איך ניתן לטפל בכאב חד בכף הרגל

כף הרגל נושאת עליה חלק ניכר ממשקל הגוף. בנוסף זהו האיבר שבא במגע עם הקרקע שעליה אנחנו עומדים, הולכים, רצים, קופצים וכו’ – ובהתאם היא חווה זעזועים רבים וחשופה לפגיעות. במקרים של כאב חד בכף הרגל חשוב לטפל בו באופן מידי ולא להזניח את הנושא. בלי טיפול מתאים המצב עלול להחמיר והנזקים יהיו קשים במיוחד.

כפות רגליים
קרדיט: Depositphotos

מנוחה

כאב בכף הרגל עלול להיווצר בגלל סיבות רבות ובהן דלקת ברצועה שמחברת את העקב עם כריות כף הרגל (תופעה שמוכרת בעיקר כ”דורבן”), דלקת בגידי הקרסול, שברי מאמץ, נקע בכף הרגל ועוד. בכל המקרים הנ”ל מנוחה היא הפעולה הראשונה שכדאי לבצע על-מנת להקל על הכאב ולמנוע את החמרת הפגיעה.

המלצה זו תקפה גם לספורטאים מקצוענים וגם לספורטאים חובבים, כשכמובן כדאי להגיע בהקדם האפשרי לבדיקת רופא שיאשר את האבחנה וימליץ על דרכי טיפול נוספות. אם הסיבה לאותם כאבים בכפות הרגליים היא אחרת – למשל ציפורן חודרנית, תפיחה בבוהן, ארתריטיס ובעיות מבניות – מנוחה עשויה לעזור אבל היא פחות משמעותית.

קרח

כשאזור מסוים בכף הרגל אדום, נפוח או מתוח, כדאי לשים קרח על אותו אזור. הקרח מרגיע את האזור, מחליש את הכאב ומאפשר לנו להמשיך בשגרת היום ככל האפשר. כמובן שפרק הזמן שבו מניחים קרח על הקרסול או על חלק אחר של כף הרגל לא יכול להיות ארוך מדי, ובדומה למנוחה גם פתרון זה נועד רק למנוע את החמרת הפגיעה ולא מהווה תחליף לטיפול מקצועי.

תרופות אנטי דלקתיות

כאמור חלק גדול מהמצבים שבהם אדם חווה כאבים בכף הרגל הם תוצאה של דלקת כזו או אחרת. במקרים אלה הטיפול יכול להתבסס על תרופות אנטי דלקתיות – דוגמה לכך היא איבופרופן (או בשמות המוכרים יותר נורופן ואדוויל).

זריקות סטרואידים

במקרים חמורים יותר ובפרט של דורבן ייתכן שהרופא ימליץ לכם על זריקות של קורטיקוסטרואידים – נוגדי דלקות חזקים במיוחד. מומלץ לא לקבל יותר מ-3 זריקות כאלה בשנה, וזאת לנוכח תופעות הלוואי האפשריות ובהן עלייה של ממש בלחץ הדם.

מדרסים

עוד פתרון יעיל מאוד למקרים של כאבים חזקים בכף הרגל והקרסול הוא מדרסים, ובפרט מדרסים מותאמים אישית לאדם. המדרסים מהווים הן טיפול מונע, כלומר מפחיתים את הסיכון להופעת כאבים חדים ובמיוחד אצל ספורטאים ואצל מי שיש להם ליקויים מבניים בכפות הרגליים, והן טיפול יעיל למי שכבר סובל מכאב.

כאמור מומלץ בחום להעדיף מדרסים שהותאמו ספציפית לאדם ולבעיה איתה הוא מתמודד, או לעומסים הספציפיים על כף הרגל שלו. מדרסים שכאלה יספקו מקסימום תמיכה לכל נקודה ונקודה בכפות הרגליים ויחלקו נכון יותר את העומס שמוטל על כל חלק וחלק.

תרגילים

אמנם ההמלצה הראשונה הייתה על מנוחה – אבל ישנם גם תרגילי מתיחה ייעודיים שביצוע זהיר ומושכל שלכם משפר את מצבה של כף הרגל ותורם לטיפול בכאבים חדים. חשוב להתאים את התרגילים לבעיה שיצרה את הכאב, רצוי בעזרת אנשי מקצוע מיומנים.

המאמר באדיבות מכון אורטופדי עקב אכילס

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק