מצטלם לא טוב: אינסטגרם תבצע שימוש מסחרי בתמונות שלכם

שלושה חודשים לאחר השלמת עסקת הענק בה פייסבוק רכשה את אינסטגרם, כבר ניתן לקבוע בודאות, כי שום דבר לא הולך להיות אותו הדבר. משתמשי הרשת החברתית 'אינסטגרם' זועמים בעקבות כתבה שפורסמה היום באתר Cnet, המתייחסת לשינוי מדיניות דרמטי של אינסטגרם, שינוי שיכנס לתוקף החל מ 16 לינואר 2013.

אז על מה המהומה? על פי הדיווח, חברת פייסבוק הודיעה היום כי יש לה את הזכות למכור את התמונות של המשתמשים ברשת החברתית ולעשות בהן שימוש מסחרי ופרסומי, זאת מבלי לשלם לגולשים או לעדכן אותם על כך. מדובר כמובן שינוי דרמטי במדיניות אינסטגרם, ופגיעה חמורה בזכויות היוצרים של הצלמים, עובדה ששהציתה מיד זעקה ציבורית ברשת. תחת המדיניות החדשה, פייסבוק טוענת שיש לה זכות חוקית על כל התמונות באינסטגרם, לשימוש פרסומי ומסחרי, מהלך שיהפוך אותה להיות סוכנות התמונות הגדולה ביותר בעולם או אם תרצו, ל iStockPhoto החדש, עם הבדל אחד גדול, הם לא יהיו חייבים לשלם לכם כלום על מנת להשתמש בתמונות שלכם.

מצב זה אומר שבעל עסק בצד השני של העולם יכול לשלם לפייסבוק על תמונות שצולמו על ידי משתמשי אינסטגרם ולשתול אותן באתר שלו, בפרסומת טלוויזיה, בעלונים שיווקיים, שלטי חוצות וכדומה. תמונות של אלכס מרמת גן או אביבה מפתח תקווה, יכולות להופיע במפתיע בפרסומת לנייר טואלט מבלי ידיעתם ומבלי לשלם לצמד החובבנים ולו אגורה אחת שחוקה על השימוש בתמונות, שהם יצרו וצילמו צילמו.

_________________________________________________________________

עוד בפטריה:
15 מעשים טובים רנדומליים שיחזירו לכם את האמון במין האנושי (תמונות)
סדרת תמונות מטורפת של פורטרטים גנטיים
30 גורי חיות מתוקים להחריד (תמונות)

_________________________________________________________________

עובדה מקוממת נוספת שעולה מהדיווחים, גורסת כי גם אם משתמש אינסטגרם  יסיר את הפרופיל שלו לאחר התאריך בו נקבה הרשת החברתית, בו נכנסת לתוקף המדיניות החדשה של אינסטגרם, יכול מאוד להיות שהוא נותן בכך לפייסבוק זכות בלתי ניתנת לערעור להשתמש ואולי אפילו למכור את התמונות שהעלה לפרופיל שלו.

ישנן שאלות רבות בנוגע למהלך המקומם, ואתר Cnet העביר לפייסבוק שאילתות בנוגע לשינוי המדיניות הדרמטי. לעת עתה פייסבוק עדיין לא הגיבה לשאלות שהפנו אליה בנושא, אך אנחנו כמובן נעדכן אתכם כאשר יתבררו פרטים נוספים.

קליק לכתבה המקורית

לייק לפטריה בפייסבוק