מעולה: מותה של מצלמה, תיעוד משדה הקרב

מאז הומצא הצילום בצבע בסטילס או בוידאו לפני אי אלו עשרות שנים, לא נס כוחו של הצילום בשחור לבן. יש משהו יצירתי, מישן ומושך את העין בצילום שחור-לבן, אולי דווקא בגלל שהתרגלנו לצבע. לא לחינם, אחד הפילטרים היותר פופולאריים באינסטגרם למשל, הוא הפילטר ההופך את התמונה לתמונה בשחור לבן או כפי שהמקצוענים נוהגים לומר, גוונים של אפור.

פרסומת קולנוע חדשה שעלתה בברזיל לאחרונה, מוכיחה שוב את כוחו של השחור-לבן. הפרסומת היא עבור מותג הצילום Leica, לרגל השקת הדגם החדש של המצלמה, M-Monochrom camera, מצלמה המצלמת בשחור לבן בלבד.

הסרטון שאורכו כדקה וחצי, הוא ממש מיני סרט תעודי, המסופר מזוית הצילום של המצלמה עצמה, ומתעד רגעי קרבות משמעותיים וגדולים בהיסטוריה, החל משנות העשרים המוקדמות של שנות התשעים ועד לאחר מלחמת העולם השניה. הסרטון מרהיב ושובה עין, ומכיל צילומים נהדרים משדות הקרב במלחמת האזרחים בספרד, מלחמת העולם השניה, הפלישה לנורמנדי ועוד.

בסיומו של הסרטון, המצלמה מוצאת את מותה, אך קמה לתחייה כדגם החדש של החברה. חובבי הצילום ומביניי עניין, ישימו לב כי הסיפור המובא בסרטון המרתק והנהדר הזה, הוא סיפורו של אחד הצלמים המפורסמים בעולם רוברט קאפא, שגם טבע את המשפט “אם התמונות שלך לא מספיק טובות, סימן שאתה לא מספיק קרוב”. קאפא, שליווה את האירועים הגדולים בהיסטוריה ביחד עם העדשה שלו, מצא את מותו בשדה הקרב  במלחמת הודו-סין הראשונה, כשעלה על מוקש.

באופן מפתיע, הצילומים המובאים בסרטון אינם צילומים מקוריים וצולמו כולם תוך ארבעה ימים עבור הפרסומת. המידע הזה לא גורע מאיכות הסרטון, ועדין מדובר ביופי של פרסומת, שכמו תמיד במקרים הללו, מזכירה לנו כמה פעם הכל היה תמים ואותנטי, צפו בסרטון.

לייק לפטריה בפייסבוק