מה הריבית ב2019 ואיך היא משפיעה על המשכנתא?

גם מי שלא מתעניין בכלכלה מתחיל לעקוב בדריכות אחרי פרסומי בנק ישראל לגבי גובה הריבית כשהוא מבקש לקבל משכנתא. כמובן שגם מי שכבר קיבל הלוואה בסכום כסף גבוה על-מנת שיוכל לרכוש דירה, וכעת הוא מחזיר מדי חודש אלפי שקלים, מגלה עניין בתחזיות הכלכליות השונות וזאת מהסיבה הפשוטה שכל שינוי של שברי אחוזים בריבית משפיע עליו במידה ניכרת. ההערכה היא כי 2019 תהיה שנה משמעותית מבחינת גובה הריבית ובהתאם החזרי המשכנתאות עשויים להשתנות – וחשוב כמובן להיערך לכך.

בית משכנתא ריבית
קרדיט: Depositphotos

2019 – הריבית מתחילה לעלות

כאמור כל מי שרוצה לקבל משכנתא או כבר לקח הלוואה שכזו שואל לעתים קרובות כמה הריבית היום. נכון למרץ 2019 הריבית של בנק ישראל, שעל פיה מחושבת ריבית הפריים ושאר הריביות במסלולי המשכנתאות השונים, היא 0.25%.

כדאי לדעת שזוהי עלייה של 0.15% ביחס לריבית שהייתה במשק החל ממרץ 2015 ועד נובמבר 2018. כאמור לכל עשירית אחוז יש השפעה בלתי מבוטלת על גובה ההחזרים – כשהריבית עולה, גדל גם הסכום שאנחנו צריכים להחזיר לבנק – ולכן כדאי לנסות להעריך האם הריבית תמשיך לעלות או שהיא תתייצב על השיעור הנוכחי, שנחשב נמוך למדי.

התחזיות לשנה הקרובה

כאמור נכון לעכשיו ריבית משכנתא 2019 מחושבת על בסיס ריבית של 0.25%. עוד כדאי לדעת שכשמדברים על ריבית משכנתא, או על המונח המוכר ריבית פריים, השיעור שלה הוא הריבית של בנק ישראל ועוד אחוז וחצי. בהתאם הבסיס לחישובי ההחזרים שלנו נכון לעכשיו הוא 1.75% – אולם על-פי מספר תחזיות הוא צפוי לעלות עד סוף השנה וגם ב-2020.

כך למשל בנק ישראל עצמו מעריך שבסוף 2019 תעמוד הריבית שלו על 0.5%. אמנם הבנק הוא זה שקובע את שער הריבית, אולם הוא עושה זאת על סמך משתנים רבים כך שהוא לא יכול לדעת בוודאות כיצד ינהג. בנק דיסקונט לעומת זאת מעריך כי עד סוף 2019 הריבית של בנק ישראל תגיע כבר ל-1% ובהתאם הפריים יהיה 2.5% – עלייה משמעותית יותר כמובן ולכן החזרים גבוהים יותר. תחזית אחרת מעריכה שב-2020 הריבית של בנק ישראל תהיה 1.25%, כך שההחזרים יתפחו אפילו יותר, וכדאי כמובן להיערך בהתאם.

איך לצמצם את עלות המשכנתא?

התשובה לשאלה כמה הריבית על המשכנתא ובפרט ההעלאות המתוכננות שלה בשנה הקרובה מחייבות היערכות מושכלת.

ההמלצה העיקרית היא להקטין את מידת ההשפעה של ריבית הפריים. ישנם מסלולים שבהם הריבית צמודה לפריים ולכן ההחזרים בהם עולים, ולעומת זאת ישנם מסלולים שבהם הריבית קבועה – בחלק מהמקרים צמודה למדד (שלא צפוי לעלות בשיעור חריג) ובחלק לא. במסלולים אלה העלאת הריבית ב-2019 לא משפיעה על ההחזרים, ולכן כדאי להגדיל את החלק שלהם בתמהיל.

המלצה נוספת היא לבקש סכום צנוע יותר ולמי שלקח כבר הלוואה גדולה – להחזיר חלק ממנה אם הדבר אפשרי מבחינתו.

המאמר באדיבות אתר משכנתא גורו: https://mashkantaguru.co.il

לייק לפטריה בפייסבוק