פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

עוברים דירה – את הילדים כבר הכנתם?

מעבר דירה הוא צעד שדורש הרבה הכנה מוקדמת. אנחנו לא מדברים רק על אריזה ושינוי כתובת אלא גם על שינוי גדול שצריך להכין לקראתו גם את הילדים. הכתבה תיתן טיפים להכנת הילדים למעבר דירה לעיר אחרת.

Credit: Pixabay

השפעת המעבר לדירה חדשה על הילדים

בין אם קונים דירה בחריש ובין אם עוברים לדירה חדשה באזור אחר, המעבר ישפיע על הילדים מבחינה חברתית והסתגלותית. למרות שלילדים יש יכולת להסתגל מהר לשינויים, הם חווים תסכול מעזיבת חבריהם, המוסדות הלימודיים בהם למדו, השכונה, החוגים והבית. המשבר כמובן זמני אך הוא יכול לגרום לתופעות שונות כמו הרטבה בלילה, קושי להירדם, עצבנות, שליליות, היצמדות פיזית להורים ובכי לא רצוני, במיוחד כשמדובר בילדים רגישים יותר. גם ילדים שיש להם קושי חברתי במסגרת החינוכית יהיו חרדים יותר מהמעבר למוסד לימודי אחר. בניגוד לכך, יהיו ילדים שיגיבו באופן מילולי ויתארו את הרגשות שלהם, הפחדים והסיבות לחוסר הרצון לעבור דירה. צריכים להיות מוכנים לכל וביחד עם זאת למתן את החרדות של הילדים ולהכין אותם למעבר בצורה אופטימלית.

כיצד תכינו את הילדים למעבר דירה?

בראש ובראשונה יש משמעות לתזמון בו תודיעו לילדים על המעבר לדירה ולעיר אחרת. לילדים קטנים מתחת לגיל 6 אין תחושת זמן וגם אם תגידו להם שעוברים לדירה אחרת בעוד שבועיים הם יהיו בטוחים שזה קורה מחר. לכן במהלך שבועיים יש לטפטף להם בהדרגה על המעבר באמצעות ספרות העוסקת בנושא לגיל הרך ובשיחות. חשוב שהילדים הצעירים יביעו את הרגשות שלהם ולא ידחיקו אותם. לילדים הבוגרים יותר מומלץ לספר על המעבר מספר חודשים לפני כדי שיוכלו להיפרד מחבריהם בצורה הדרגתית. בקרו בעיר אליה אתם מתכוונים לעבור מספר פעמים. אם מדובר בדירה חדשה הגיעו עם הילדים לראות כיצד הבנייה מתקדמת, בקרו בנקודות ענין, בפארק העירוני בשכונה החדשה וסייעו לילדים להכיר חברים חדשים. כאשר מתאפשר בידכם בקרו עם הילדים גם במוסדות החינוכיים החדשים פעם או פעמיים כדי שיכירו את המקום.

איך לנהל שיחה עם הילדים?

השיחות אותם תנהלו עם הילדים על המעבר לדירה חדשה צריכות להיות מלוות בהקשבה ובאמפתיה לרגשותיהם. אל תסתירו שום דבר והיו כנים איתם לגבי כל שאלה שישאלו ואם אתם לא יודעים מה לענות הגידו שאינכם יודעים. עם הילדים הצעירים דברו יותר על הדברים הידועים והברורים כמו המעבר של כל המשפחה ביחד, עיצוב החדר החדש שלהם, אריזת הציוד ביחד, כיצד יובילו את הציוד והמשחקים וכד'. בקשו מהילדים לצייר את הבית החדש ואת המשפחה ותנו להם לספר לכם על הציורים כדי שיביעו את רגשותיהם. עודדו את הילדים הבוגרים ותארו להם כיצד יוכלו לצמוח ולהתפתח במקום החדש, על חברים חדשים שיכירו וכיצד יוכלו לשמור על קשר עם החברים הוותיקים ולארח אותם בדירה החדשה.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...