אדיר: מארק צוקרברג מבצע את אתגר “דלי הקרח” ושופך על עצמו מים קפואים

במהלך השבועיים האחרונים התמלאו הרשתות החברתיות בסרטוני גולשים המבצעים את “אתגר דלי הקרח” (ice bucket challenge), יוזמה מפתיעה שסחפה במהירות את הרשת וגרמה לאלפי גולשים, ביניהם כמה מאוד מפורסמים, לשבור שגרה ולשפוך על עצמם דלי מלא במים וקרח מול המצלמה, והכל למען מטרה מפתיעה ומרגשת.

הרעיון לאתגר הויראלי הזה נוצר במוחו של שחקן הבייסול לשעבר פיט פרייטס, שחלה לפני כשנתיים ב-ALS, מחלת ניוון שרירים נדירה וקשה. המחלה פוגעת בעצבים וכתוצאה מכך ביכולת של המוח לשלוט על השרירים בגוף, מה שגורם בסופו של תהליך לא ארוך במיוחד לשיתוק כמעט מוחלט וחוסר יכולת של הגוף לתפקד.

ביחד עם חברו פאט קווין, גם הוא חולה במחלה והמייסד של עמותת “קווין פור ווין”, יצרו השניים את האתגר שכלליו פשוטים: המשתתף באתגר צריך לשפוך על עצמו דלי של מים וקרח ולנקוב בשמות של שלושה אנשים נוספים שחייבים גם הם לבצע את האתגר מול המצלמה בתוך 24 שעות. אם הם אינם נענים לאתגר, הם מחויבים לתרום 100 דולרים לעמותה לחקר ALS לבחירתם. כמובן, אין מנגנון פיקוח על העניין, אבל העובדות לא משקרות: במהלך השבועיים האחרונים נאספו כבר מעל מליון דולרים לחקר ALS כשכמות התרומות לעמותות השונות מזנקת באלפי אחוזים.

כאמור, האתגר המשעשע לא פסח גם על מפורסמים רבים, ביניהם סלבריטאים, שחקנים, אנשי טלויזיה ופוליטיקאים. ואולם, רגע השיא של האתגר נרשם לפני מספר שעות (חמישי לפנות בוקר), כאשר מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק בכבודו ובעצמו, הצטרף לחגיגה ופרסם בפרופיל שלו סרטון בו הוא מבצע את אתגר הקרח לאחר שמושל מדינת ניו ג’רזי כריס כריסטי נקב בשמו כשביצע בעצמו את האתגר.

אתגר המים צוקרברג 2

בסרטון נראה צוקרברג בגינת ביתו כשהוא חמוש בדלי מי קרח ומודיע למושל ניו ג’רזי כי הוא מקבל את האתגר. בסיום הסרטון, לאחר ששופך על עצמו את הדלי, מפתיע צוקרברג ומאתגר שלושה אנשים נוספים ומוכרים במיוחד לבצע את האתגר: ביל גייטס, שריל סנדברג, שותפתו של צוקרברג לניהול פייסבוק, וריד הסטינגס מנכ”ל נטפליקס. מעניין יהיה לראות כיצד הם יגיבו לעניין ב-24 השעות הקרובות.

אגב, אם אתם שואלים את עצמכם מה הקשר בין דלי מים וקרח לתרומה לחקר המחלה, יש לכך תשובה פשוטה. חולי ALS מאבדים לאט לאט את היכולת להבחין בין קור לחום, והגוף שלהם מאבד את היכולת לווסת כראוי את הטמפרטורה שלו וזו הסיבה בעטיה נבחר דווקא האתגר הזה, מעבר להיותו מאוד מצחיק, כדי לייצג את המטרה החשובה.

מדובר ללא ספק באחת התופעות הויראליות הכי כיפיות ואופטימיות שנראו ברשתות החברתיות, כשסוף סוף לא מדובר בסתם משחק מטופש, אלא ביוזמה עם מטרה וראוייה מאחוריה. אגב, בישראל העניין עדין לא ממש תפס, אבל בקצב הזה ייתכן שעוד היום תראו על הפיד שלכם אנשים שמבצעי םאת האתגר. נפלא.

צפו: ג’סטין טימברלייק מבצע את אתגר דלי הקרח ועל הדרך מאתגר גם את ג’ימי פיילון ולהקתו.

לייק לפטריה בפייסבוק