זו האמת המזעזעת שמתגלה כשצוללים מתחת למים בחוף פלמחים

בעיני רבים, נחשב חוף פלמחים לאחד החופים היפים בארץ. לאורך השנים, נחשבה רצועת החוף המהממת הזו למקום הבילוי המועדף עבור זוגות, משפחות וחברים שמחפשים קצת רוגע ושקט ומוצאים אותו בין הסלעים, המערות והמצוקים המעטרים את החוף הקסום הזה.

אלא שבשנים האחרונות, ככל שהחוף הלך והפך פופולרי, פוקדים אותו יותר ויותר אנשים, ולצערנו, נוהגים להשאיר אחריהם כדרך קבע מזכרות דוחות ומזהמות בדמות שקיות ניילון, בקבוקי פלסטיק, בקבוקי זכוכית ושלל פריטי אשפה מגוונים, עדות אילמת ועצובה ליכולת שלנו, בני האדם, להרוס במו ידינו את האוצרות שהטבע נתן לנו. אולם, אם חשבתם שהזיהום של החופים עצמם הוא הבעיה העיקרית, זה רק בגלל שלא ראיתם מה מתרחש מתחת לפני המים.

משה קוסטי, 29, חובב צלילה וגלישה המתגורר בקיבוץ פלמחים, ביקר אתמול (שבת) כהרגלו בחוף שהוא כל כך אוהב ותעד במצלמה שלו את המראות הקשים שנגלו לנגד עיניו כאשר צלל אל מתחת למים בסמוך לקו החוף. את הסרטון, בו ניתן לראות כיצד הרי אשפה ושקיות ניילון על קרקעית הים מחליפים את מה שהיה פעם שוניות, דגים, צבי ים ומערכת אקולוגית שלמה של בעלי חיים ימיים, פרסם קוסטי בפרופיל הפייסבוק שלו, כאשר תוך שעות ספורות צבר הסרטון אלפי שיתופים ותגובות של גולשים מזועזעים.

ברוכים הבאים לבית הקברות פלמחיםברוכים הבאים לבית הקברות פלמחים

Posted by Moshe Kosti on Saturday, September 5, 2015

 

בשיחה עם משה, הוא מספר לנו שהמצב בחוף הולך ונהיה גרוע מיום ליום, ומה שהיה פעם בית טבעי מושלם עבור בעלי החיים בחוף, הפך לבית קברות גדול המורכב מזבל וגופות בעלי חיים שלא מצליחים לשרוד בין שלל המכשולים שבני האדם מציבים בפניהם. אם לא די בזבל של בני האדם, גם הפיקוח על הדיג בחוף לא קיים, והמוני הדייגים שפוקדים את החוף משליכים רשתות ענק שלא יודעות להבחין בין דגים לבעלי חיים אחרים, ומסייעים גם הם לדילול אוכלוסיית בעלי החיים בחוף. התמונות המחרידות של צבי הים המתים המצורפות כאן אותן צילם משה בשבועות האחרונים, ממחישות רק במעט את גודל הזוועה.

מוות בחוף פלמחים 2מוות בחוף פלמחים 3מוות בחוף פלמחים 5

באשר לאחריות על החוף, בישראל כמו בישראל, היא נזרקת מצד לצד בין הרשויות המקומיות בסביבה, רשות הטבע והגנים והמשטרה הירוקה, ובסופו של דבר, איש לא עושה דבר בעניין. גם הפקחים הבודדים שנשלחים למקום לא באמת מסוגלים להתמודד עם ממדי התופעה, מה שמוביל לתוצאה העגומה שנחשפת לעיניו של כל מי שמבקר בחוף לעיתים קרובות.

מוות בחוף פלמחים 4
היינו פה. תמונה אופיינית מחוף פלמחים.

כמובן, כמו במקרים רבים אחרים, הפתרון לבעיה הזאת הוא מאוד פשוט: מצד אחד ניקיון קבוע של רצועת החוף ושל המים, ומצד שני, הגבלה ופיקוח על הדיג מטעם הגוף הממונה על כך, אגף הדיג במשרד החקלאות. אולם, יישום הפתרונות הללו עולה כסף, וכל עוד אין גוף שיסכים או יחויב לקחת אחריות על העניין, כל העסק ימשיך להתדרדר. עד אז, לא מעט צעירים מהקיבוץ והסביבה, כולל משה עצמו, משתדלים לנקות את החוף ולפנות ממנו זבל בהתנדבות בזמנם הפנוי ובסופי השבוע, אבל כפי שאתם מבינים, למרות הרצון הטוב שלהם, מדובר באופן מילולי, בטיפה בים.

בזמן הקרוב תתארגן קבוצת צוללנים מתנדבים שיסייעו לנקות את קרקעית הים בחוף פלמחים. אם גם אתם רוצים לתרום למאמצי הניקיון, אתם מוזמנים ליצור קשר עם משה ולקבל פרטים בעניין באמצעות פרופיל הפייסבוק שלו.

לייק לפטריה בפייסבוק