לא ייאמן: חניה חוקית הוסבה לחניית נכים בין רגע, והרכב החונה נגרר לעיני המצלמה

אם אתם בעלי רכב וגרים בתל אביב, סביר להניח שגם אתם קיבלתם מתישהו בעבר דוח חניה מעצבן, לפעמים בצדק, ולפעמים על לא עוול בכפכם. כבר שנים ידוע כי פקחי החניה בעיריית תל אביב בכלל וברשויות מקומיות נוספות, מקבלים תגמולים על פי מכסת הדוחות אותם הם מספקים, היות ומדובר בצינור כסף משמעותי במיוחד לתקציב העיריות. העובדה הזו מעוררת זעם רב בקרב האזרחים וגורמת לעיתיים קרובות למתן דוחות חניה מפוקפקים ובעקבות כך, לעוגמת נפש רבה הנגרמת לאזרחים מסכנים שנאלצים לשלם מאות שקלים על דוח או גרירה לא הוגנים.

הסיפור הבא הוא בגדר לראות ולא להאמין. הילה בן ברוך החנתה את רכבה ברחוב יהודה הלוי בתל אביב בחניית כחול לבן מסומנת וחוקית, ואפילו השתמשה בתו חניה אזורי. למרבה הפתעתה, כשחזרה לאחר מספר שעות למקום החניה, גילתה שהרכב כבר לא שם, ובמקומו חיכתה לה הפתעה לא צפויה: החניה החוקית בה חנתה, הפכה לפתע לחניית נכים. במקום להרחיב במילים מיותרות, הנה הסרטון, ולאחריו הסטטוס שכתבה הילה בפרופיל הפייסבוק שלה המגולל את פרטי האירוע הביזארי והמקומם הזה, סטטוס שפורסם לפני כשבע שעות וזכה מאז לאלפי שיתופים ותגובות.


כך כותבת הילה: (קליק כאן לסטטוס המקורי)

בבוקר יום ראשון בערך בשעה 12 בצהריים חזרתי עם רכבי אל ביתי אשר ביהודה הלוי בתל אביב והחנתי את רכבי ממש מתחת לבית. החנייה הייתה כחוק, במדרכה המסומנת כחול לבן, אפילו עם תו חנייה אזורי. אני חונה כבר קרוב לחצי שנה ברחוב (הרי שם אני גרה) ומכירה היטב היכן מותר להחנות והיכן אסור.

באותו ערב, בערך בשעה 22:00 הייתי בדרכי אל הרכב בשביל לצאת לעבודה. ההפתעה הגדולה שחיכתה לי שברה את כל השיאים והתקשתי להאמין למראה עיניי- הרכב שלי לא היה במקום בו החנתי ובמקום זאת קיימת עתה חניית נכה – עם סימון חניית נכה באותו מקום בו החנתי.

מיותר לציין שחניית הנכה לא הייתה שם כשהחנתי (הרי שהיה שם כחול לבן) וסרבתי להאמין למראה עיניי. התקשרתי אל חברתי שהייתה איתי בעת חניית הרכב, מנסה לוודא שלא השתגעתי או נהייתי סנילית, וגם זו אישרה שהחנינו בכחול לבן.

באותם רגעים עוד חשבתי לתומי שגררו לי את הרכב כי היו חייבים לעשות את החנייה, אך כיצד ייתכן שעושים דבר כזה בלי ליצור איתי קשר? הרי שיש לוחית רישוי על הרכב וניתן להתקשר, ליצור קשר עם בעל הרכב, ולבקש להזיז את הרכב.

פני

חניה רגילה הופכת לחנית נכים לפני

התקשרתי נסערת למוקד 106, לשאול לפשר הדבר וכיצד ייתכן שתושב, אשר חנה כחוק, קם לגלות שרכבו נגרר ללא שום התראה. המוקדן אשר דיבר איתי, וואסים שמו, ענה לי בחוצפה מסעירה אף יותר. וואסים היקר אמר לי שאני משקרת, שהוא לא מאמין לי ושהוא ממש מטיל ספק בדבריי. רק כשהרמתי את קולי וסערתי במשך עשר דקות הסכים וואסים היקר להאמין לי. תודה רבה.

שאלתי מה עושים במקרה כזה, ו-וואסים הדריך אותי נהדר כיצד להכנס לאתר עיריית תל אביב ולמלא טופס עם בקשתי. אמרתי לו שזה לא הגיוני שאני צריכה עכשיו לשלם 350 ש”ח על עלויות גרירה וזה ניסה לשכנע אותי שאין ברירה אחרת (כמובן שיש, אבל מה אכפת לעיריית תל אביב לעשות עלינו כסף קל).

אחרי

הילה בן ברוך חנית נכים תל אביב

פתאום באמצע השיחה נזכרתי שבכלל יש אפשרות שגם נתנו לי דו”ח, האמנתי באמת ובתמים שזה לא ייתכן שגם רשמו לי קנס, הרי הם ראו שהחנתי בכחול לבן וכמה מניאקים אפשר להיות? התקשרתי ביחד עם וואסים שיחת ועידה אל חניון הדולפינריום (אליו נגרר הרכב). גם שם השירות היה נפלא (הכוונה שכלל המון צעקות במעט שהספקנו לדבר) ואם עד כה לא האמנתי למה שקורה התבשרתי כי נרשם לי דו”ח, על חנייה בחניית נכה, על סך 1000 ש”ח! פשוט הקש ששבר את גב הגמל. הודתי לוואסים על השירות הנפלא וניתקתי את השיחה.

