מבצע סוף: הראשון שיצליח למות יזכה לתהילת עולם

לפני כשנתיים הושקה לראשונה אפליקציית הפייסבוק המורבידית If I Die, המאפשרת לגולשים המצטרפים אליה לצלם ולהעלות הודעה אחרונה אותה הם רוצים לחשוף לעולם לאחר שימותו על קיר הפייסבוק שלהם. האפליקציה הינה פיתוח ישראלי של חברת הסטארטאפ Willook, והמסר שלה הוא ברור: המוות אורב לכם מעבר לפינה, אל תתנו לו להפתיע אתכם.לכן, כדאי מאוד שתדאגו להשאיר מסר אחרון וחשוב לאנושות, או אם אתם פחות שאפתניים, אז לפחות למשפחה ולחברים הקרובים.

כעת, שנתיים פלוס מאתיים אלף משתמשים אחרי, באפליקציית If I Die את הקמפיין החדש שלהם If I Die 1st (אם אמות ראשון), קמפיין שצפוי לעורר הדים רבים. על הקמפיין אחראים סוכנות הפרסום מזבלה בשיתוף עם twentythree, והדיל הוא פשוט: הגולשים נקראים להצטרף לאפליקציה ולהשאיר את ההודעה האחרונה שלהם, כאשר הראשון מבינהם שיקלע למפגש לא צפוי עם המוות, יזכה לתהילת עולם.

מה זה ‘תהילת עולם’ אתם שואלים? המוות הצפוי שלכם יגרור אחריו, במידה ותמהרו להיות הראשונים כמובן, את פרסום הסרטון האחרון שיצרתם ברחבי המדיות החברתיות, בסיקורים טלויזיוניים ובאתרי תוכן ברחבי הגלובוס ובראשם אחד מאתרי הדיגיטל המובילים, Mashable, השותף גם הוא לקמפיין החדש. במהלך ההרשמה לאפליקציה תוכלו לבחור שלושה חברי פייסבוק נאמנים, אשר יהיו אחראים במידת הצורך לדווח על מותכם באפליקציה. רק כאשר כל השלושה ידווחו, הסרטון שלכם יופץ.

עוד כשהושקה האפליקציה, היא עוררה אי נוחות אצל רבים. על אף העובדה שיותר אנשים נהנים לחשוף את עצמם ואת חייהם ברשתות החברתיות, עושה רושם שלגולשים יש עדין קושי רב לשתף את מחשבותיהם ורגשותיהם כלפי המוות. אולם, אם בתחילת דרכה שידרה האפליקציה גם קורטוב של הומור, נראה כי הפעם נחצה איזשהו גבול. כמובן, יוצרי הקמפיין בנו על חציית הגבול הזאת ועל הרעש העצום שיעשה הקמפיין ברחבי הרשת, אך מצד שני הם צפויים למטר של ביקורת.

יהיה קטנוני מעט לטעון כי האפליקציה תגרום לאנשים מעורערים בנפשם לרצות למות כדי לזכות במעט פרסום אינטרנטי עם אורך חיים של 5 דקות, ובכל זאת, יהיו מי שיטענו זאת, ויש שיוסיפו בחכמה, כי כבר קרו בעבר אירועים פחות הגיוניים מזה. הסרטון מציג את “התהילה” כשאיפתו של כל אדם, גם אם מדובר בתהילה לאחר המוות שמסתכמת בסרטון דבילי שהקלטתם בספונטניות, ובשורה התחתונה, קורא לגולשים להתחרות ביניהם, מי ימות ראשון.

חייבים להודות: הסרטון מצחיק ביותר, ואי אפשר שלא להעריך את הגאוניות מאחורי הקמפיין המבריק-הזוי הזה, ואת המוחות היצירתיים שחשבו עליו, אך הקמפיין והאפליקציה מהלכים כעת על חבל דק מאוד בין הומור שחור לגיטימי, לבין חציית קוים אדומים. אולם, בהנחה שזאת הייתה המטרה, עושה רושם שניתן יהיה לסמן וי ליד “לייצר באז ברשת” ולהחזיר את השיח והדיבור סביב האפליקציה.

אם גם אתם רוצים להשאיר הודעה אחרונה לפני המוות אתם מוזמנים להיכנס לאפליקציה. בתור ישראלים, הסיכוי שלכם לזכות ולעלות ראשונים בגורל של הגורל הוא גבוה פי שניים מהאדם הממוצע. אם זה לא הולך לכם, חכו לסתיו. יש טיל איראני עם השם שלכם כתוב עליו.

לייק לפטריה בפייסבוק