פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

הידעתם? 6 עובדות מעניינות על קופת גמל שכדאי להכיר

החיסכון הפנסיוני בישראל לא היה נראה אותו הדבר ללא קופת הגמל – מכשיר חיסכון לטווח בינוני-ארוך, המספק הטבות ייחודיות. הנה כמה עובדות מענייינות עליה שכדאי להכיר

דניס לר

קופת גמל היא שחקן החיזוק הטוב ביותר לפנסיה – מכשיר חיסכון לטווח בינוני-ארוך איכותי ונגיש לכולם. מדובר בקופה שהכספים המופקדים אליה מושקעים באפיקי שוק ההון ברמות סיכון שונות, לטובת יצירת תשואות והגדלת ההון הנחסך. זהו חיסכון פנסיוני אשר ברוב המקרים, ניתן למשיכה בצורת קצבה בעת הפרישה.

ככלל, מאפייניה של קופת גמל מבחינת הפקדות ומשיכת הכספים שהופקדו דומים למכשירי חיסכון פנסיוניים אחרים כמו קרן פנסיה או ביטוח מנהלים. כך, שיעורי ההפקדות האפשריים (שגם זכאים להטבות מס)  גדולים מהפקדות החובה, שעומדים על 18.5% משכר החוסך המורכבים מ-6% על חשבון העובד ו-12.5% על חשבון המעסיק – 6.5% לרכיב תגמולים ו-6% לרכיב פיצויים.

הנה כמה מהמאפיינים המרכזיים של קופות גמל, וההטבות שהן טומנות בחובן.

Credit: Freepik

1.     הוצאה מוכרת וזיכוי מס לעצמאים על ההפקדות

אתם עוסקים פטורים או מורשים? למרות שאין לכם מעסיק שיפתח ויפקיד עבורכם כספים לקופת גמל, חשוב ליזום ולפתוח אחת לעצמכם. עם ההפקדה לקופת גמל, ההכנסה החייבת במס תוקטן ובמילים אחרות, על חלק מההכנסה לא ישולם מס. בנוסף, עצמאים זכאים גם לקבלת החזר מס שמשמעותו הקטנת סכום המס.

2.     הכסף המופקד בקופת גמל מושקע בשוק ההון

כאמור, הכספים המופקדים לחיסכון בקופת הגמל מנותבים להשקעות בשוק ההון בידי בתי ההשקעות. המטרה היא לייצר תשואה (רווחים) מההשקעות לאורך זמן ובעזרת אפקט הריבית דריבית (תשואה על תשואה) – להגדיל את החיסכון עד לשנות הפרישה.

3.     ניתן לבחור רמת סיכון בהשקעה ולשנותה במהלך חיי החיסכון

כספי הגמל מושקעים בשוק ההון, אך לא כל הקופות מושקעות בו באותו האופן. כך, ניתן לבחור בין מסלול “מנייתי” שבו רוב הכסף מושקע במניות ונחשב רגיש יותר לסיכון; מסלול “כללי” שמושקע בחלוקה בין אג”ח, מניות ונכסים אחרים בהתאם להחלטת מנהלי ההשקעות בקופה; ועוד כמה מסלולים אשר כל אחד מהם מציע רמת סיכון שונה. ניתן להחליף מסלולים בקופת הגמל מבלי שהדבר יחשב לאירוע מס. כדי לדעת איזה מסלול השיא תשואות טובות כמו גם איזו רמת סיכון מתאימה לכם, ניתן להשתמש בכלי אונליין ממשלתיים כמו גמל נט .

4.     קופת גמל מאפשרת ניהול השקעות אלטרנטיביות

בניגוד לחלק ממכשירי החיסכון האחרים, הממוקדים בשוק ההון, דרך קופת גמל ניתן להשקיע גם בנכסים לא סחירים. אלה נקראים לעיתים “השקעות אלטרנטיביות” וביניהם ניתן למנות פרויקטים לאומיים, תשתיות, נדל”ן ועוד. השקעה מסוג זה יכולה “לגדר” את הסיכון בשוק ההון, שכן פעמים רבות נכסים אלטרנטיביים עולים בערכם גם בעת ששוק ההון נמצא במגמת ירידה.

5.     מותר לנייד את הכספים בין קופות מבלי שהדבר ייחשב לאירוע מס

חוסכים רבים חוששים לבצע שינויים במכשירי החיסכון ארוכי הטווח שלהם. כך אנחנו מוצאים את עצמנו עם אותה קרן הפנסיה ובאותו מסלול השקעה שפתח לנו המעסיק הראשון, מבלי שאי פעם השווינו או בדקנו מה יותר משתלם עבורינו. אחת הסיבות לחוסר המעש הזה היא החשש ליצור אירוע מס – להיאלץ לשלם מיסים על פעולת העברת הכספים או מס רווחי הון על “משיכה”. ואולם, לפי חוקי המס בישראל, ניוד הכספים בין קופות גמל שונות (וכאמור, גם בין מסלולים שונים) – יכול להיעשות ללא תשלום מס כלשהו.

6.     בקופת גמל ניתן לקבוע מוטבים

אחד החששות של החוסכים לטווח ארוך הוא גורל הכספים במקרה של מוות החוסך חלילה. הרי שרוב ההון שלנו נמצא בחסכונות ארוכי הטווח והדבר האחרון שנרצה הוא לתת לו לרדת לטמיון. בקופות הגמל קיים מנגנון שבא לענות על הצורך הזה – קביעת מוטבים, כאשר ניתן לקבוע את אחוזי החלוקה של הכספים ביניהם וכן את זהותם, בכל עת. במידה ולא נקבעים מוטבים בקופה, יועברו הכספים על פי צוואה או צו ירושה.

*אין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או ייעוץ מס המותאם לצרכי הלקוח

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...