המלצת צפייה: מנצ’סטר ליד הים

“מנצ’סטר ליד הים” היא דרמה עוצמתית ומרגשת משנת 2016 של הבמאי קנת’ לונרגן, המספרת את סיפורו של אדם בשם לי צ’נדלר, בגילומו של קייסי אפלק, שנאלץ להתעמת עם עברו כאשר הוא מגלה שהוא האפוטרופוס של אחיינו המתבגר לאחר מותו הפתאומי של אחיו. הסרט בוחן נושאים של אבל, אובדן והקושי להמשיך מאירועים טרגיים בעבר.

הביצוע של קייסי אפלק בתור לי צ’נדלר הוא יוצא דופן, לוכד את הכאב העמוק והסערה הרגשית של הדמות בתחושה של אותנטיות וכנות. לוקאס הדג’ס שמגלם את אחיינו של לי ומישל וויליאמס בתפקיד אשתו לשעבר של לי, מספקים גם הם ביצועים יוצאי דופן המוסיפים עומק וגוון לדמויות המורכבות של הסרט.

הבמאי קנת לונרגן יצר סרט מופתי שמאזן בין רגעים קורעי הלב והומור. הקצב והעריכה של הסרט מצוינים, ומאפשרים לסיפור להתגלגל בצורה טבעית ואורגנית. זהו חקירה נוקבת של אבל, אובדן והחוויה האנושית שתהדהד עם כל מי שאי פעם התמודד עם מצב קשה וכואב בחייו.

רגע לפני שאתם צופים בטריילר וממשיכים לכל הפרטים על הסרט מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו ‘מכורים למסך‘ לעוד המון רשימות של סרטים מומלצים וסדרות שאסור לפספס.


צוות השחקנים הראשי של “מנצ’סטר ליד הים” כולל:

קייסי אפלק בתור לי צ’נדלר
לוקאס הדג’ס בתור פטריק צ’נדלר
מישל וויליאמס בתור רנדי צ’נדלר
קייל צ’נדלר בתור ג’ו צ’נדלר
גרטשן מול בתור אליז צ’נדלר
סי ג’יי ווילסון בתור ג’ורג’
טייט דונובן כמאמן הוקי
הת’ר ברנס בתור ג’יל
קארה הייוורד בתור סילבי
אריקה מקדרמוט בתור סו
שחקנים אלה הציגו ביצועים יוצאי דופן בסרט והיו מרכיבים מרכזיים בהחיאת דמויות הסיפור על המסך.

פרסים נבחרים

“מנצ’סטר ליד הים” זכה במספר פרסים, כולל שני פרסי אוסקר בטקס האוסקר ה-89 בשנת 2017. הסרט זכה בתסריט המקורי הטוב ביותר לכותב/במאי קנת לונרגן והשחקן הטוב ביותר על הופעתו של קייסי אפלק בתפקיד לי צ’נדלר.

הסרט זכה גם בפרסים רבים אחרים, כולל הסרט הטוב ביותר, הבמאי הטוב ביותר והתסריט המקורי הטוב ביותר בטקס פרסי האקדמיה הבריטית (BAFTA) לשנת 2017, כמו גם השחקן הטוב ביותר עבור קייסי אפלק והתסריט המקורי הטוב ביותר בטקס פרסי גלובוס הזהב לשנת 2017. בסך הכל, “מנצ’סטר ליד הים” זכה לשבחים רבים על סיפורו, הביצועים והבימוי שלו.

עובדות שאולי לא ידעתם על הסרט

במקור, מאט דיימון היה אמור לככב בסרט, והוא גם הפיק אותו באמצעות החברה שלו, Pearl Street Films. עם זאת, עקב אילוצי לוח זמנים, הוא נאלץ לנשור מהפרויקט, והתפקיד של לי צ’נדלר ניתן בסופו של דבר לקייסי אפלק.

הסרט היה אמור להתרחש במקור במנצ’סטר, מסצ’וסטס, אך בשל מגבלות זיכוי המס של מסצ’וסטס, ההפקה הועברה לקייפ אן, מסצ’וסטס במקום זאת.