למחרת בבוקר הלכתי אל בניין משרדים מול ביתי (ומול איפה שעכשיו קיימת חניית הנכה), על מנת לברר של מי החנייה ומתי עשו אותה. למזלי הרב, אולי רב מאוד, גיליתי כי קיימות מצלמות אבטחה לבניין. איש חברת האבטחה היה נחמד מאוד והסכים להראות לי את החומר המצולם שהעלתי לכאן.
אזרחים, תושבים וחברים יקרים – הקליקו פליי. פשוט לראות ולא להאמין. לבכות או לצחוק. בזמן שרכבי חונה בכחול לבן, מגיעים 2 עובדי עירייה ומסמנים סביבו את חניית הנכה! צ’יק צ’ק גם שינו את צבע המדרכה מכחול לבן לאפור. ככה. בפשטות. תוך 5 דקות הפכו אותי לעוברת על החוק. פשוט בריונות ובזיון שטרם נראו בעיריית תל אביב. הרי שיש שם 2 עובדים! אף אחד מהם לא שם לב שעומד שם רכב? לא יכלו להרים שנייה טלפון? להתריע? כמובן שלא. כי מה אכפת להם? הם רק באו לעבוד.

הרכב עמד שם שעתיים תמימות, חונה בחניית נכה, עד שהגיעה הגברת “פנינה ב”. זו פנינה, הפקחית הנכבדת, אשר פוקדת את רחוב יהודה הלוי מדי יום (ואני יודעת זאת כי כבר קיבלתי כמה וכמה דוחות מהגברת) גם היא לא הנידה עפעף. ששה לאכוף את החוק ולעשות עבודתה הנאמנה. גב’ פקחית פנינה ב’, האם עצרת לשניה לחשוב? הרי שאת מכירה את הרחוב כמו כף ידך. את יודעת שחניית הנכה לא הייתה שם יום קודם לכן שעבדת. אבל לא. עיריית תל אביב מצ’פרת את הפקחים בחופשות והטבות, כמה שיותר כסף לקופה יותר טוב. הופ. נרשום עוד דוח ונקרא גם לגרר. הרי רק באתי לעבוד.

עד כה, ה”עבירה” שלי עומדת על סך 1350 ש”ח. ככה. בלי למצמץ. כל אחד בא, עשה את העבודה שלו, ולא עצר לרגע להפעיל שיקול דעת. אבל למי אכפת? העיקר שעיריית תל אביב מצצה לנו עוד קצת את הדם ואת הכיס. מזלי הרב מאוד שיש לי את הצילומים, אני לא רוצה בכלל לחשוב על אנשים אשר קרה להם מקרה דומה ושצריכים עכשיו ללכת להוכיח את חפותם ללא שום הוכחה. עיריית תל אביב אתם פושעים. אתם גנבים. אתם פושעים בתושבי העיר מדיי יום עם מערך הפקחים שלכם ומערכי השירותים והמחלקות. אתם בניתם בירוקרטיה אשר כל תפקידה לגנוב לנו כסף ולהתיש אותנו. אתם לא אוכפים שום חוק, אתם מייצרים תרחישים שכל מטרתם לפשוע במי שמחזיק רכב בעיר הזאת. עם סכומים לא הגיוניים, עם עובדים מתוסכלים שפשע לקרוא להם “נותני שירות”, עם הרבה השקעת אנרגיה באיך להפוך אותנו לאומללים יותר.

אני לא מתכוונת לשתוק, ולא לרגע אחד, וגם לא לנוח ולא להרגע. אני אפתח בהליכים משפטיים על העוול ועוגמת הנפש, אבל יותר מכל על העבירות שלכם. ואני קוראת גם לכל מי שקורא את הפוסט הזה להפיץ אותו הלאה, לא לשתוק אם קרה לכם מקרה דומה, פשוט לא להתייאש. כל מי שמכיר עיתונאי/ שדרן/ איש תקשורת שיכול להתעניין בזה נא לתייג. הגיע הזמן שנתעורר ונעצור את הטירוף הזה שנקרא “עיריית תל אביב – בשבילכם בלי הפסקה”.

לאחר הגרירה

חנית רגילה הופכת לחנית נכים

כמובן, כעת ניצבת הילה בפני מלחמה מתישה מול מפלצת הבירוקרטיה של עירייתת תל אביב ובתי המשפט, מלחמה שדורשת הרבה סבלנות ועוצמות נפש, אך בעיקר מאוד מאוד מתסכלת. אתם מוזמנים לשתף גם אתם את הסרטון ואולי בכך לתרום במשהו למלחמה של הילה ברשויות ובחוצפה הנוראית הזאת. התמונות מדברות בעד עצמן. מדובר באטימות שאין לתאר במילים, אטימות היוצרת בנו האזרחים תחושה שבכל זמן, בכל מקום, בכל רגע נתון, הרשויות מנסות לדפוק אותנו.

להלן התגובה שנמסרה לנו מעיריית תל אביב:
“מדובר בטעות חמורה ושלומיאליות שאינה מקובלת על עיריית תל-אביב – יפו. אנחנו מתנצלים על עוגמת הנפש ונבדוק את עצמנו לגבי העתיד כדי שדברים מסוג זה לא יישנו. הקבלן שהגיע למקום סימן אותו כחניית נכים, אך בניגוד לנוהל לא עדכן את אגף הפיקוח. יודגש כי במקום הוצב 3 ימים לפני המקרה תמרור המציין כי מדובר בחניית נכים. עם הגעתה של התושבת לאגף החניה אמש בוטל הקנס באופן מיידי, והיא לא חויבה בהוצאות גרירה. באשר למענה של הנציג במוקד 106, הנושא ייבדק ויחודדו הנהלים לגבי אופן המענה והטיפול של נציגי המוקד במקרים מעין אלו.”

לייק לפטריה בפייסבוק