פטריה ביקורתית: הפרסומת המעצבנת הכי טובה על המסך

אמרה שחוקה, ידועה ומוכרת, קובעת כי עם הצלחה אין להתווכח. קחו למשל את “ארץ נהדרת”. אנשים רבים, ביניהם גם כותב שורות אלה, נהנים להשמיץ את תכנית הסאטירה הפופולארית ולקבוע כי אינה מצחיקה. גם הביקורות בשנים האחרונות לא ממש מפרגנות לה, ולמרות זאת, איכשהו, בטבלת הרייטינג הקובעת, ארץ נהדרת תמיד תספק את הסחורה, וגם אני, מוצא את עצמי פעמים רבות מול הטלויזיה, צופה בתכנית, וממלמל לעצמי “לא מצחיק”.

הפרסומת החדשה של נגב, החברה המתמחה בפתרונות עיצוב לבית, היא ללא ספק אחת התופעות היותר מוזרות שמתרחשות לנגד עיננו בהפסקת הפרסומות. איך יתכן כי פרסומת כל כך מעצבנת, היא גם כל כך מוצלחת?  בפעם הראשונה בה נחשפתי אליה, העפתי מבט מהיר לעבר זוגתי שישבה לצידי על הספה, וחיפשתי מבט של הסכמה בעיניה, בזמן שסיננתי “חרא של פרסומת”. למזלי, זוגתי, שאת חוש ההומור שלה אני מעריך מאוד, קבעה כי אכן שפוי, וכי מדובר בפרסומת רעה עם שחקנית מעצבנת.

הנחתי לסיטואציה הזאת לחלוף, והמשכתי בחיי. אולם, הפרסומת של נגב המשיכה לרדוף אותי, ולהפתיע. חברי פייסבוק שמתוודים שצוחקים ממנה בכל פעם מחדש, אמא שלי שקבעה שמדובר בפרסומת ‘מדליקה’, ואפילו התת-מודע שלי, שהחל אט אט להשתכנע כי מדובר בפיסת גאונות.

נגב עץ

הפרסומת עצמה בנויה על בדיחה אחת בסה”כ, בדיחה הנשענת על משחק מילים מטופש. זוג בורגני משוטט בלב המדבר בנגב, בחיפוש אחר שיש טבעי ופרקט עץ טבעי. הגבר מצביע על סלע ואחר כך על עץ בזמן שאשתו הולכת ומאבדת את שפיותה, כשנאלצת להתנייד על חולות מסולעים עם נעלי העקב ושמלת הערב שלה, בזמן שהיא גוערת בבעלה חסר הישע. כצפוי, כל הסיטואציה מתבררת כאי הבנה אחת גדולה ולא ממש מצחיקה: האדריכל שלח את הבעל לנגב. הוא לא הבין שמדובר ברשת חנויות נגב, וגרר את אשתו למדבר.

אז מה מצחיק פה בעצם? אני עדין לא סגור על התשובה, אך כאמור, עם הצלחה אי אפשר להתווכח, והפרסומת של נגב הצליחה לייצר סוג של שיחת ברזיה, וזכתה עד כה לכ-50 אלף צפיות ביוטיוב, מספר נאה לכל הדעות במיוחד כשמדובר בפרסומת ישראלית במינימום השקעה.

נגב שיש

הפרסומת פונה לקהל יעד ממוקד, כזה שככל הנראה חצה את גיל 30, חיי באושר יחסי בברית הנישואין, וחולם לשפץ את הדירה. סוד הקסם שלה טמון ככל הנראה בבדיוק בהצגת מערכת היחסים בין בני הזוג, אשר מצליחה לגרום לתחושת הזדהות בקרב זוגות נשואים רבים.

הבעל בסה”כ מנסה לרצות את אשתו ולבצע את המשימה שהטילה עליו על הצד הטוב ביותר. אולם, כמו כל גבר טיפוסי, הוא לא מבין שום דבר בענייני עיצוב הבית, או בכל עניין אחר, ולכן לא חשב פעמיים לאחר שנשלח לנגב בחיפוש אחר ריצוף שיש ופרקטים. האשה לעומת זאת, למרות אינסוף אכזבות בעבר, עדין תולה תקווה בכך שבעלה הפאסיבי יבצע פעם אחת משימה שהיא מבקשת ממנו לבצע, כמו שצריך.

התגובות המוגזמות והמוקצנות לכאורה של האשה, הן בהחלט משעשעות, ומזכירות לנו הגברים אינסוף ויכוחים ודיונים על שטיפת כלים, זריקת הזבל, הבגדים המפוזרים בחדר, והפירורים שהשארנו על השולחן בסלון. ככה זה. נשים רבות מצפות מגברים לעשות דברים, שככל הנראה, לעולם לא יקרו, ולמרות זאת, מפתחות ציפיות בכל פעם מחדש, רק כדי להתאכזב שוב.

בני אדם אוהבים להזדהות, ויותר מכך אוהבים לבחור צד. הפרסומת הטיפשית, הגרועה והחכמה הזאת, גורמת לכל זוג שצופה בה, לדבר עליה אחר כך, ובתוך כך שותל במוח של כולנו את המסר הקטן אותו ניסו להעביר: עץ ואבן טבעיים, תוכלו למצוא בנגב ובנגב. לכן, אל תתפלאו אם בפעם הבאה בה תחשבו ריצוף, פרקט או עיצוב הבית, תמצאו את עצמכם בחנות נגב, כי זה מה שאתם מכירים, ושמעתם המלצות טובות. לא שמעתם כלום. בסה”כ קיבלתם פקודה מהאישה. לא שלכם, זאת מהפרסומת.

נגב- פרקט עץ, אבן ושיש טבעיים, פיגמנט, 2012.


לייק לפטריה בפייסבוק