פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

נישואים אזרחיים בישראל

האיסור על קיום נישואים אזרחיים בישראל לצד הרצון להתיר נישואים אלו בארץ, ללא ספק נוגעים לאחת מהסוגיות המשמעותיות ביותר שעומדות על סדר היום הציבורי בישראל.

בעניין זה, ישנם טיעונים לכאן ולכאן, כאשר מחד גיסא, ניצבים טיעונים הנוגעים לאופייה של מדינת ישראל כמדינת לאום יהודית ומאידך גיסא, עולות טענות בעניין אופייה הדמוקרטי של המדינה. עם זאת, חרף האיסור הקיים בנושא, בפועל ישנן דרכים שבאמצעותן ניתן לקיים נישואים אזרחיים בישראל.

מהן הדרכים שבאמצעותן ניתן לקיים נישואים אזרחיים בישראל? מהן ההשלכות של נישואים אזרחיים במקרה של צורך בהליך הסדרת המעמד של אחד מבני הזוג? על כך יפורט במאמר הבא. 

Credit: Freepik

נישואים אזרחיים בישראל – החלופות הקיימות בנושא וההכרה של משרד הפנים בנישואים

בני זוג יהודים יכולים להינשא או להתגרש במדינת ישראל בהתאם להוראות הדין האישי שחל על בני הזוג, כלומר בהתאם לדין הדתי-יהודי בלבד. לפיכך, נישואי תערובת ונישואים חד-מיניים אינם אפשריים משום שהם אינם מוכרים על ידי הדין הדתי בישראל.

הנוקשות הרבה המאפיינת את תחום הנישואין והגירושין בישראל הובילו ליצירת דרכים חלופיות, העוקפות את האיסור הקיים ומאפשרות קיום נישואים אזרחיים בישראל, שלא מכוח חקיקה פורמלית בנושא.

בתוך כך, ניתן למנות קיום נישואים במדינה זרה (קפריסין, צ’כיה וכדומה) – בכפוף לעמידה בדרישות הנלוות – ולאחר מכן רישום הזוג במשרד הפנים כבני זוג נשואים, כאשר מדובר ברישום הצהרתי ופורמלי, שלמעשה מנביע את אותן הזכויות להן זכאים מי שנישאו כדת. יצוין, שבמקרה של גירושים, על אף קיום הנישואים במדינה זרה, בני הזוג יוכלו להתגרש בבית הדין הרבני בלבד.

ההשלכות של נישואים אזרחיים בישראל על הליכי הסדרת מעמד של בני זוג והענקת אזרחות

עצם קיום הנישואים בין זוג מעורב (כלומר, בני זוג שאחד מהם הוא אזרח זר) במדינה זרה, אינו מקנה זכות אוטומטית לקבלת מעמד של אזרחות או תושבות בישראל עבור בן הזוג הזר ועליו לעבור נוהל נוסף מול משרד הפנים, המכונה “הליך מדורג”.

הליך הסדרת המעמד של בן זוג זר, הינו הליך מורכב, סבוך, רווי בבירוקרטיה וממושך. לפיכך, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין המומחה בתחום דיני האזרחות וההגירה לישראל, אשר יספק לכם ליווי משפטי מקיף ומקצועי עד להסדרת מעמדו של בן הזוג הזר, כמו גם למניעת מקרים לא נעימים הנובעים מאי הסדרת מעמדו, כמו סירוב כניסה לישראל של בן הזוג הזר וכדומה.

עורך דין דוד אנג’ל, הינו מומחה בתחום דיני ההגירה והאזרחות בישראל, בעל ניסיון של עשרות שנים. משרדנו ישמח לספק לכם ייעוץ וליווי משפטי מקצועי ונאמן בעניין טיפול מוצלח בהסדר מעמדם של בני זוג נשואים או ידועים בציבור, תוך לחימה חסרת פשרות מול הרשויות והיכרות מדוקדקת עם ההליכים השונים של משרד הפנים.    

צרו קשר עכשיו – 072-2232894.  

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...