מזעזע: מדוע נצבעו המים בחוף פלמחים בצבע צהוב?

תמונות מזעזעות שצילם הבוקר משה קוסטי, 29, חובב צלילה וגלישה המתגורר בקיבוץ פלמחים, חושפות עוד מחדל חמור שמתרחש בחוף פלמחים, אחד החופים היפים והפופולריים בארץ, שהולך ונהרס לנגד עיננו בגלל הזנחה ואי אכיפה של הרשויות.

התמונות אותן פרסם קוסטי בפרופיל הפייסבוק שלו לפני כשעה, מציגות מראה מאוד לא שגרתי, במסגרתו חלקים גדולים מהמים בסמוך לקו החוף נצבעו בצהוב בעקבות זיהום שמקורו בנחל שורק ונשפך לים צפונית לחוף.

זיהום בחוף פלמחים 1

וכך כותב משה:

מיום חמישי האחרון יש זיהום רציני בפלמחים, זיהום שמגיע מנחל שורק ונשפך לים. בהתחלה טענו שזו תקלה שקרתה במכון טיהור השפכים בירושלים שבגללו הוזרם לים החומר המוזר, אחר כך טענו שתוקן, אבל אנחנו ביום רביעי וכפי שאתם יכולים לראות בתמונות ובסרטון, הזרימה נמשכת.

נכנסנו חוגים של ילדים גולשים למים מבלי לדעת, צוללנים, גולשי גלים, קייט וסאפ, אנשים שפשוט לא מודעים לזיהום ונהיו חולים (צריבות בגוף מחנק בגרון ודלקות עניים). עד רגע זה אף אחד לא לוקח אחריות או מודיע על חומרת המצב.

הנבלים מקווים שאם יזרימו ביוב בסופי שבוע ובזמן סערות אף אחד לא ישים לב ויתלונן… אם הפיקוח לא עושה את עבודתו – אנחנו נעשה! כל מי שמוכן להעיד שנפגע בצורה כלשהיא מהזיהום אשמח שישלח לי שם מלא וטלפון בהודעה פרטית.

זיהום בחוף פלמחים 3

כפי שאתם כבר מבינים, לא ברור מהו בדיוק אותו חומר שנשפך לים כאשר אף גוף אינו לוקח אחריות על העניין ואזהרה רשמית בנוגע לזיהום עדין לא פורסמה. המשמעות – חוץ מהפגיעה האנושה במי הים ובבעלי החיים המרכיבים את המערכת האקולוגית מתחת לפני הזיהום במים פוגע גם במתרחצים שאינם מודעים כלל לסכנה ומדווחים על צריבות ופגיעות גופניות מוזרות בעקבות השהיה במים.


זו לא הפעם הראשונה בה קוסטי חושף בפנינו את הפגיעה המתמשכת בחוף האהוב עליו. לפני קצת פחות מחצי שנה הצגנו כאן לראשונה סרטון שצילם ובו הוא מתעד את המציאות העגומה והמראות הקשים שמתגלים כאשר צוללים מתחת למים בחוף פלמחים, סרטון מטריד שחשף כיצד הפך החוף היפהפה ל”בית הקברות פלמחים”: הרי אשפה ושקיות ניילון על קרקעית הים אשר מחליפים את מה שהיה פעם שוניות, דגים, צבי ים ומערכת אקולוגית שלמה של בעלי חיים ימיים שהולכים ונעלמים מהחוף.

אם לא די בכך, לפני כחודש סיפרנו לכם כאן לראשונה על גופת הדולפין שנמצאה גם היא על ידי קוסטי בחוף פלמחים, בסדרת תמונות עצובה וקורעת לב, עדות אילמת וכואבת לאמת העצובה שמתרחשת מתחת לפני השטח בחוף.

זיהום בחוף פלמחים 9

כזכור, הנתיחה שביצע שיינין בגופת הדולפין וסימני המאבק על פניו לא הותירו מקום לספק וחשפו את נסיבות המוות המצערות: הדולפין הצעיר, בן כמה חודשים בלבד, נתקע בתוך רשת דייגים קבועה שהוצבה בסמוך לחוף וככל הנראה נחנק למוות. והדולפין האומלל הוא לא היחיד. דגים, צבי ים ובעלי חיים אחרים מוצאים את מותם בכל יום בעקבות הזיהום.

“מבלי לדבר על חומרת המעשה, אם אני הייתי שופך חומר מסוכן או מזהם ברחוב היו קונסים אותי ומאלצים אותי לטפל בזה מיידית” אמר קוסטי בשיחה עם אתר הפטריה והוסיף: “חייבים להבין שבלי הודעה לציבור אנשים נהיים חולים”.

באתר המשרד להגנת הסביבה ניתן למצוא רשימה ארוכה של מפעלים (מקורות, שור התפלה בע”מ, עיריית רחובות, תאגיד נשגב, שורק התפלה בע”מ ועוד רשימה ארוכה) להם ניתנה הרשאה להזרמת פסולת למי נחל שורק, וזאת במקביל לעבודות שיקום הנחל שמתבצעות מזה מספר שנים. כאמור, אף אחד מהמפעלים הללו לא לקח על עצמו אחריות לזיהום הצהוב.

לייק לפטריה בפייסבוק