מה מסתתר מאחורי התמונה שסחפה את פייסבוק?

לקח לנו יומיים, אבל בסוף גם אנחנו נתקלנו בסימן האדום.

הסימן האדום הוא לא אקט שיווקי של קידום שירות חדש, או שיטת תשלום חדשה כמו שאנחנו רגילים לראות מפייסבוק, אלא דווקא הרתמות מפתיעה של הרשת החברתית לנושא שמסעיר את ארה”ב החל משנת 2008.

לפני שנסקור את הקמפיין עצמו, צריך לתת קצת רקע על הנושא:

הצעת חוק 8 (Proposition 8) הוא סעיף בחוקה של מדינת קליפורניה שבארצות הברית. הסעיף אומר ש”רק נישואין בין גבר לאישה הם בעלי תוקף ומוכרים במדינת קליפורניה”. כלומר, מידנת קליפורניה לא מכירה בנישואין גאים החל משנת 2008. הסערה הגדולה סביב סעיף זה נובעת בעיקר מהסיבה שהצעת החוק הזו דורסת את החלטת בית המשפטת העליון של קליפורניה (שהתקבלה מספק חודשים קודם לכן) שאומרת שלבני אותו מין ישנה זכות חוקתית להנשא זה לזה ולכן, המדינה מכירה בהם. זהו סעיף 8 על רגל אחת.

שווה

חזרה לקמפיין:

לפני יומיים, הצעת החוק הזו הועלתה לדיון מחדש בבית המשפט העליון של קליפורניה, ויחד עם הבחינה המחודשת, החלה הרשת להשמיע קולות של דאגה. העמוד הרשמי של Human Rights Campaign, פרסום תמונה בה מופיע רקע אדום, והסימן “שווה” (=) בצבע ורוד בהיר. מטרת העל היא כמובן – שיוויון. במקרה הזה, שוויון בכל הקשור לנישואין וזוגיות.

התמונה כמובן זכתה לאהדה ברורה ברשת והגיעה למספרים מטורפים בזמן קצר מאוד. החל מאתמול, זכתה כבר לכ-20,000 לייקים, 66,000 שיתופים וכ-500 תגובות. אבל זה לא הסוף, מלבד מפורסמים כמו אלן דג’נרס ולאנס בייס ששיתפו פעולה עם הקמפיין, התמונה זכתה לברכתה של פייסבוק עצמה. העמוד הרשמי של פייסבוק מרקטינג שינה את תמונת הפרופיל של העמוד לתמונה שהופצה, והגדיל בצורה משמעותית את החשיפה לנושא.

כמובן שקמפיין טוב לא יכול לחיות רק בפייסבוק, ובפוסטים שמפרסם העמוד הרשמי של HRC, אפשר למצוא הפניה להאש טאג UnitedForMarriage#. בדיקה מהירה באינסטגראם הובילה לכ-60 תמונות הקשורות לנושא. חיפוש בטוויטר הוביל גם הוא לפיד פעיל במיוחד של מספר גופים ואנשים פרטיים שמדברים על הנושא.

אז פייסבוק כניראה לא תשנה את הכחול המוכר שלה באדום החדש באופן קבוע, אבל תמיד יפה לראות אימפריות שנתפסות כמרוחקות ומנכורת, משתפות פעולה עם המדיה שהן בעצמם יצרו.

אנשים חשוכים 0, מדיה חברתית 1.

לייק לפטריה בפייסבוק