר שנערך באוניברסיטת מערב אונטריו נמצא שאלו שמדברים סרקזם שוטף, גם קיבלו ציון גבוה יותר במבדק האגרסיביות. אחת הסיבות לזה, לפי החוקרים, היא שאנשים אגרסיביים יותר יודעים לפענח בקלות את החשיבה הדו שלבית שמאחורי הסרקזם.

נו, אז מה תעשו עכשיו, תמשיכו להיות עוקצניים ותנו לסובבים אתכם להבין שאתם חכמים יותר או שתרגיעו מחשש שאחרים יתחילו לחשוד בכם שאתם אנשים אגרסיביים? הרעיון היותר טוב, אם אתם שואלים אותנו (או כל אדם סביר), הוא לפתח מד ציניות שיעזור לכם לחוש מה מידת הסובלנות לסרקזם של האנשים שמקיפים אתכם באותו רגע. כמובן שישנה האפשרות להמשיך להתחכם לנצח ולקוות שהכל יהיה בסדר, אבל במקרה כזה אנחנו רוצים להזכיר לכם את אחת הדמויות הציניות שאי פעם הופיעה על מסך הטלוויזיה שלכם: ג’ורג’ קוסטנזה. ואלוהים, האיש אחד הלוזרים הטיפשים, אז תיזהרו לא לגמור כמוהו.

quiz whatsapp group banner

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...