המלחינה של המוזיקה בסרט, לזלי בארבר, יצרה את פרטי המוזיקה שלו מבלי שראתה פריים אחד מהסרט. הבמאי קנת לונרגן סיפק לה תסריט מפורט, והיא כתבה את המוזיקה על סמך זה בלבד.

במהלך הצילומים, סופת שלגים פגעה בהפקה, ואילצה את הצוות לדחות את הצילומים בכמה ימים. עם זאת, הבמאי קנת לונרגן השתמש בזמן ההשבתה הלא מתוכנן כדי לכתוב את הסצנה שבה לי ופטריק תקועים בסופת שלגים, שהפכה לאחת הסצנות הבלתי נשכחות של הסרט.

בסצנה אחת, נראה לי קורא ספר בשם “היום המושלג” לפטריק. ספר זה הוא ספר ילדים אמיתי שנכתב על ידי עזרא ג’ק קיטס ב-1962, וזה היה ספר הילדים המיינסטרים הראשון בו הופיעו גיבור אפרו-אמריקאי. מאז הפך הספר לקלאסיקה של ספרות ילדים.

איך הסרט התקבל?

בעוד ש”מנצ’סטר ליד הים” זכה לשבחים וקיבל ביקורות חיוביות רבות, היו כמה ביקורות שליליות על הסרט גם כן.

ביקורת ב”ניו יורקר” מתחה ביקורת על הסרט על היותו “עגום ללא הפסקה”, וטענה שהוא “מתענג על האומללות שלו”. ביקורת נוספת ב”גרדיאן” מתחה ביקורת על הסרט על היותו איטי וכבד מדי, עם “שתיקות ארוכות עד כאב” ו”צילומים אינסופיים של אנשים בוהים למרחק הבינוני”.

ראוי וחשוב לציין שלמרות הביקורות השליליות הללו, הרוב המכריע של המבקרים והקהל שיבחו את הסרט על סיפורו, הביצועים והבימוי שלו, והוא נותר סרט נחשב מאוד בשנים שחלפו מאז יציאתו לאקרנים.

בואו נדבר על הסיום של הסרט (אזהרת ספויילרים!!)

הסוף של “מנצ’סטר ליד הים” נותר פתוח ומעורפל, ומאפשר לצופים להסיק מסקנות משלהם לגבי הדמויות ועתידן.

בסצנה האחרונה, לי ופטריק נראים על סירת דייגים, יוצאים בשקט וחגיגי לים. זה סוף שקט ומאופק, ללא פתרון ברור לקונפליקטים של הסיפור.

חלק מהצופים עשויים לפרש את הסוף הזה כתחושה של תקווה, כאשר לי ופטריק מוצאים דרך להתקדם ולבנות מחדש את מערכת היחסים שלהם לאחר האירועים הטרגיים שהפגישו ביניהם. אחרים עשויים לראות בזה סוף מריר-מתוק או מלנכולי יותר, כשהדמויות עדיין נאבקות להשלים עם האבל והאובדן שלהן.

בסופו של דבר, סופו של הסרט נותר פתוח בכוונה לפרשנות, ומאפשר לצופים למצוא את המשמעות והתהודה שלהם בנושאים ובדמויות של הסיפור.

מה הבמאי אמר על הסיום של הסרט?

הבמאי והכותב קנת לונרגן דיבר בראיונות על האופי הפתוח של סוף הסרט ועל כוונותיו להותיר אותו ללא פתרון.

בראיון ל”ניו יורקר”, אמר לונרגן, “אני לא מרגיש שיש הרבה אי בהירות בסרט, ואני לא מרגיש שהסוף לא פתור. אני חושב שהסוף פתוח. אני אוהב הרעיון שהסרט ימשיך במוחם של אנשים אחרי שהוא נגמר”.

הוא גם הסביר שהסוף נועד לשקף את הרעיון שהחיים נמשכים, גם מול טרגדיה ואובדן. “לא רציתי שתהיה לי איזושהי סוף מזויף כי החיים לא עובדים ככה”, אמר. “תמיד נעבור דברים קשים, ולרוב זה לא יהיה סוף מסודר”.

