סרטון אנימציה מרגש ומקומם מסביר מדוע על קברו של לוחם שנפל ב”צוק איתן” עדין אין מצבה

לפני קצת יותר מחודש במהלך מבצע “צוק איתן“, נהרג סמ”ר לי (ליליק) מט, כשהוא בסה”כ בן 19 מאילת. בסרטון האנימציה המקסים והמרגש הזה, שיצרו משפחתו של לי, מספרת האחות הבכורה טל, עם המון כאב ואהבה, על חייו של ליליק ובעיקר על הסיבה המרגיזה והמקוממת בגינה 33 ימים לאחר מותו, קברו של לי עדין עומד כשהוא נטול מצבה.

ליליק הוא האח הצעיר מבין ארבעה אחים. לאורך השנים הקשר בין הארבעה היה חזק במיוחד, ולאחר מותו ביקשו שלושת האחים טל, גל וסי ששמותיהם ירשמו גם הם על המצבה של לי לצד שם הוריו. אלא שעל פי הנחיות הנהלת בתי העלמין הצבאיים, מצבות הקברים צריכות להיות אחידות בנוסח שלהן, ואינן יכולוצת לכלול את שמות האחים.

בעקבות מקרים דומים, פסק בית המשפט בעבר כי משפחות יהיו רשאוית להוסיף לוח שיש עם כיתוב אישי למרגלות המצבה, אך משפחתו של מט לא מסתפקת בכך ודורשת, בצדק יש לומר, לכתוב את שם האחים על המצבה עצמה. למה בצדק? כי זה רצונם, וזו זכותם.

כעת, יוצאים במשפחת מט למאבק תחת הסלוגן “תנו (לי) למות בשקט”, ומצהירים כי לא יאשרו להניח מצבה על קברו של לי עד שיתקבל הנוסח שלהם. אגב, על שולחנה של ועדת הביטחון מוגשת הצעה לשינוי הנהלים הקיימים, הצעה שאישר שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ עוד ב-2006 מיד לאחר סיומה של מלחמת לבנון השניה, אך למרבה ההפתעה, או שלא, 8 שנים מאוחר יותר, אף אחד לא טרח לדון בה ולקבל החלטה בענין.

את הסרטון הנוגע ללב הזה יצרה האנימטורית תום שריר, גם היא תושבת אילת, לאחר שקיבלה את הידיעה על מותו של לי ונחשפה למאבק של המשפחה. שריר, שהכירה את אחיו ואחיותיו של לי ביקשה להתגייס למען המשפחה ויצרה תחילה דיוקן מקסים של לי עבור עמוד הפייסבוק לזכרו שפתחה המשפחה ובהמשך, עם תחילתו של המאבק על המצבה, החליטה לתרום מכישרונה ולנסות לגרום לעוד אנשים להבין מדוע הבקשה של המשפחה היא ממש לא ביג דיל, והייתה כבר צריכה להיות מאושרת, ללא מאבקים מייאשים וללא עוד מלחמת התשה מיותרת.

אם גם אתם משוכנעים שגישת משרד הביטחון היא מקוממת ובעיקר מוסיפה עוד כאב ועצבים למשפחה, אתם מוזמנים לשתף את הסרטון ולהביע את תמיכתכם בה. כמובן, אתם מוזמנים גם להצטרף לעמוד הפייסבוק לזכרו של לי ולקבל עדכונים על המשך המאבק.

לי מט 4

לייק לפטריה בפייסבוק