פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

מהי אמנות חושים?

בשנים האחרונות, אמנות החושים הפכה לאחת מאומניות הבמה הכי פופולאריות וסוחפות בעולם הבידור והתרבות הישראלי וגם הבינלאומי, עם עוד ועוד אמני חושים, קטעים מדהימים ועוצרי נשימה ובידור בסטייל ייחודי. אך מהי אמנות חושים, מאיפה אומנות הבמה הזו הגיעה ומי המובילים שלה בנוף הבידור כיום? נענה על שאלות אלו ועוד נושאים חשובים לגבי אמנות חושים, מיד.

Credit: Freepik

לא קסם, אמנות חושים!

תחום הבידור של קסמים, כפי שרוב האנשים מכירים אותו, מבוסס על קטעים שאותם מבצע הקוסם על בסיס זריזות ידיים וכל מיני טריקים ויזואליים ותפיסתיים, כאשר באופן כללי זה ברור לקהל הצופה. לעומת זאת, אמנות חושים רותמת את כוחו של המוח האנושי כדי להדהים, לרתק ולתת השראה לקהלים נדהמים, שפשוט לא מבינים איך אומן החושים על הבמה הצליח לעשות את מה שהם ראו כרגע קורה. לכן, אמנות חושים אינה תחום צדדי של עולם הקוסמות אלא אומנות במה בפני עצמה.

כמובן שאין בכל לומר כי אמן החושים משתמש בכוחות על-טבעיים או ביכולות מיסטיות למיניהן, ממש לא! אמנות חושים במהותה אינה מתבססת על טריקים וזריזות ידיים וגם לא על "כוחות על", אלה היא מתבססת על שימוש בטכניקות מנטליות, פסיכולוגיות ומדעיות שונות, על הבנת האופן בו אנשים חושבים, כדי לספק בידור על חושי מיוחד במינו וסוחף בטירוף.

אמן החושים משתמש בטכניקות ותחומים כמו סוגסטיה, קריאת שפת גוף, השפעה על מחשבות, מסרים סמויים מילוליים ולא מילוליים, פסיכולוגיה, מדעי המוח, דמיון וכיוצא באלו כדי ליצור קטעים מדהימים ובלתי נתפסים, עם תוצאות שבהחלט נראות לא הגיוניות ולא טבעיות – למשל קריאת מחשבות, ניבוי בחירות של אנשים, גילויים אישיים מפתיעים ומדויקים על המשתתפים במופע וכן הלאה.

מאיפה ומתי התחילה להופיע אומנות הבמה הזו?

למעשה, היבטים של אמנות חושים ומנטליזם קיימים כמעט משחר ההיסטוריה האנושית, בראשית עם אנשים רוחניים שהתיימרו להחזיק ביכולות על טבעיות להבנת היקום, חיזוי העתיד וכדומה ובהמשך עם אמני במה ובידור הפעלו בחצרות ועל במות לאורך ההיסטוריה לצד קוסמים ואמני בידור אחרים, לא אחת תוך מצגים של יכולות מיוחדות של קריאת מחשבות.

בעידן המודרני, כבר כמה עשורים שאמנות החושים מתפתחת, הפעם על בסיס יכולות מדעיות ושימוש בטכניקות מנטליזם מורכבות ומבוססות לצד יכולות הופעה ובידור מוקפדות ובהחלט לא על בסיס טענות לכוחות על-טבעיים. ב-15 השנים האחרונות תחום הבידור של אמנות חושים בהחלט "התפוצץ" מבחינת פופולאריות, חדשנות בידורית וחדירה למיינסטרים של עולמות הבידור, התרבות והטלוויזיה, על במות ומסכים בכל רחבי העולם.

אמנות החושים הביאה לבמות הבידור שואו מסוג אחר, לא קוסם העושה טריקים של זריזות ידיים ותעתועים תפיסתיים אבל גם לא אמן בידור שטוען שיש לו "מתת אל" של יכולות על טבעיות ייחודיות, אלא אמני בידור מעולים ומוכשרים ההופכים דמיון למציאות, המשתמשים במוח האנושי כדי ליצור קטעי בידור מדהימים ובלתי נתפסים.

היום, אמנות חושים היא כבר לחלוטין תחום בידור מוכר ופופולארי מאוד, עם שפע של אפשרויות מבחינת הופעות ואמני במה המספקים לקהלים חוויות שונות של מנטליזם ואמנות חושים. לצד בדרנים צעירים הרוכבים על גלי ההצלחה של התחום כולו, יש את חלוצי התחום שהביאו אותו לגבהים של היום, אמני חושים מובילים המגדירים את יכולות וגיוון אמנות הבמה הזו ומקדמים אותה ברמה הגלובלית. אחד מאותם אמני חושים מובילים, חדשניים ומוכרים בכל העולם הוא הישראלי ליאור סושרד, אמן חושים שכבר הופיע על הבמות הגדולות בעולם, בתכניות הבידור הנצפות ביותר ומול קהלים משתאים של סלבריטאים, מנהיגים ומובילי דעה בינלאומיים.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...