בסך הכל, לונרגן הדגיש שהוא רוצה שהסרט יהיה פתוח לפרשנות ושהצופים יסיקו את המסקנות שלהם לגבי הדמויות והמסע שלהן.

אם אהבתם את הסרט הזה סביר להניח שתאהבו גם את:

הנה 10 סרטים שחולקים נושאים, גוונים וסגנונות סיפור דומים ל”מנצ’סטר ליד הים”:

היורשים // The Descendants

דרמה משנת 2011 בבימויו של אלכסנדר פה עוקב אחר אדם היין, סרט זמתמודד עם בעיות אישיות ומשפחתיות תוך כדי ניווט במצב קשה בהוואי.

בלו ולנטיין // Blue Valentine

דרמה משנת 2010 בבימויו של דרק סיאנפרנס, הסרט הזה בוחן את העליות והמורדות של מערכת יחסים במשך כמה שנים.

אור ירח // Moonlight

דרמה זוכת אוסקר משנת 2016 בבימויו של בארי ג’נקינס, דרמת ההתבגרות הזו עוקבת אחר גבר צעיר שגדל במיאמי תוך שהוא מתמודד עם זהותו ומערכות היחסים שלו.

סינגל מן // A Single Man

דרמה משנת 2009 בבימויו של טום פורד, סרט זה עוקב אחר אדם הנאבק באבל ובבידוד לאחר מות בת זוגו.

מישהו לסמוך עליו // You Can Count On Me

סרט משנת 2000 בבימויו של קנת לונרגן, סרט זה מספר את סיפורה של מערכת יחסים בין אחים המתוחה על ידי בעיות אישיות וסכסוכים משפחתיים.

חיים בין השורות // The Squid and the Whale

סרט משנת 2005 בבימויו של נוח באומבך, סרט זה עוקב אחר משפחה המתמודדת עם גירושין וההשפעה שיש לה על מערכות היחסים והחיים שלה.

רומא // Roma

סרט משנת 2018 בבימויו של אלפונסו קוארון, סרט זה מספר את סיפורה של משפחה ועובדת הבית שלהם במקסיקו סיטי של שנות ה-70.

מקום בתוך היער // The Place Beyond the Pines

סרט משנת 2012 בבימויו של דרק סיאנפרנס, סרט זה בוחן את ההשפעה הבין-דורית של בחירות ומערכות יחסים בעבר.

הילדים בסדר // The Kids Are All Right

סרט משנת 2010 בבימויה של ליסה צ’ולודנקו, סרט זה מספר את סיפורה של משפחה מנווטת את המורכבות של הורות ומערכות יחסים.

אוגוסט: מחוז אוסייג’ // August: Osage County

סרט משנת 2013 בימויו של ג’ון וולס, סרט זה עוקב אחר מפגש משפחתי המביא לידי ביטוי סודות וסכסוכים קבורים זה מכבר.

רגע לפני סיום אנחנו מזכירים לכם שמחכים לכם עוד המון המלצות של סרטים וסדרות בקבוצת הפייסבוק שלנו ‘מכורים למסך‘. נשמח שתשתפו אותנו בסרטים מעולים מכל הזמנים שלפי דעתכם כולם צריכים לראות. אם הייתם צריכים להמליץ למישהו רק על סרט אחד, מה היה הסרט שמבחינתכם הוא חובה? מוזמנים לשתף אותנו בזה בשרשור התגובות.

עוד בפטריה

20 סרטים מומלצים בנטפליקס שאתם צריכים להוסיף לרשימת הצפייה
20 סרטי דרמה מכל הזמנים שכל אחד צריך לראות
20 סרטי אימה שאסור לכם לפספס אם עדיין לא ראיתם אותם
מומחה לקידום אורגני ויוצר תוכן ותיק בעולמות טכנולוגיה, צרכנות, סקירות והשוואות מוצרים, פנאי ובידור.
במידה ועלתה לכם שאלה בנוגע לתוכן שקראתם בכתבה מוזמנים לפנות אלינו למייל [email protected] ונשמח לעזור לכם.

לייק לפטריה בפייסבוק